Ako stanoviť výšku poistnej sumy pri životnom poistení?

Výška poistného krytia pri životnom poistení sa určuje individuálne, podľa životnej a finančnej situácie každého človeka. Je 50 tisíc euro veľa, málo, alebo tak akurát? Poradíme vám, ako sa zorientovať v týchto výpočtoch.

30994_obr
Pri životnom poistení je kľúčové pokryť hlavne veľké riziká, teda predovšetkým smrť, invaliditu, závažné ochorenia, prípadne práceneschopnosť. Tieto riziká vám môžu spôsobiť dlhodobý výpadok príjmov.

Výška poistnej sumy by sa nemala stanoviť len tak „zbrucha“. Dôležitá je totiž celková situácia klienta, či má úver, či má rodinu, aký má príjem, výdavky, úspory, majetok,.... Preto je dôležité poznať odpovede na tieto otázky:
  1. Koľko peňazí by rodina potrebovala mesačne, aby boli pokryté všetky životné náklady, pokiaľ by prišla o jeden príjem?

  2. Ako dlho by mala poistka vykrývať tieto potreby?

  3. Má rodina úspory, z ktorých by bola schopná vykryť dodatočné náklady na zdravotné pomôcky, úpravu bývania a auta pre hendikepovanú osobu?

  4. Existuje pre túto situáciu nejaká forma štátnej podpory? Aká je výška invalidného dôchodku? Aká je výška príspevku na starostlivosť? Spĺňala by rodina podmienky pre tieto dávky?
Netreba zabúdať ani na úvery a hypotéku. Výška dlhu by mala byť zahrnutá v poistnej sume, bude postačovať, keď poistná suma bude klesajúca, a bude sa v čase znižovať rovnako ako nesplatený úver. „Pre stanovenie optimálnych poistných súm je potrebné vykonať dôkladnú analýzu potrieb, s ktorou by ľuďom mal pomôcť predovšetkým finančný poradca. Na základe takej analýzy sa stanoví rozdiel medzi tým, čo by rodina v takej situácii mala k dispozícii a čo by potrebovala,“ tvrdí Marcela Pekárková z poisťovne YOUPLUS.

Nezabúdajte, že poistenie hlavných rizík nie je lacná záležitosť. Nenechajte sa presvedčiť na lacnú poistku, ktorá vám bude pokrývať len minoritné riziká, ako „bolestné pri zlomenine“. V prípade, že by ste kvôli závažnej chorobe prišli o príjem, takáto lacná poistka vás z biedy nevytiahne. A koľko by teda mali ľudia za životné poistenie ideálne platiť? Vždy záleží na konkrétnej životnej situácii, preto univerzálna hodnota neexistuje. „Ak však vezmeme modelový príklad, v ktorom bude poistený klient, ktorý má tridsať rokov, zakladá si rodinu a plánuje úver na bývanie, tak by to malo byť okolo piatich percent z čistého mesačného príjmu,“ vypočítava Filip Bartoš z poisťovne YOUPLUS.

Vyberáme z Poistovne.sk

firework-exploding-into-blossoming-color

Horiaci stromček či zranenie pri odpaľovaní pyrotechniky. Na toto všetko si dajte cez sviatky pozor

Pády z rebríka pri vyzdobovaní domu, zapichnuté kosti v krku či pretekajúca vaňa s kaprom. Aj toto sa stáva počas vianočného a novoročného obdobia. Pozrite si užitočné rady od poisťovní, ako si nepokaziť Vianoce.
20.12.2024
Čítať viac o Horiaci stromček či zranenie pri odpaľovaní pyrotechniky. Na toto všetko si dajte cez sviatky pozor
zdroj_nbs (5)

Poisťovne na Slovensku ostávajú ziskové napriek poklesu v neživotnom poistení

Podľa aktuálnej správy o finančnej stabilite Národnej banky Slovenska (NBS) poisťovne naďalej vykazujú ziskovosť a stabilitu.
19.12.2024
Čítať viac o Poisťovne na Slovensku ostávajú ziskové napriek poklesu v neživotnom poistení
person-holds-lit-firework-with-purple-smoke

Kuriózne poistné udalosti, ktoré Allianz zaznamenala počas Vianoc a Silvestra

Používanie pyrotechniky a otvoreného ohňa počas sviatkov môže viesť k značným škodám na zdraví a majetku. Rozbitý televízor po otvorení prosecca aj poškodené terasy a fasády domov z pyrotechniky. Allianz aj počas sviatkov vyzýva k opatrnosti a prevencii v podobe poistenia majetku a zdravia.
19.12.2024
Čítať viac o Kuriózne poistné udalosti, ktoré Allianz zaznamenala počas Vianoc a Silvestra

Vyberáme z banky.sk