Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.

woman-checking-phone
Väčšina poistencov pri hľadaní ambulantných špecialistov používa len „google“, to im však nemusí pomôcť, môžu pritom naraziť na neaktuálne informácie. Zdravotná poisťovňa Union pripravila sumár odporúčaní, ktoré pomôžu ľuďom zorientovať sa v systéme:

Takto postupujte pri hľadaní lekára

1. Ak potrebujete zistiť, ku ktorému obvodnému lekárovi, gynekológovi či zubárovi spadáte podľa vášho trvalého bydliska, využite online vyhľadávanie Kto je môj lekár na stránkach VÚC.
Všeobecní lekári (dospelí aj detskí) sú povinní podpísať dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s osobami, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt v určenom zdravotnom obvode poskytovateľa. Ak teda nemáte v mieste bydliska trvalý pobyt, nárok na všeobecného lekára vám môže vzniknúť pri nahlásení prechodného pobytu.

2. Ak sa vám nepodarí nakontaktovať na lekára - špecialistu podľa prehľadu vyššieho územného celku, kontaktujte vašu zdravotnú poisťovňu. Zdravotné poisťovne majú na svojich webových stránkach zverejnené zoznamy zazmluvnených lekárov. Ak nenájdete špecializáciu, ktorú potrebujete, neváhajte zavolať na call centrum poisťovne. 3. Ak lekár, ktorého ste si vybrali, nemá s vašou zdravotnou poisťovňou zmluvu, môžete poisťovňu požiadať o príspevok na úhradu zdravotnej starostlivosti u nezmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Žiadosť je nevyhnutné zaslať ešte pred vyšetrením u nezmluvného lekára. Ak však ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, zdravotná poisťovňa ju za vás uhradí aj u nezmluvného lekára.

Dôležité je tiež spomenúť, že mnoho ľudí sa orientuje len na takzvanú rajonizáciu, takéto obmedzenie však u ambulantných špecialistov ani pri lôžkovej zdravotnej starostlivosti nie je platné. „Poistenci si môžu pri voľbe špecialistu či pri plánovanom zákroku vybrať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, samozrejme, treba zohľadniť individuálnu situáciu poistenca a poradiť sa o výbere so svojím lekárom,“ dopĺňa za Union hovorkyňa Kristína Baluchová. Sú situácie, pri ktorých žiaľ nedokáže pomôcť ani zdravotná poisťovňa. Poisťovne nemajú prehľad o tom, aké poplatky si účtujú lekári za nadštandardné služby, alebo či sa u lekára dohovoríte aj inak ako po slovensky.

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk