Kuriózne nehody z vianočného obdobia

Explózie, letiaca trampolína, devastujúci stromček či škatuľa erotických pomôcok, ktorú si zákazník neobjednal. Toto všetko „obšťastnilo“ klientov oslovených poisťovní, ktoré nám poskytli výber z bizarných udalostí počas vianočného a novoročného obdobia.

christmas-holiday-festive-decor
Beáta Lipšicová, špecialistka externej komunikácie z poisťovne UNIQA, si spomína na kurióznu nehodu, ktorá sa stala pred štyrmi rokmi pred Silvestrom vodičovi nákladného vozidla, ktorý sa v snahe prísť čo najskôr domov a nestrácať čas v reštaurácii rozhodol zohriať si jedlo na plynovom variči v kabíne vozidla. Varič však začal nečakane „štrajkovať“ a vybuchol. „Menšia explózia vyrazila dvere a čiastočne poškodila interiér a zasklenie vozidla. Vodičovi sa, našťastie, nič nestalo, len sa s príchodom domov k rodine trochu omeškal. Oprava vozidla sa hradila z havarijného poistenia.“

Podľa Lipšicovej však minulý rok riešili aj naozaj kuriózny prípad. „Namiesto objednaného tovaru prišli v balíku erotické pomôcky a krabicu rozbalila klientova manželka. Chyba sa stala na strane internetového obchodu. Klientovi sme pomohli s reklamáciou a vrátením tovaru.“

O nasledujúcich kurióznych udalostiach z vianočného a novoročného obdobia informuje Katarína Ondra, hovorkyňa poisťovne Generali.

Letiaca trampolína

Len dva dni pred Štedrým dňom sa klientovi cestou domov z nákupného centra zošmykol zo strechy auta vianočný darček – trampolína. Tá poškodila prednú časť auta a dvere vozidla idúceho za ním.

Nebezpečná hračka

Syn poistenej klientky dostal na návšteve k Vianociam umelohmotnú pušku. Klientka ju chcela vyskúšať, avšak pri neopatrnom narábaní rozbila hostiteľom televízor.

Nebezpečná vianočná výzdoba

Pri inštalovaní vonkajšej vianočnej výzdoby rodinného domu klient spadol z rebríka tak nešťastne, že si zlomil sánku a vyrazil dva zuby. Poisťovňa mu vyplatila plnenie za zlomeninu sánky a za stratu zubov z rizika trvalé následky.

Zatúlaná svetlica

Pri neodbornej manipulácii s pyrotechnikou prichádza k vážnym úrazom, ale aj k škodám na majetku. Poisťovňa zaznamenala prípad, keď sa vystrelená svetlica odrazila tak, že vletela oknom do spálne bytu, kde spálila posteľ s perinami, vankúšmi, dekou, ale aj ratanový obklad.

Pozor, stromček!

Pri jazde na diaľnici prišlo k náhlemu uvoľneniu upevneného vianočného stromčeka zo strešného nosiča a k jeho pádu na vozovku. Vozidlo idúce za poisteným vozidlom nabehlo na spadnutý zabalený vianočný stromček a prešlo po ňom, čím prišlo k závažnému poškodeniu auta.

Úraz pri zabíjaní kapra? Aj to sa už stalo

Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz, takisto tvrdí, že počas vianočného obdobia pravidelne zaznamenávajú špecifické poistné udalosti, a to už počas adventného obdobia, keď im klienti pravidelne hlásia škody na majetku spôsobené požiarom z adventných vencov. „Väčšinou ide o ohňom zničené komody, stoly, záclony či omietky. Počas Vianoc zasa evidujeme škody spôsobené elektrickým skratom pri zapájaní vianočného osvetlenia, či prepätím v zásuvkách pri použití viacerých spotrebičov naraz a ich následným poškodením,“ hovorí ďalej. „Okrem škôd na majetku nie sú v tomto období ojedinelé ani úrazy a zranenia, ktoré vzniknú pri vianočnom varení a pečení, pri zabíjaní kapra, ale napríklad aj pri zakladaní ohňa v krboch a pieckach, najčastejšie sú to popáleniny, drobné rezné či bodné rany, pošmyknutia a pády. Osobitnou kapitolou sú poranenia prstov a rúk pri zapaľovaní petárd a ohňostrojov počas Silvestra, ale aj úrazy v dôsledku požitia väčšieho množstva alkoholu, najmä pády a odreniny.“

Zo začiatku zábava, neskôr nešťastie

Nie všetky bizarné prípady sú aj vtipné; niekedy sa končia ozaj zle. Hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová uvádza, že minulý rok sa im vyskytol prípad, kedy skupina mladých ľudí na Silvestra hádzala petardy, pätnásťročnému dievčaťu sa jedna z nich odrazila do oka a spôsobila jej nanešťastie slepotu; ďalej uvádza prípad klienta, ktorý sa na sviatky prejedol a popritom požil trochu alkoholu, výsledkom čoho bolo privolanie rýchlej zdravotníckej pomoci s podozrením na akútnu pankreatitídu. „V poisťovni sme tiež riešili prípady, keď sa zapichla kostička z ryby v hrdle a bolo ju potrebné chirurgicky odstrániť. Medzi opakujúce sa udalosti patria popáleniny rúk z adventného venca a vianočného stromčeka, avšak aj povrchové poranenie tváre po výbuchu petárd a dokonca aj stratové poranenia s amputáciou prstov,“ vysvetľuje s tým, že v neživotnom poistení v poslednom roku zaznamenávajú skôr bežné poistné udalosti, ktoré sa v princípe pravidelne opakujú. „Napríklad na Nový rok 2021 ráno o 06:40 auto po šmyku na neupravenej vozovke narazilo do oplotenia rodinného domu. V rovnaký deň si pri cúvaní do garáže vodič nevšimol vedľa garáže stojace auto Suzuki a narazil do neho. V rovnaký deň dopoludnia zase pri cúvaní na parkovacie miesto došlo k skĺznutiu kolies na šmykľavom povrchu a auto narazilo zadnými dverami do opory zníženého balkóna apartmánového domu,“ vraví a spomína si ešte na kurióznu škodovú udalosť, ktorá sa stala v ten istý deň skoro ráno, kedy “nakupovaniachtivý“ vodič auta narazil do stojana na nákupné vozíky.

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_2905-R

Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia

Sektor poisťovníctva zaznamenal v prvom polroku nárast poistného. Ten sa týkal najmä neživotného poistného. Životné poistenie vzrástlo mierne. Ku koncu prvého polroka jeho predpísané poistné medziročne vzrástlo podľa Národnej banky Slovenska o 0,5 %. Pokračoval trend poklesu klasického životného poistenia.
06.12.2023
Čítať viac o Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia
IMG_2913-R

Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného

Od začiatku januára do konca septembra predpísala poisťovňa Uniqa v Českej republike a na Slovensku poistné za takmer 609 mil. eur.
05.12.2023
Čítať viac o Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného
a-doctor-visits-a-woman-in-a-hospital-bed

Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Pád na zľadovatenom chodníku má často za následok úraz, ktorý môže vyžadovať dlhšie liečenie a niekedy zanechá aj trvalé následky. Prečítajte si zásadné informácie o tom, kedy máte nárok na plnenie z poistenia.
05.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Vyberáme z banky.sk