Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Od januára do konca októbra spôsobili živly klientom Allianzu škody za 10,8 milióna eur, za celý minulý rok to bola menej ako polovica. Prírodné živly sú nevyspytateľné, každý rok vyčíňa iný. V rámci prevencie podpoistenia Allianz pracuje s indexáciou, aj aktualizáciou poistnej sumy.

Záplavy_Rudno_Allianz1
Zemetrasenie či tornádo? Živly, ktoré poznáme skôr zo zahraničia, sú posledné roky realitou aj na Slovensku. Aj vďaka nim náklady za spôsobené škody z roka na rok stúpajú. Len za prvých 10 mesiacov tohto roka eviduje Allianz – Slovenská poisťovňa 8 720 poistných udalostí spôsobených živlami za viac ako 10,8 milióna eur. Je to o 108 % viac ako za celý rok 2022, keď klienti Allianzu nahlásili 6 043 škôd po živloch v hodnote necelých 5,2 milióna eur.

Čo rok to iný živel

Medzi prírodné živly patria dážď, blesk, krupobitie, zosuv pôdy, povodeň a záplava, víchrica a ťarcha snehu. Najvyššie škody tento rok spôsobilo krupobitie, ktoré zničilo rozsiahle polia s úrodou, ale poškodilo aj rodinné domy. „Poľnohospodárovi z Michaloviec ľadovec zničil úrodu pšenice, kukurice a sóje za viac ako 124-tisíc eur. V okrese Sobrance zas ľadovec poškodil strechu domu. Škoda spolu so zatečeným podkrovím dosiahla 20-tisíc eur,“ hovorí riaditeľ odboru komunikácie Allianz Dárius Nógli. Významným živlom bolo tento rok zemetrasenie, ktoré prekvapilo najmä obyvateľov východného Slovenska. Klientom Allianzu spôsobilo takmer 1 700 škôd v hodnote približne 2,8 milióna eur. Pôsobenie prírodných živlov je nevyspytateľné. Štatistiky Allianz ukazujú, že škodovosť živlov, aj ich frekvencia sa z roka na rok menia. „Máme roky, ktoré boli charakteristické najmä záplavami a povodňami. Inokedy je najničivejšie krupobitie alebo víchrice. Pred dvoma rokmi prekvapilo tornádo a tento rok spôsobilo veľké škody zemetrasenie, ktoré niektorým klientom spôsobilo totálnu škodu,“ konštatuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

Indexácia aj aktualizácia poistnej sumy

Všetky škody na privátnom majetku kryje poistenie Môj domov, kde si klienti vyberajú z troch balíkov poistného krytia. Po tohtoročnom zemetrasení ostali viacerí poškodení prekvapení, keď zistili, že riziko zemetrasenia vôbec nemajú poistené. „Zemetrasenie je automatickým voliteľným rizikom v rámci všetkých 3 balíkov nášho majetkového poistenia. Približne 14 % klientov si ho však z poistenia vylúči. Cenový rozdiel pri voľbe jednotlivých rizík a balíkov je pritom minimálny, odporúčame preto klientom poistiť si svoj majetok komplexne,“ upozorňuje Strnad Muthová. Vážne živelné pohromy, ktoré vedia spôsobiť totálne škody, preveria správnosť nastavenia výšky poistnej sumy. V rámci prevencie podpoistenia Allianz aktívne pracuje s indexáciou a takisto postupne prehodnocuje staršie majetkové poistné zmluvy našich klientov, ktoré aktualizuje, aby bol ich majetok poistený na aktuálnu trhovú hodnotu.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

burst-matthew-Henry-pink-pill-pattern-on-a-baby-blue-surface

Zdravotné poisťovne vám prispejú aj na voľnopredajné lieky a produkty, ktoré podporia zdravý životný štýl

Zdravotné poisťovne vám prispejú aj na voľnopredajné lieky a produkty, ktoré podporia zdravý životný štýl. Za tabletky proti bolesti, vitamíny a výživové doplnky zaplatia domácnosti aj desiatky eur. Aj menšie zdravotné problémy tak dokážu významne zaťažiť rodinný rozpočet.
19.07.2024
Čítať viac o Zdravotné poisťovne vám prispejú aj na voľnopredajné lieky a produkty, ktoré podporia zdravý životný štýl
auto-redakcia

Počet poistných podvodov narastá - dôvodom je aj horšia ekonomická situácia

Kým niektoré poistné podvody sú do detailu prešpekulované, iné sú zas veľmi naivné. Pozrite si, s čím sa stretávajú poisťovne.
19.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá - dôvodom je aj horšia ekonomická situácia
dovolenka-potapanie

Aké poistenie potrebujem, keď sa idem potápať?

Potápanie vás v prípade nehody môže vyjsť na tisíce eur. Kedy je potápanie ešte rekreačný a kedy už rizikový šport? Kedy vás poisťovne vôbec nepoistia? Toto radí odborník.
19.07.2024 | Redakčne upravené
Čítať viac o Aké poistenie potrebujem, keď sa idem potápať?

Vyberáme z banky.sk