Príspevok na vyšetrenie očí a okuliare. Čo vám ponúkajú zdravotné poisťovne?

Porovnali sme výhody, ktoré poskytujú zdravotné poisťovne svojim poistencom na vyšetrenie očí a okuliare.

black-glasses-frames-sit-up-on-surface
Slováci majú nárok na preventívne prehliadky u rôznych špecialistov zo zákona. Ďalšie získavajú ako benefit napríklad od svojej zdravotnej poisťovne. Jedným z príkladov je i bezplatné vyšetrenie zraku u optometristu, ktoré dokáže odhaliť vznikajúce či pokročilé problémy so zrakom. Zrak je pritom jedným z najdôležitejších zmyslov. Napriek tomu však mnoho ľudí podceňuje starostlivosť o svoje oči a zanedbáva preventívne vyšetrenia.

Prevencia problémov so zrakom je kľúčová z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, mnohé očné choroby a problémy so zrakom, ako napríklad katarakta, glaukóm alebo degenerácia sietnice, majú tendenciu postupovať pomaly a bez výrazných príznakov vo svojich počiatočných štádiách. „To znamená, že mnoho ľudí si nevšimne problémy so zrakom, kým sa nevyvinú do pokročilých štádií, kedy je liečba ťažšia a môže byť už neskoro na obnovenie zraku,“ upozorňuje Martin Slaný, odborný garant a očný optik zo siete FOKUS očná optika.

Na čo vám prispeje zdravotná poisťovňa

Všeobecná zdravotná poisťovňa

VšZP vám prispeje na oči, len ak využívate skupinový benefit Peňaženka zdravia MAXI.

Príspevok na okuliare a sklá (Peňaženka zdravia MAXI)

Výhody pre deti
 • 100 € na okuliarový rám a sklá čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia, ktoré dieťaťu predpíše zmluvný oftalmológ. Príspevok na rám môžete využiť bez ohľadu na výšku dioptrií. Príspevok na okuliarové šošovky môžete využiť pri výške dioptrie nad +4/-4.

Výhody pre dospelých
 • 100 € na okuliarový rám pre dospelých pri dioptriách už od +1/-1. Príspevok môžete využiť aj na okuliarové šošovky pri výške dioptrie nad +6/-8.

Príspevok na laserovú operáciu očí (Peňaženka zdravia MAXI)

Príspevok 450 eur na laserovú operáciu očí pri dioptriách od +1/-1. Suma 450 € je maximálna výška, ktorú je možné získať na jedného člena v Peňaženke zdravia MAXI. Viete ho využiť vtedy, keď máte v Peňaženke zdravia MAXI 8 členov, ktorí vám na operáciu prispejú. Benefity na laserovú operáciu očí je možné nechať si preplatiť aj v nižšej výške, napr. 100 € na člena.

Nezabudnite, vyššie uvedené benefity si môžete uplatniť len u zmluvných partnerov VšZP. Ich zoznam je dostupný na webe.

Zľava na okuliare

VšZP zároveň svojim poistencom poskytne zľavu na okuliare v zmluvných optikách, napríklad v optike eyerim získate 15% resp. 25% zľavu. Viac informácii nájdete na webovej stránke VšZP.

Dôvera

Tento očný benefit môžu využiť všetci poistenci Dôvery, nemusia byť členom žiadnej skupiny. Aj tu však platí, že benefit je možné využiť len u zmluvného lekára a zmluvnej očnej optike.

Výhody pre deti
Deťom do 18 rokov Dôvera prispeje raz ročne na dioptrické okuliare. Príspevok 50 eur je možné využiť na:
 • na očné pomôcky s doplatkom pacienta predpísané očným lekárom
 • na sériový okuliarový rám aj okuliarové šošovky (sklá)
 • na okuliarové šošovky s refrakciou do +4/-4 a súčet do +6/-8D
Výhody pre dospelých
Dospelým Dôvera prispeje na vyšetrenie zraku a okuliare v sieti očných optík FOKUS:
 • bezplatné vyšetrenie zraku od 15. 2. do 30. 4. 2024 vo Fokus optikách
 • zľava 30 % na dioptrické okuliare so sklami
 • zľava 30 % na opravy dioptrických okuliarov
 • dodatočná zľava 5 % na aktuálne zľavy na slnečné okuliare
Koľko vlastne za takého vyšetrenie ušetríte? Vyšetrenie optometristom stojí bežne 25 €, očným lekárom 40 €. Viac o tom, ako si môžete uplatniť tento benefit nájdete na webovej stránke Dôvery.

Union

Zdravotná poisťovňa Union ponúka poistencom Očný balík v hodnote 150 eur, ktorý môžete využiť raz ročne. Balíček zahŕňa:

Výhody pre deti
 • príspevok 70 eur na okuliarové rámy a/alebo okuliarové šošovky pre deti
 • komplexné vyšetrenie očí v hodnote 50 eur vo vybraných očných klinikách
 • vyšetrenie optickou koherentnou tomografiou (OCT) v hodnote 30 eur vo vybraných očných klinikách
POZOR! Dieťa môže využiť tento benefit len v prípade, ak je v Unione poistený aj rodič.

Výhody pre dospelých
 • komplexné vyšetrenie očí v hodnote 50 eur vo vybraných očných klinikách
 • vyšetrenie optickou koherentnou tomografiou (OCT) v hodnote 30 eur vo vybraných očných klinikách
Nezabudnite, aj benefity od Unionu platia len vo vybraných očných klinikách a optikách.Odporúčame vám, pozrite si na stránke Unionu, v ktorých klinikách si môžete uplatniť tento benefit. Môže sa stať, že budete musieť cestovať desiatky kilometrov.

Aké sú prognózy do budúcnosti?

V roku 2020 bola myopia (krátkozrakosť) v celosvetovej populácii zastúpená počtom 31,5 % osôb. Až tretina obyvateľstva teda nevidí dobre do diaľky. Predpovede uvádzajú, že v roku 2050 to bude až 50 %. „Prevencia je kľúčom k zachovaniu zdravia očí a zraku a je dôležité uvedomiť si, že i malé úsilie v prevencii môže mať veľký vplyv na celkové zdravie vašich očí. Z našich dlhodobých meraní vieme, že až tretina ľudí používa okuliare s nesprávnou korekciou či dokonca žiadnou, napriek tomu, že by ju potrebovali. To v praxi znamená, že si oči ešte viac namáhajú a prispievajú tak k postupnému zhoršeniu svojho videnia,“ dodáva Martin Slaný.

Vyberáme z Poistovne.sk

grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne
burst-partners-donut-float-fun

Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Výhody zdravotnej poisťovne viete využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pozrite si, ako so zdravotnou poisťovňou môžete ušetriť desiatky eur a v ktorých prípadoch jej pomoc naozaj oceníte.
19.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Vyberáme z banky.sk