V roku 2021 vykázali zdravotné poisťovne stratu celkovo 73 miliónov eur

Predpísané poistné a náklady na zdravotnú starostlivosť predbežne vzrástli o osem percent.

Doktor a peniaze-001
V roku 2021 vykázali slovenské zdravotné poisťovne súhrnne stratu celkovo 73 miliónov eur. Medziročne to predstavovalo zlepšenie o 72 mil. eur. Informuje o tom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v tlačovej správe.

„Na základe predbežných výsledkov hospodárenia za rok 2021 všetky tri zdravotné poisťovne spĺňali slovenskú legislatívu," uviedla predsedníčka úradu Renáta Bláhová. Predpísané poistné a náklady na zdravotnú starostlivosť predbežne vzrástli o osem percent. Na základe predbežného vyhodnotenia plnenia ukazovateľov podľa európskeho štandardu však nemá žiadna z troch zdravotných poisťovní dostatočné kapitálové vybavenie. Odhadom chýba Všeobecnej zdravotnej poisťovni viac ako 600 miliónov eur, zdravotnej poisťovni Dôvera takmer 300 miliónov eur a zdravotnej poisťovni Union viac ako 80 miliónov eur, uviedol ďalej úrad.

Nepostačujúca je aj likvidita prvých dvoch poisťovní, ktoré ju vykazujú bežne len na pár týždňov prevádzky. Chýbajúce rezervy môžu byť v miliardách. Detailnejšie informácie o hospodárení poisťovní v roku 2021 zverejní úrad po ukončení auditu účtovných závierok v Správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia.
 

Vyberáme z poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk