Aj nevyužívané auto musíte mať povinne poistené
Poisťovne pri lákaní klienta ponúkajú rôzne zľavy pri povinnom zmluvnom poistení (PZP), zľavu za menej používané auto však nedostanete.
Keď šoférujete auto len zriedka, napríklad cez víkendy alebo ešte menej, ak pracujete v zahraničí a domov sa dostanete iba niekoľkokrát do roka, logicky nie ste často účastníkom cestnej premávky a mali by ste byť pre poisťovne menej rizikovejší. Preto by vám mohli ponúknuť aj zľavu z povinného poistenia.
Poisťovne sa však na víkendových či na zriedkavých vodičov pozerajú inou optikou. Tvrdia, že riziko, že niekto spôsobí nehodu nepoužívaným autom je porovnateľné, ako pri aute používanom. Dôvodov je viacero.
„Nepoužívaním vozidla mnohé súčiastky zastarávajú a znižuje sa ich technická vlastnosť, napríklad tesnenia, hadičky, ktoré vysychaním slabnú a krehnú. Rovnako aj pri nepoužívanom aute nemá jeho majiteľ zručnosť v jeho ovládaní a má tiež horší odhad šírky a dĺžky vozidla, ako aj jeho brzdnej dráhy. To všetko prispieva k vyššiemu riziku,” vysvetľuje Miroslav Chovan, riaditeľ Genertel poisťovne v našej poradni.
- Ako si vybrať povinné zmluvné poistenie
- Ako vám poisťovne stanovia cenu PZP
- Prenos bonusov pri havarijnom poistení je obmedzený
Ťažko merateľné kritéria
Navyše poisťovne by si ťažko overovali, či sa na menej jazdenom aute skutočne šoférovalo len zriedka, alebo ho používal niekto iný ako majiteľ. Sú jednoducho podozrievané.
„Štatisticky vieme, že auto ktoré je vlastnené niekým, kto je dlhodobo v zahraničí je používané inou, nám neznámou osobou približne rovnako intenzívne, ako aj ostatné vozidlá. Z uvedeného dôvodu nemôžeme poskytnúť zľavu z poistenia,“ tvrdí Chovan.
Podobne argumentuje aj Gabriel Tóth, špecialista externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne, keď hovorí, že pri stanovovaní ceny PZP môže poisťovňa brať do úvahy len kritériá, ktoré sú preukázateľné alebo merateľné.
„Aplikovať zníženie ceny za použitie vozidla iba niekoľkokrát do roka je možné len v systéme pay-as-you-go, to znamená, keď klient platí za skutočne odjazdené kilometre. Tento systém na Slovensku pre malý záujem a vysoké počiatočné náklady nie je zavedený,“ dodáva.
Overovať tachometer sa neoplatí
Ani argument, že používanie auta sa dá overiť na tachometri poisťovne neberú do úvahy. Tvrdia, že kontrola tachometra by bola drahá, a preto by musela poisťovňa pýtať od klienta za tento úkon príplatok k PZP. V konečnom dôsledku by neušetril.
Jediná možnosť ako ušetriť na poistení auta, ktoré vám často stojí v garáži je dočasne ho vyradiť z evidencie vozidiel. V dobe, keď je vozidlo vyradené, PZP nie je potrebné platiť.
Na druhej strane musíte počítať s nákladmi na jeho spätné zaradenie do evidencie, ak by ste ho opäť potrebovali. To stojí čas aj peniaze, a robiť to niekoľko krát do roka sa neoplatí.