Za neodstránený ľad hrozí vodičom pokuta

Čoraz viac nehôd spôsobuje ľad padajúci z návesov nákladných vozidiel. Polícia upozorňuje vodičov na povinnosť odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť. Za nesplnenie tejto povinnosti hrozí pokuta.

rusting-bumper-under-snow
V prípade, že sneh alebo ľad padajúci z nákladného auta poškodí auto iného, poškodený si takýto nárok môže uplatniť z Povinného zmluvného poistenia vodiča nákladného auta.

„Každú zimu evidujeme desiatky takýchto udalostí. Minulý rok sme v poisťovni riešili prípad, keď padajúci ľad z kamióna rozbil čelné sklo za ním idúceho auta a črepiny vážne zranili vodičku. Keďže udalosť sa stala na obchvate, ktorý je pod kamerami, polícia vedela identifikovať vodiča a škoda sa hradila z jeho PZP,“ hovorí riaditeľ likvidácie škôd z motorových vozidiel UNIQA Jiří Moravec.

Vodiči nákladných vozidiel, ktoré škodu spôsobia, totiž len málokedy zastavia a pokračujú ďalej v jazde. „Poškodeným vodičom preto odporúčame, aby v takýchto prípadoch kontaktovali políciu a ak je to možné, zapísali si ŠPZ návesu nákladiaku, ktoré spôsobilo škodu,“ radí J. Moravec. Pomôcť môže aj videozáznam z kamery v aute a pokiaľ jednoznačne preukazuje skutkový stav, ako je vinník nehody alebo osoba zodpovedná za poškodenia vozidla, určite naň poisťovňa pri plnení prihliada a takéto video môže výrazne urýchliť vybavenie poistnej udalosti. V prípade, že poškodený nevie zdokumentovať vinníka, škoda na automobile sa hradí z jeho havarijného poistenia, ak ho má uzatvorené.

Vyberáme z Poistovne.sk

business-sales-meeting

Čo poisťovne považujú za poistný podvod?

Napriek tomu, že za poistný podvod môže hroziť aj väzenie, každý rok sa pokúša oklamať poisťovňu tisíce ľudí. Čo všetko považuje poisťovňa za poistný podvod?
23.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo poisťovne považujú za poistný podvod?
view-of-a-tidy-living-room-with-a-grey-sectional

Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie

Pozrite si, čo treba robiť ak vás vytopí sused a z ktorej poistky si treba žiadať odškodnenie od poisťovne. Pri náhrade škody z poistenia domácnosti/nehnuteľnosti a pri náhrade škody z poistneia zodpovednosti za škodu poisťovne totiž vyčíslia rôzne sumy.
21.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie
bankomat-poskodeny-GDV

Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Celoštátny zväz nemeckého poisťovníctva (GDV) zverejnil správu o tom, že v Nemecku stále pribúdajú útoky na bankomaty pomocou výbušnín. GDV prvýkrát v histórii zverejnil aj konkrétne údaje o útokoch a vzniknutých škodách.
19.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Vyberáme z banky.sk