Zdravotné poisťovne vykázali za prvý kvartál súhrnnú stratu 69 miliónov eur, postarala sa o to najmä VšZP

Zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku vykázali za prvý štvrťrok tohto roka súhrnne stratu v sume takmer 69 miliónov eur.

Doktor a peniaze-005
Stratou cez 50 miliónov eur sa na tom podieľala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poisťovňa Dôvera vykázala za január až marec stratu takmer 15,6 milióna eur a zdravotná poisťovňa Union bola za rovnaké obdobie v strate takmer tri milióny eur. Vyplýva to z predbežných neauditovaných výsledkov hospodárenia zdravotných poisťovní, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Za minulý vykázali zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku súhrnne stratu v sume takmer 167 miliónov eur. Stratu takmer 154 miliónov eur mala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poisťovňa Dôvera vykázala za vlaňajšok stratu 14 miliónov eur, pričom zdravotná poisťovňa Union dosiahla zisk 1,1 milióna eur.

ÚDZS tvrdí, že všetky tri poisťovne v posledných rokoch minuli cez agentov desiatky miliónov eur na pochybnú prepoisťovaciu kampaň v najchudobnejších osadách Slovenska. V tejto súvislosti úrad podal trestné oznámenia a informoval Generálnu prokuratúru SR. Ešte v polovici apríla tohto roka tiež úrad podal v súvislosti s ocenením poistného kmeňa v účtovníctve poisťovne Dôvera trestné oznámenie pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Alarmujúca strata štátnej VšZP a jej záporné vlastné imanie sú podľa ÚDZS spôsobené aj tým, že dotuje súkromné zdravotné poisťovne. „VšZP by mala razantne upraviť cenové podmienky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a znížiť tak náklady, inak môže byť ohrozená jej platobná schopnosť," tvrdí úrad. Upozorňuje na to, že už síce nemá právomoc nariadiť z titulu nedostatočného vlastného imania ozdravný plán, chce však pozorne sledovať plnenie obchodno-finančného plánu, ako aj platobnej schopnosti štátnej poisťovne.

Poisťovňa Dôvera podľa ÚDZS naďalej nadhodnocuje vlastné imanie, napriek jasnému postoju úradu štatutárny orgán poisťovne nepristúpil k oprave prvotného ocenenia poistného kmeňa. To je aj ku koncu minulého roka vo výške 485 miliónov eur. „Podľa nezávislého znalca to malo byť iba 26 miliónov eur. Preto je skreslená nielen súvaha tejto poisťovne o takmer 460 miliónov eur, ale aj výsledky jej hospodárenia a daňový základ, a to vo výške asi 15 miliónov eur ročne. Poisťovňa Dôvera tak v skutočnosti ani minulý rok nedosiahla stratu, ale zisk," tvrdí úrad. Zdravotná poisťovňa Union podľa ÚDZS napriek vykázanej strate vypláca dividendy svojmu holandskému akcionárovi, len v posledných dvoch rokoch to bolo 10 miliónov eur vrátane dividendy vyplatenej vo februári 2023.

„Verejné zdravotné poistenie vyžaduje zásadné zmeny, aby dokázalo úspešne plniť úlohy, ktoré od neho spoločnosť očakáva. Kvalitu zdravotnej starostlivosti, jej dostupnosť a súčasne ekonomickú udržateľnosť zdravotníctva ohrozuje absencia pravidiel, ktoré by zaviedli do systému prehľadnosť, spravodlivosť a efektívnosť," uviedol úrad. Podľa ÚDZS je preto nevyhnutné zreformovať systém financovania zdravotníctva

Vyberáme z poistovne.sk

53665

Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný

Koniec poisťovne Novis neznamená podľa analytikov to, že v jej krokoch pôjdu aj ďalšie komerčné poisťovne. Národná banka Slovenska v pondelok informovala, že vzala poisťovni Novis licenciu.
06.06.2023
Čítať viac o Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný
Narodna Banka Slovenska -001

NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis Poisťovňa a.s.
06.06.2023
Čítať viac o NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
05.06.2023 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Vyberáme z banky.sk