Zdravotné poisťovne začínajú preplácať rádionuklidovú liečbu rakoviny

Zdravotná poisťovňa (ZP) Union bude ako prvá preplácať inovatívnu rádionuklidovú liečbu rakoviny v Nitre.  VšZP sa už dohodla na odliečení prvého poistenca na jedinom špecializovanom pracovisku svojho druhu v Nitre, Dôvera s Izotopcentrom komunikuje o možnostiach zazmluvnenia.

nemocnica2
Špecializované PET centrum v Nitre ako jediné na Slovensku disponuje na to určeným špecializovaným vybavením. Doteraz museli pacienti za týmto typom liečby cestovať do zahraničia. Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová, ide o jednu z najnákladnejších a najmodernejších liečebných metód v oblasti nádorových ochorení.

Union bude preplácať takúto liečbu neuroendokrinných nádorov, ktoré môžu vzniknúť v rôznych častiach ľudského tela, napríklad v tráviacom trakte, pľúcach alebo pankrease. "Vďaka nemu dochádza k pomerne malým nežiaducim účinkom na tkanivách, ktoré nie sú priamo cieľom takejto terapie. Naopak, veľmi efektívne ničí nádory a metastázy," vysvetlila riaditeľka sekcie zdravotného poistenia ZP Union Elena Májeková. Ide podľa nej o hlavnú výhodu rádionuklidovej terapie v porovnaní s chemoterapiou. Hovorkyňa Unionu dodala, že poisťovňa plánuje do budúcna rozšírenie tejto terapie aj pre iné nádorové ochorenia.

Revízna lekárka ZP Union Iveta Schererová uviedla, že túto terapiu pacient dostáva len tak dlho, ako je to potrebné. "Pomocou cielených PET/CT vyšetrení s peptidmi lekári vidia, či liečba zabrala alebo v nej treba ešte pokračovať. Preto je čas ožarovania pacienta spravidla kratší a celá liečba omnoho šetrnejšia," uzavrela.
"S Izotopcentrom v Nitre komunikujeme o možnostiach zazmluvnenia inovatívnej liečby aj pre našich poistencov," uviedol pre agentúru SITA PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa už dohodla na odliečení prvého poistenca na jedinom špecializovanom pracovisku svojho druhu v Nitre. "V najbližších dňoch bude rádionuklidová liečba pomocou lutécia, ktorým sa dajú liečiť ochorenia neuroendokrinných nádorov a nádorov prostaty, sprístupnená aj ďalším pacientom," konštatovala pre agentúru SITA Zuzana Štukovská z referátu komunikácie štátnej poisťovne. 

Vyberáme z poistovne.sk

436744768_6606007092041_4682621123979878352_n

Poistenie pre dobrovoľných hasičov

Na Slovensku je približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu pri výkone svojej činnosti. Od mája taktéto poistenie už existuje.
24.05.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pre dobrovoľných hasičov
business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Vyberáme z banky.sk