Ponuka benefitov zdravotných poisťovní na rok 2021

Zdravotné poisťovne bojujú o klientov rôznymi benefitmi, ktoré poistencovi dokážu ušetriť stovky euro ročne. Oproti minulému roku pribudlo veľa noviniek. Oplatí sa ich poznať.

burst-Matthew Henry-zubar
Minulý rok zmenilo zdravotnú poisťovňu rekordných 242 tisíc ľudí. Najväčší odliv poistencov zaznamenala VšZP. Tento rok prichádza na trh s novinkou - Peňaženkou zdravia. Ani súkromné poisťovne však nezaspali na vavrínoch. Pozrime sa, čo pripravili pre svojich poistencov.

Benefity zdravotných poisťovní na rok 2021

2020-09-10-tab

Všeobecná zdravotná poisťovňa

VšZP predstavila nový produkt - Peňaženku zdravia, ktorá začne platiť 1.1.2021. Peňaženka je založená na skupinovom prístupe, čiže môžete využívať finančné benefity, len ak ste členom štvor až osem člennej skupiny. Každý člen skupiny získa príspevok vo výške 100 eur ročne. Využiť sa dá v týchto oblastiach: príspevok na zuby, vrátenie doplatkov za lieky, príspevok na okuliare a príspevok na prevenciu. Aj keď Peňaženka zdravia je z nášho pohľadu trochu komplikovaná a má viacero podmienok a obmedzení, určite je to veľký krok vpred.

Peňaženka zdravia - maximáne limity čerpania

Benefit na okuliare - max. 100 eur na člena

- šošovky pre deti a dospelých, okuliarový rám pre deti
ALEBO

Benefit na zuby -4x30 eur na člena

- plombovanie, dentálna hygiena, anestéza, stomatogolická protetika a stomatochirurgia
ALEBO

Benefit na zuby -450 eur pre deti do 18 rokov

- strojček na zuby
ALEBO

Benefit na lieky - max 200 eur na pre deti do 18 rokov a ich rodičov

ALEBO

Benefit na prevenciu

- výkon CRP (pre dospelých), prenatálne testovanie, cytológia, očkovacie vakcíny (50% resp. 30 eur), prenájom monitoru dychu (36 eur), preventívne športové prehliadky (50%, max 50 eur), preventívny program „Zdravý chrbát“ a „Obezita" (1/3 nákladov na kúpele)

Pozor, niektoré benefity v rámci Peňaženky zdravia môžete využiť v maximálnej výške len vtedy, ak vám iný člen skupiny daruje časť svojho príspevku v maximálnej výške 50 eur. Každý poistenec nemôže súčasne využiť 100 eur na okuliare, 120 euro (resp 450 eur) na zuby, 200 eur na doplatok za lieky a ešte príspevok na prevenciu.

>> Zdravotné poisťovne lákajú na benefity. Pozor si dajte na podmienky.

Iné výhody

 • Balíček pre novorodencov a zľavy 10-20% vo vybraných detských eshopoch
 • zľavy na cestovné poistenie
 • 10-30% zľavy na výživové doplnky a zdravotné potreby a zľavy pre darcov krvi

Prevencia

 • rozšírené vyšetrenia v rámci preventívnych prehliadok (vyšetrenie krčka maternice raz ročne, test na okultné krvácanie a urologická prehliadka už od 40. roku života
 • liečba ťažko liečiteľných porúch príjmu potravy (bulímia, anorexia) v NÚDCH v Bratislave a liečba morbídnej obezity pre dospelých
 • prednostné vyšetrenie na mamografiu do 15 dní vo vybraných zdravotníckych zariadeniach

VšZP a COVID- 19

VšZP pripravila tzv. COVID balíček, ktorý obsahuje už zazmluvnené výkony pre lekárov, ktorí zrýchlia a zefektívnia liečbu pacientov s novým ochorením. Jej súčasťou je vyšetrenie vzorky pacienta na prítomnosť nielen koronavírusu technológiou RT-PCR ale aj iného respiračného vírusu, ako napr. chrípky. Poisťovňa preplatí vyšetrenie PCR - SARS-CoV-2 tým poistencom, ktorí prejavujú známky respiračného ochorenia a tým, ktorí idú na plánovaný operačný zákrok, resp. nastupujú do sociálneho zariadenia a vyšetrenie indikuje lekár.

Poisťovňa Dôvera

Dôvera celkovo ponúka svojim poistencom 34 rôznych benefitov, tento rok vsadila na najmä tie najobľúbenejšie a zvyšuje finančné limity.

Finančné benefity - Vyšší príspevok na zuby

Od 1.1.2021 Dôvera zvyšuje finančný príspevok na zuby a dentálnu hygienu. Kým tento rok mohli poistenci využiť benefit 4-krát ročne po čiastke 25 eur, od nového roku môžu čerpať príspevok na zuby 5-krát ročne vo výške 30 eur, čo je spolu 150 eur pre každého poistenca. Od nového roku totiž Dôvera už nebude robiť rozdiely medzi starými a novými poistencami, všetci budú mať nárok na benefit v rovnakej výške.

Navyše, od 1.9.2020 Dôvera vychádza v ústrety poistencom tým, že žiadosť o príspevok na zuby stačí podať spätne do 3 kalendárnych dní od ošetrenia. Doteraz žiadosť musela byť podaná najneskôr v deň ošetrenia.

