Horiaci stromček či zranenie pri odpaľovaní pyrotechniky. Na toto všetko si dajte cez sviatky pozor

Pády z rebríka pri vyzdobovaní domu, zapichnuté kosti v krku či pretekajúca vaňa s kaprom. Aj toto sa stáva počas vianočného a novoročného obdobia. Pozrite si užitočné rady od poisťovní, ako si nepokaziť Vianoce.

firework-exploding-into-blossoming-color
Podľa Kataríny Ondra, hovorkyne poisťovne Generali, zaznamenávajú každoročne počas vianočných a novoročných sviatkov stovky škôd. „Najviac ich pritom klienti hlásia najmä zo životného a úrazového poistenia, nasleduje havarijné poistenie vozidiel, poistenie majetku a povinné zmluvné poistenie. Aj napriek tomu, že Vianoce patria z hľadiska škodovosti k pokojnejším dňom, nevyhýbajú sa im skutočne neobyčajné udalosti,“ hovorí ďalej s tým, že evidujú väčšie či menšie požiare spôsobené horiacimi sviečkami, elektrickým vianočným osvetlením a pyrotechnikou; v súvislosti so zábavnou pyrotechnikou sú početné aj škody na zdraví. „Už tradične sa počas Vianoc stretávame aj s vianočnými poistnými udalosťami, ako sú vytekajúce a pretekajúce vane či umývadlá, v ktorých nechali klienti plávať živé ryby. Z úrazového poistenia nám zasa klienti v tomto období hlásia popáleniny v súvislosti s manipuláciou s pyrotechnikou, ale aj popáleniny spôsobené pri pečení vianočných jedál. Výnimkou nie je ani zapichnutá kosť v hrdle či zdravotné problémy spojené s prejedaním sa. Mnohí klienti zvyknú tráviť sviatky aj na horách, v súvislosti so zimnými športmi evidujú poisťovne početné zlomeniny končatín a podvrtnutia kĺbov.

Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa, vysvetľuje, že počas vianočných sviatkov vznikajú úplne štandardné škody, avšak v súvislosti s výzdobou a nepozornosťou sú veľakrát spôsobené skratom svetelnej výzdoby či odpaľovaním petárd. „Požiar z adventného venca, kde sa od sviečky chytí záclona, požiar spôsobený sviečkou, ktorú klient zabudne zahasiť, sa opakujú každoročne. Typické silvestrovské sú poranenia spôsobené neodborným narábaním s pyrotechnikou. Každoročne evidujeme tiež škody spôsobené pri odpaľovaní petárd na oknách či požiare, ktoré zapríčil ohňostroj.“

Ak odchádzate, vianočné osvetlenie radšej vypnite

Poisťovne ľuďom odporúčajú, aby boli obozretní, predvídali rizikové situácie a snažili sa im zodpovedným správaním predchádzať. Pred odchodom z domu je potrebné skontrolovať elektrospotrebiče a elektrické zariadenia a treba vypnúť vianočné osvetlenie. Predísť požiaru môžete už pri kúpe kvalitných vianočných svetiel od overených výrobcov so zárukou, keďže škody spôsobujú najčastejšie práve sviečky neznámeho pôvodu kupované na trhoviskách. To isté platí aj v prípade zábavnej pyrotechniky, s ktorou je potrebné manipulovať obzvlášť obozretne a v žiadnom prípade ju nezapaľovať v interiéri. Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz, takisto odporúča zvýšenú opatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom a horiacimi sviečkami, ktoré by sme nikdy nemali nechávať bez dohľadu, a potrebné je tiež zabezpečiť okolitý priestor; oheň by sa totiž mohol chytiť či rozšíriť na okolité predmety. „Pri manipulácii s ohňostrojmi odporúčame postupovať podľa návodu od výrobcu a v žiadnom prípade neodporúčame experimentovať s podomácky vyrobenými petardami a ohňostrojmi.“

Pomaly ďalej zájdeš

Pri jazdení počas zimy všeobecne platí, že na cestách treba byť ešte viac obozretný, ako počas zvyšných ročných období, a nepreceňovať svoje sily. Táto rada osobitne platí počas sviatkov, kedy sa mnoho ľudí v strese zbytočne ponáhľa. Chodci vstupujú na cestu bez rozhliadnutia, nervózni vodiči v kolónach môžu prehliadnuť ľudí na prechode alebo tých, ktorí sa náhlia medzi vozidlami. V decembri tak každoročne pribúda osôb zrazených autom v mestách, pričom čiastočne hrá v týchto prípadoch úlohu aj alkohol. Z tohto zhonu vznikajú zbytočné škody a starosti namiesto sviatočného oddychu.
Tým, že cez Vianoce sadajú za volant aj sviatoční vodiči, v období sviatkov poisťovne evidujú až o štvrtinu viac stretov vozidiel a parkovacích škôd

