Zdravotné poisťovne vykázali za prvý kvartál súhrnnú stratu 69 miliónov eur, postarala sa o to najmä VšZP

Zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku vykázali za prvý štvrťrok tohto roka súhrnne stratu v sume takmer 69 miliónov eur.

Doktor a peniaze-005
Stratou cez 50 miliónov eur sa na tom podieľala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poisťovňa Dôvera vykázala za január až marec stratu takmer 15,6 milióna eur a zdravotná poisťovňa Union bola za rovnaké obdobie v strate takmer tri milióny eur. Vyplýva to z predbežných neauditovaných výsledkov hospodárenia zdravotných poisťovní, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Za minulý vykázali zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku súhrnne stratu v sume takmer 167 miliónov eur. Stratu takmer 154 miliónov eur mala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poisťovňa Dôvera vykázala za vlaňajšok stratu 14 miliónov eur, pričom zdravotná poisťovňa Union dosiahla zisk 1,1 milióna eur.

ÚDZS tvrdí, že všetky tri poisťovne v posledných rokoch minuli cez agentov desiatky miliónov eur na pochybnú prepoisťovaciu kampaň v najchudobnejších osadách Slovenska. V tejto súvislosti úrad podal trestné oznámenia a informoval Generálnu prokuratúru SR. Ešte v polovici apríla tohto roka tiež úrad podal v súvislosti s ocenením poistného kmeňa v účtovníctve poisťovne Dôvera trestné oznámenie pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Alarmujúca strata štátnej VšZP a jej záporné vlastné imanie sú podľa ÚDZS spôsobené aj tým, že dotuje súkromné zdravotné poisťovne. „VšZP by mala razantne upraviť cenové podmienky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a znížiť tak náklady, inak môže byť ohrozená jej platobná schopnosť," tvrdí úrad. Upozorňuje na to, že už síce nemá právomoc nariadiť z titulu nedostatočného vlastného imania ozdravný plán, chce však pozorne sledovať plnenie obchodno-finančného plánu, ako aj platobnej schopnosti štátnej poisťovne.

Poisťovňa Dôvera podľa ÚDZS naďalej nadhodnocuje vlastné imanie, napriek jasnému postoju úradu štatutárny orgán poisťovne nepristúpil k oprave prvotného ocenenia poistného kmeňa. To je aj ku koncu minulého roka vo výške 485 miliónov eur. „Podľa nezávislého znalca to malo byť iba 26 miliónov eur. Preto je skreslená nielen súvaha tejto poisťovne o takmer 460 miliónov eur, ale aj výsledky jej hospodárenia a daňový základ, a to vo výške asi 15 miliónov eur ročne. Poisťovňa Dôvera tak v skutočnosti ani minulý rok nedosiahla stratu, ale zisk," tvrdí úrad. Zdravotná poisťovňa Union podľa ÚDZS napriek vykázanej strate vypláca dividendy svojmu holandskému akcionárovi, len v posledných dvoch rokoch to bolo 10 miliónov eur vrátane dividendy vyplatenej vo februári 2023.

„Verejné zdravotné poistenie vyžaduje zásadné zmeny, aby dokázalo úspešne plniť úlohy, ktoré od neho spoločnosť očakáva. Kvalitu zdravotnej starostlivosti, jej dostupnosť a súčasne ekonomickú udržateľnosť zdravotníctva ohrozuje absencia pravidiel, ktoré by zaviedli do systému prehľadnosť, spravodlivosť a efektívnosť," uviedol úrad. Podľa ÚDZS je preto nevyhnutné zreformovať systém financovania zdravotníctva

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk