Zahraniční lekári to majú na Slovensku ťažké. Brusel nás dáva na súd

Hoci na Slovensku chýbajú tisícky lekárov a napríklad v súčasnosti už povolávajú niektoré nemocnice zdravotníkov v rámci núdzového stavu, zahraniční lekári nemôžu krajine pomôcť kvôli bujnej byrokracii. Európska komisia náš prípad posiela na súd, keďže sme pravidlá nezjemnili ani po upozornení pred rokom.

male-doctor-with-stethoscope-and-clipboard
Zeno Vignola je taliansky lekár, ktorý by chcel pracovať na Slovensku. Mohol pomôcť napríklad aj v boji proti koronavírusu. Prednedávnom sa sem presťahoval za svojou manželkou a veril, že bude môcť plynule pokračovať vo svojej praxi. V Taliansku pracoval ako rodinný lekár, teda obdoba nášho všeobecného lekára. V prvej vlne pandémie, kedy patrilo Taliansko medzi najzasiahnutejšie krajiny sveta, pomáhal napríklad s odbermi vzoriek.

Keď sa pozrieme na lekárske stavy na Slovensku z celkového počtu viac ako 3000 chýbajúcich doktorov, najviac postrádame práve obvodných lekárov.

Problémom doktora Vignolu je to, že síce má k dispozícii papierový diplom z univerzity vo Verone, nemá však na papieri potvrdený zoznam absolvovaných predmetov. Úradníci ho chcú porovnať, aby sa presvedčili, že štúdium medicíny v Taliansku a na Slovensku je rovnocenné. Z jeho alma mater mu poslali potvrdenie o absolvovaných predmetoch len v elektronickej podobe. To úradníkom u nás nestačí.

Benevolentnejší aj susedia

Jednoducho povedané, nemáme lekárov, ale pre byrokraciu ich len ťažko získame. A to aj tých málo z Európskej únie, ktorí k nám chcú prísť. Lekári z krajín mimo Únie majú dostupnosť výkonu svojho povolania na Slovensku ešte viac sťaženú. „Slovensko je v prípade uznávania kvalifikácií lekárov pápežskejšie ako pápež. Európska únia má totiž podmienky nastavené oveľa prijateľnejšie ako my,“ vysvetľuje Manuchechr Burchanov, predseda Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku (MALnS).

Vychádza to tak aj z porovnania susedných krajín. Či už v Rakúsku, Maďarsku alebo Česku nerobia napríklad pediatrom z východnej Európy problém pri uznaní diplomu. Jedine Slovensko ho neuznáva.

Všimla si to už aj Európska únia, ktorá posiela Slovensko na súd pre nedodržiavanie predpisov. Kým totiž únijné predpisy uznávanie kvalifikácií lekárov, zubárov, zdravotných sestier či pôrodných asistentiek (a ďalších profesií) zjednodušujú, my sme ich v roku 2016 výrazne sťažili. Brusel nás na to upozornil už pred rokom. „Za tento čas sa pre nápravu nič nespravilo. Napriek tomu, že na zložitý a príliš byrokratický systém upozorňujeme už niekoľko rokov,“ vysvetľuje Alona Kurotová z MALnS.

Polepšiť by si mohli všetci lekári

Komisia namieta nedodržiavanie predpisov, ktoré sa týkajú kompenzačných opatrení za rozdiely v odbornej príprave ale aj koordináciu minimálnych požiadaviek na odbornú prípravu a rozsah činností.

„To, čo sa nepodarilo nám, sa dúfam podarí Súdnemu dvoru. A síce primäť kompetnentých na Slovensku upraviť zákony tak, aby boli v súlade s európskou legislatívou. Nehovorím, že máme pustiť do systému každého, ale myslim si, že by sme mali každému tú šancu dať,“ hovorí Alona Kurotová.

Vyberáme z poistovne.sk

three-disposable-face-masks

EÚ by mala kolektívnu imunitu získať až v 3. štvrťroku 2021

Po tom, ako Veľká Británia schválila vakcínu proti Covid-19 od spoločností Pfizer/Biontech, nič jej nestojí v ceste zahájeniu očkovania už na budúci týždeň. Stane sa tak prvou krajinou v západnom svete, ktorá tak urobí a vôbec prvou, ktorá schválila vakcínu postavenú na syntetickej molekule RNA, nie na DNA.
03.12.2020
Čítať viac o EÚ by mala kolektívnu imunitu získať až v 3. štvrťroku 2021
portrait-of-a-woman-wearing-disposable-face-mask

Môžem uzatvoriť životné poistenie ak som COVID-19 pozitívny?

Niektoré poisťovne pridali do svojho zdravotného dotazníka otázky ohľadom ochorenia COVID-19. Snažia sa tak zistiť, či záujemca o poistenie nie je nakazený koronavírusom. Pozrite si, za akých podmienok vás poistia.
03.12.2020 | redakčne upravené
Čítať viac o Môžem uzatvoriť životné poistenie ak som COVID-19 pozitívny?
FEIT_DOD-UM-2020-square

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Od 4. decembra 2020 sa uskutoční tretí ročník úspešného e-športového festivalu, ktorý je plný turnajov a bohatého programu. Nadšenci počítačových a konzolových hier zabojujú o zaujímavú finančnú odmenu, zahrajú si virtuálne už prvý decembrový víkend. Zápasy budú moderované zo štúdia Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA). Jednotlivci aj tímy sa môžu registrovať na webe festivalu v sekcii Turnaje, 1. decembra 2020.
02.12.2020
Čítať viac o E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Vyberáme z banky.sk