Vianočné požiare a poistné kuriozity

V minulom roku riešila Allianz 445 škôd z požiarov, 56 z nich vzniklo počas vianočných sviatkov. Požiar chaty na Štedrý večer zničil interiér aj zariadenie za 25-tisíc eur. Allianz vystríha pred podpoistením a odporúča aktualizovať si výšku poistnej sumy.

porceline-tree-with-lights
Hoci sú Vianoce pre mnohých zaslúženým časom pokoja a oddychu, najväčšej poisťovni na trhu aj počas sviatkov nahlásia desiatky klientov škody spôsobené požiarom. Len minulý rok počas sviatočných dní evidovala Allianz – Slovenská poisťovňa 56 poistných udalostí spôsobených ohňom za viac ako 117-tisíc eur. Za celý rok 2021 zaregistrovala Allianz 445 požiarov za viac ako 1,76 milióna eur.

POŽIAR POČAS ŠTEDREJ VEČERE

„Priamo na Štedrý deň nám klient nahlásil veľký požiar chaty, kde s rodinou trávil Vianoce. Oheň poškodil celé prvé poschodie, ktoré sa stalo neobývateľným a zničil aj zariadenie. Za škodu sme vyplatili viac ako 25-tisíc eur,“ hovorí riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli. Aj ďalší požiar vznikol priamo počas Štedrého večera, keď oheň zo sviečky na adventnom venci podpálil skrinku, kde bol veniec položený. Oheň sa rýchlo šíril a poškodil nábytok, steny, koberec aj interiérové rolety. Škoda presiahla 2 700 eur.

POŽIARE Z PETÁRD

Ďalšiu vlnu špecifických požiarov evidujú poisťovne počas Silvestrovskej noci. „Klient nám nahlásil požiar, ktorý vznikol z pyrotechniky, ktorá dopadla na balkón poisteného. Oheň poškodil balkón, plastové okná aj časť obývačky, ktorá mala výstup na balkón. Za škodu sme uhradili takmer 7 400 eur,“ dopĺňa D. Nógli.

KURIÓZNE SVIATOČNÉ POŽIARE

Požiar z betlehemského svetla

Na Silvestra sme mali na okne z vonkajšej strany umiestnené betlehemské svetlo. Manželka nebola doma a mne bolo zle od žalúdka, tak som si išiel ľahnúť a zaspal som. Po príchode manželky domov v popoludňajších hodinách sme zistili, že svietnik sa chytil od horiaceho svetla a okno je v plameňoch. Škoda za zhorené okno a zničenú drevenú parapetnú dosku dosiahla takmer 800 eur.

Skrat vianočného osvetlenia

Vo večerných hodinách nastal na hornom poschodí nášho rodinného domu skrat vianočného osvetlenia, uchyteného na parapete okien izby v smere na ulicu. Vzniknutý požiar poškodil parapet, okno, omietku aj maľovku izby. Škoda sa vyšplhala na 1 100 eur.

Rúra v plameňoch

Počas pečenia začala horieť rúra, z ktorej šľahali plamene. Vydymilo celý dom a obhorela aj skrinka na vstavanú rúru. Požiar zadymil obývačku, kuchyňu, jedáleň a predsieň. Škoda presiahla 400 eur.

NERISKUJTE PODPOISTENÍM

Požiar je v Allianz automaticky krytý už v základnom balíku majetkového poistenia Môj domov, spolu s prírodnými živlami. Inflácia a rýchly rast cien stavebných materiálov posledných rokov spôsobili, že poistné sumy, ktoré si klienti stanovili pri uzatvorení poistenia pred rokmi dnes už nepokrýva reálnu hodnotu domu či bytu. „Klientom odporúčame, aby si svoje poistné zmluvy, ktoré si uzatvorili pred rokmi prehodnotili a poistnú sumu upravili podľa aktuálnej hodnoty ich nehnuteľnosti,“ radí hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk