Protilátky po ochorení Covid-19 má necelá štvrtina populácie

Unilabs Slovensko vyšetril protilátky vo viac ako 4000 vzorkách. Hľadali sa protilátky, ktoré vznikajú po ochorení Covid-19. Výsledok hovorí, že približne štvrtina Slovenska prešla ochorením a má protilátky, čo by znamenalo viac ako 1,28 milióna ľudí.

genome-research-lab-tests
Podľa aktuálnych štatistík NCZI vychádza, že za sledované obdobie bolo pozitívne testovaných 579 457 ľudí PCR testami a 174 633 AG testami.

Metódou ELISA analyzoval Unilabs Slovensko viac ako 4000 vzoriek , zastúpené boli všetky vekové skupiny a regióny. Skúmali sa protilátky IgG na N-proteín (nukleokapsid), ktoré vznikajú v tele iba po prekonaní ochorenia. V laboratóriách zistili, že 23,62 % ľudí ochorenie už prekonalo a vytvorili si protilátky. V tejto množine sú očkovaní aj neočkovaní pacienti.

„Je dôležité vedieť koľko percent populácie má vytvorené protilátky po prekonaní ochorenia. Časť nám zachytí testovanie, no nie každému sa protilátky vytvoria a časť populácie prekoná Covid bez toho, aby o tom vôbec tušili. Každý z nich však má do istej miery bariéru aj proti reinfekcii a takíto pacienti by nemali zahlcovať nemocnice,“ hovorí generálny riaditeľ Unilabs Slovensko Peter Lednický.

Zo všetkých testovaných vykázalo pozitívnu, alebo hraničnú hodnotu 23,62 % vzoriek. Znamená to, že približne pätina populácie Slovenska sa stretla s Delta variantom koronavírusu. Prečo práve Delta? Všeobecne sa prijíma, že protilátky v tele pacienta ostávajú cca šesť mesiacov a približne pred pol rokom prišla na Slovensko tretia vlna Covidu, ktorá bola v réžii Delta variantu. „Nástup Delty sme presne nezachytili, ale očakávame, že koncom leta sa začínala výrazne prejavovať. V laboratóriách Unilabs Slovensko sme priebežne počas roka 2021 sekvenovali časť pozitívnych vzoriek a v októbri už bola medzi pozitivitami delta zastúpená na 100%,“ vysvetľuje Peter Lednický.

Prítomnosť protilátok svedčí o tom, že pacient bol nakazený koronavírusom a prebehla u neho sérokonverzia. Znamená to, že vírusová nálož bola dostatočná na to, aby sa vírus dostal do človeka a aktivizoval sa imunitný systém. Ten začal s vírusom bojovať a vytvoril si protilátky, ktoré slúžia na to, aby sa rýchlejšie dokázal s reinfekciou vysporiadať, „Protilátky si telo tvorí na viaceré bielkoviny obsiahnuté v koronavíruse. My sme merali N-proteín, ktorý sa nachádza v obale vírusu. Protilátky naň vedia vzniknúť iba v prípade, ak sa človek infikoval skutočným koronavírusom, nie po očkovaní,“ vysvetľuje Lednický. Výnimkou sú niektoré čínske vakcíny, ktoré obsahujú deaktivovaný skutočný koronavírus a nielen S-proteín. Ich zastúpenie medzi obyvateľmi Slovenska je však takmer nulové, keďže sa táto očkovacia látka u nás nepoužíva a nie je schválená.

protilatky

Podľa čísiel je zjavné, že najviac mobilná Bratislava zaznamenala paradoxne takmer najmenej prekonaní Delty. Dôvodom je vysoká miera zaočkovanosti v porovnaní so zvyškom Slovenska. Pre prípadné rozmýšľanie o hrádzi pred Omikronom totiž treba brať do úvahy aj imunitu vybudovanú očkovaním. Doposiaľ všetky zdroje naznačujú, že očkovanie, aj imunita po ochorení dokážu zabrániť ťažkému priebehu.

Vyberáme z Poistovne.sk

porceline-tree-with-lights

Vianočné požiare a poistné kuriozity

V minulom roku riešila Allianz 445 škôd z požiarov, 56 z nich vzniklo počas vianočných sviatkov. Požiar chaty na Štedrý večer zničil interiér aj zariadenie za 25-tisíc eur. Allianz vystríha pred podpoistením a odporúča aktualizovať si výšku poistnej sumy.
08.12.2022
Čítať viac o Vianočné požiare a poistné kuriozity
HR Leading Organisation 2022

Allianz obhájila ocenenie za najlepšie riadenie ľudí

Allianz – Slovenská poisťovňa obhájila minuloročné prvenstvo a opäť si odniesla ocenenie Leading HR Organisation v sektore poisťovníctvo. Cenu jej udelila poradenská spoločnosť PwC Slovensko v 11. ročníku rebríčka, v ktorom hodnotí firmy s najefektívnejším riadením ľudských zdrojov a najlepšími výsledkami v oblasti personálneho manažmentu.
07.12.2022
Čítať viac o Allianz obhájila ocenenie za najlepšie riadenie ľudí
AdobeStock_371232176

Rakovina kože trápi čoraz viac pacientov. Výpadok príjmu čiastočne pokryje životné poistenie

Malígny melanóm patrí medzi najzávažnejšie typy rakoviny kože. Len v roku 2020 bolo na Slovensku diagnostikovaných 823 nových prípadov a ich počet medziročne stúpa približne o 5 %. Aj keď sa možnosti a úspešnosť liečby zvyšuje, stále platí, že život s diagnózou „rakovina“ predstavuje obrovský zásah do života jednotlivca a rodiny.
05.12.2022
Čítať viac o Rakovina kože trápi čoraz viac pacientov. Výpadok príjmu čiastočne pokryje životné poistenie

Vyberáme z banky.sk