Chcete vyzdobiť dom? Nespadnite z rebríka

Podľa Beáty Lipšicovej, špecialistky externej komunikácie z poisťovne UNIQA, príprava na na Vianoce je pre mnohých stresujúca - finiš v práci, doma príprava na sviatky a nákup darčekov. Medzi hlavné nástrahy zaraďuje požiare zo sviečok na adventných vencoch počas celého adventu. Radí neodchádzať z domu, kým sa nepresvedčíte, že ste uhasili sviečky, a zápalky a zapaľovače upratať z dosahu svojich detí. Spomína tiež elektrickú svetelnú výzdobu a zdôrazňuje, že pri inštalácii elektrických sviečok treba dodržiavať zásady bezpečnej práce s elektrickými zariadeniami, inak hrozí úraz elektrickým prúdom, a nekupovať v tejto oblasti pochybný tovar, ktorý síce býva lacný, avšak nemá povinné testy a je nespoľahlivý. Tiež upozorňuje na upratovací maratón a zdobenie domov. „Úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie vo voľnom čase, pričom dominuje práve obdobie decembra. Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri vyzdobovaní domu či schovávaní vianočných darčekov.“

Nakupujete cez internet? Pozor na podvodníkov

Pozor si treba dať aj na čoraz častejšie kybernetické útoky cez falošné e-shopy o ktoré nie je núdza nielen pred Vianocami, ale počas celého roka. „Zvlášť v predvianočnom strese však treba byť pri online nákupoch opatrný. Každoročne evidujeme medzi sviatkami zvýšený počet hlásených udalostí z kyberpoistenia, ktoré sa týkajú falošných e-shopov, ale aj neskorého doručenia či nedodania objednaného tovaru,“ vysvetľuje B. Lipšicová. Internetoví podvodníci sú čoraz agresívnejší, často ide o online obchody, ktoré sa tvária, že predávajú značkový tovar, zobrazujú sa aj na sociálnych sieťach a ľudia ich zdieľajú. „To, že išlo o podvod, zistia ľudia až vtedy, ak za tovar zaplatia, ten nepríde a e-shop zmizne. Podľa odborníkov na internetovú bezpečnosť môžu podvodníci takto od vás nielen jednorazovo vylákať peniaze, ale aj zbierať vaše osobné údaje – teda meno, priezvisko, e-mail a samozrejme aj údaje o platobnej karte, ktorú môžu následne ďalej zneužiť.“ Ak sa chystáte na Vianoce mimo bydliska, nebuďte príliš otvorení na sociálnych sieťach, nefoťte sa s novými darčekmi a neinformujte o svojom odjazde. Nezabudnite, že na sociálnych sieťach surfujú aj zlodeji, ktorým môžete zjednodušiť ich plány. V poisťovniach sa množia prípady nahlásených krádeží, keď sa pri šetrení udalosti ukáže, že „užitočné“ informácie umiestnila obeť na sociálnu sieť sama.

Pozor na prasknuté potrubia

Beata Lipšicová neopomína ani vodovodné škody na chalupách, ktoré síce nesúvisia priamo s Vianocami, avšak sú typické pre zimné obdobie a môžu pokaziť sviatky. Vznikajú prasknutým potrubím, najčastejšie v dôsledku náhleho poklesu teploty. „Sú to jedny z najčastejších škôd v poistení domu a domácnosti. Odporúčame, aby ste najmä pri zazimovaní chaty alebo chalupy nezabudli vypustiť vodovodné systémy,“ uzatvára s tým, že odborníci tiež radia, aby majitelia vykurovali dočasne neobývaný objekt aspoň tak, aby voda nezamrzla. Na záver nezabudnite na radu, že jedzte pomaly a s mierou. Vyhnete sa tak zaseknutej kosti v krku, či žlčníkovému záchvatu.

Vyberáme z Poistovne.sk

Viete koľko stojí pohreb? Cena vás bude šokovať.

Štátna sociálna dávka, príspevok na pohreb, je už niekoľko rokov rovnaká 79,67 eur. Nevyhnutné výdavky spojené s pohrebom sa pritom aktuálne pohybujú od stoviek po tisíce eur, v závislosti od mesta či regiónu a miestnych zvyklostí.
01.03.2024 | redakcia
Čítať viac o Viete koľko stojí pohreb? Cena vás bude šokovať.
17444

Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe

Šoféri POZOR! Nastáva veľká zmena v preukazovaní PZP od 1.1.2025. Bližšie informácie o pripravovanej zmene redakcii Poistovne.sk poskytla Slovenská kancelária poisťovateľov.
28.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe
IMG_2905-R

Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Poisťovňa Kooperativa dosiahla v minulom roku predpísané poistné 680 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa vyjadrení spoločnosti nárast o viac ako šesť percent.
27.02.2024
Čítať viac o Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Vyberáme z banky.sk