Finančné benefity - Vyšší limit na vrátenie doplatkov za lieky na predpis

Od 1.1.2021 Dôvera navyšuje limit na vrátenie doplatkov za lieky a dietetické potraviny na predpis pre deti do 18 rokov veku a ich rodičov na 300 eur pre každého z nich. Doteraz bol tento finančný limit 200 eur, čiže každému poistencovi, ktorého sa to týka, pribudne k súčasnému kreditu 100 eur navyše.

Prevencia

 • test na okultné krvácanie už od 40. roku života
 • mamografické vyšetrenie do 10 pracovných dní
 • 50% -100% zľava na očkovanie

Iné výhody

 • BabyBox, praktická taška na kočík s množstvom kozmetiky a praktických drobností v hodnote 50 eur
 • bezplatné objednanie k vybraným lekárom na presný termín
 • 50% zľava z poplatku za využitie nadštandardnej izby v nemocniciach
 • program starostlivosti pre diabetikov
 • zľavy vo vybraných kúpeľoch (aj bez odporúčania lekára)
 • zľava 15-30% na cestovné poistenie
 • zľava 5% na ponuky Zlavadna.sk, Slevadne.cz a Boomer.sk
 • výhody a zľavy pre darcov krvi
 • služba Bezpečné lieky a Výhodné lieky
 • samodiagnostika, aj na COVID-19

Dôvera a COVID-19

Dôvera veľmi promptne zareagovala na šíriacu sa nákazu COVID-19. Už počas roka 2020 poistenci Dôvery môžu pri absolvovaní preventívnej prehliadky využiť možnosť dať sa otestovať na prítomnosť protilátok na koronavírus úplne bezplatne. Platí to pre všetkých, ktorí preventívnu prehliadku absolvujú v termíne od 16. júna do 31. októbra 2020, pričom lekár má zmluvu s laboratóriom Alpha medical.

Zároveň platí, že všetci poistenci Dôvery môžu využiť zľavu 25% z ceny testu na prítomnosť protilátok aj na akútne štádium ochorenia. Zľavový kupón získate cez webovú stránku Dôvery.

So službou Dôvera Genio si všetci poistenci Dôvery môžu rýchlo a anonymne skontrolovať príznaky ochorenia COVID-19 a zistiť ďalší postup.

Union zdravotná poisťovňa

Union v rámci svojich benefitov bude uhrádzať nový druh výkonov – kontrolu svojich poistencov s implantovanými kardiálnymi prístrojmi cez smartfón alebo špeciálny vysielač, či inovatívnu liečbu rakoviny. Zároveň ruší limity na finančné objemy pre domácu ošetrovateľskú starostlivosť.

Finančné benefity

 • 100 eur príspevok na zuby pre každého poistenca
 • Vrátenie doplatkov za lieky bez limitu pre deti do 17 rokov vrátane
 • 70 eur príspevok na vyšetrenie potravinovej intolerancie
 • 30 eur príspevok na novorodenecké potreby a 30 eur na plávanie s bábätkami, zapožičanie monitoru dychu a pohybu

Prevencia

 • test na okultné krvácanie a urologická prehliadka už od 40. roku života
 • 100% zľava na vyšetrenie CRP u dospelých
 • cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice už od 18 rokov
 • mamografia do 14 pracovných dní
 • 50-100% zľavy na očkovanie
 • 10 eur poukážku na nákup dostanú poistenci, ak absolvovali všetky preventívne prehliadky

Iné výhody

 • objednanie u vybratých špecialistov počas extra hodín bez poplatku
 • služby pôrodnej asistentky
 • 5-50% zľava na komerčné poistenie v poisťovni Union
 • samodiagnostika

Union a COVID 19

Poistenci Unionu môžu využiť zľavu 22 euro z poplatku za test (bežná cena testu je 70 eur) na COVID-19 v laboratóriach Cytopathos a v nemocnici v Skalici. V laboratóriach Alpha medical, kde bežná cena testu je 54 eur, dostanú zľavu 6 eur.

Vyberáme z poistovne.sk

povoden1-redakcia

Allianz hlási výrazný nárast škôd po živloch. Náklady za ne sú rovnaké ako za celý jeden rok

Prírodné živly opäť ukazujú svoju silu. Od začiatku júna nahlásili klienti Allianz – Slovenskej poisťovne denne v priemere 75 poistných udalostí spôsobených živlom.
17.07.2024
Čítať viac o Allianz hlási výrazný nárast škôd po živloch. Náklady za ne sú rovnaké ako za celý jeden rok
burst-brodie-car

Súvisí výkon motora s počtom nehôd?

Je to mýtus, alebo pravda, že autá so silnejším motorom sa častejšie dostávajú do kolíznych situácií? Toto hovoria data.
17.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Súvisí výkon motora s počtom nehôd?
burst-matthew-Henry-pink-pill-pattern-on-a-baby-blue-surface

V Česku hľadajú cesty, ako doručiť lieky na predpis až domov, na Slovensku s tým máme už dvojročné skúsenosti

Politici, ale aj odborníci v Českej republike aktuálne riešia návrh zákona, ktorý by okrem voľnopredajných liekov, ktoré sa dajú objednať online s doručením domov, bolo možné doručovať na adresu aj lieky vydávané výhradne na lekársky predpis. Kým niektorí tento krok vítajú ako uľahčenie života pacienta, iní sa obávajú o zdravie pacientov.
16.07.2024
Čítať viac o V Česku hľadajú cesty, ako doručiť lieky na predpis až domov, na Slovensku s tým máme už dvojročné skúsenosti

Vyberáme z banky.sk