Poistná doba a poistné obdobie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Poistná doba môže ale nemusí byť zhodná s poistným obdobím.

hands-typing
Poistná doba je doba, na ktorú bolo poistenie dojednané.

Poistné obdobie je v poistnej zmluve dohodnutý časový interval, za ktorý sa platí poistné.

Napríklad v krátkododom cestovnom poistení je poistné obdobie zhodné s poistnou dobou. Poisťujeme sa na vybraný počet dní a po ich uplynutí poistná ochrana automaticky končí. „Avšak rámcové zmluvy (to sú napríklad zmluvy cestovného poistenia pre firmy) môžu byť uzatvorené napríklad na 5 rokov, čo je poistná doba, ale poistné sa platí ročne. To znamená, že poistné obdobie je jeden rok,“ vysvetľuje Beata Lipšicová, hovorkyňa poisťovne UNIQA a dodáva, že podobne je to aj pri majetkovom poistení: poistné obdobie je vždy ročné, poistná doba je stanovená na dobu neurčitú, prípadne ako ročná doba s automatickým predĺžením.

Katarína Ondra, špecialistka externej a internej komunikácie poisťovne Generali, vysvetľuje, že termínom poistná doba označujeme časový úsek, počas ktorého je poistenie v platnosti a počas ktorého sa na nás alebo náš majetok vzťahuje poistná ochrana vyplývajúca z daného poistenia. „Na rozdiel od toho je poistné obdobie časový úsek, za ktorý platíme poistné. Poistným obdobím sa zvyčajne rozumie obdobie 12 mesiacov (poistný rok), ak nie je v poistnej zmluve dojednané inak."

Vo väčšine sa zhodujú

V prípade cestovného poistenia na dobu neurčitú je zvyčajne poistným obdobím 12 nasledujúcich mesiacov odo dňa začiatku poistenia, pričom poistná doba je v tomto prípade neurčitá, ako napovedá aj názov poistenia. „Poistná doba a poistné obdobie je vo väčšine poistení totožný. Rozdiel medzi týmito termínmi je okrem cestovného poistenia aj pri niektorých životných poisteniach a pripoisteniach,“ vysvetľuje K. Ondra s tým, že životné poistenie si uzatvárame na konkrétne poistné obdobie, pričom vybrané doplnkové poistenia môžu mať špecifikovanú maximálnu poistnú dobu. „Napríklad pri doživotnom poistení smrti s možnosťou mimoriadnych vkladov je poistné obdobie ohraničené úmrtím klienta, no poistná doba je do 85. roku života poisteného.“

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk