Union doručil list poslancom i prezidentke. Upozorňuje na nezmyselné kroky v zdravotníctve

Union zdravotná poisťovňa dnes poslala otvorený list všetkým poslancom, prezidentke i ministerstvám. Vyzýva v ňom k zmenám neférových zákonov, ktoré znemožňujú efektívne vykonávanie zdravotného poistenia a hospodárenie zdravotných poisťovní.

UZP_logo_zakladne_farebne_0821
Ministerstvo zdravotníctva vydalo dňa 30. 3. 2023 vyhlášku (č. 100/2023 Z. z.), ktorá fixne stanovuje financovanie jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti a ktorú úplne odmietame. Štát diktuje, ako „chorí“ majú byť naši poistenci – majú byť viac hospitalizovaní a menej navštevovať ambulancie. Takýto prístup je nelogický, nezohľadňuje totiž to, o akých poistencov a poistenky sa v Unione staráme, keďže naši poistenci viac navštevujú ambulancie. Bez vyhlášky boli zdravotné poisťovne schopné uhrádzať zdravotnú starostlivosť v zhode s potrebami svojich klientov, takže pridaná hodnota tejto zmeny nie je reálne žiadna, práve naopak. Samotný výpočet, teda rozdelenie výdavkov medzi jednotlivé segmenty zdravotnej starostlivosti, je urobený veľmi účelovo a technicky nesprávne,“ vysvetľuje Jozef Koma, riaditeľ sekcie poistenia Union zdravotnej poisťovne. „Je nemožné v krátkej dobe zmeniť platné zmluvy v ambulantnom sektore, či očakávať úspory na liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktoré sa v minulosti nikdy nedosiahli. Vidíme za tým opäť snahu štátu za každú cenu pomôcť dlhodobo stratovej štátnej zdravotnej poisťovni.“

Zdravotná poisťovňa Union tvrdí, že súkromné zdravotné poisťovne sú zjavne vytláčané z trhu, pričom súčasná situácia spôsobuje aj zneistenie u jej holandských investorov. Akcionárom Unionu je holandská finančná skupina Achmea, na Slovensku podniká viac ako 16 rokov a zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre necelých 650-tisíc poistencov.

Union tiež upriamuje pozornosť na novelu zákona č. 581/2004 Z. z. z decembra 2022, kedy bolo zavedené obmedzenie zisku zdravotných poisťovní. „Naša zdravotná poisťovňa sa nikdy nebránila férovej regulácii zisku. Je však smutné, že na jednej strane je zisk značne obmedzený, no na strane druhej štát nijakým spôsobom nereguluje riziko mnohonásobne vyššej straty zdravotných poisťovní, ktoré je veľmi reálne, najmä pre neadekvátne stanovené poistné za poistencov štátu,“ uvádza ďalej Koma. „Je zrejmé, že ak nedôjde k adekvátnemu dofinancovaniu systému verejného zdravotného poistenia, v ktorom chýba viac ako 250 až 300 miliónov EUR, a to v prospech poistencov všetkých zdravotných poisťovní, systém verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike skolabuje.“

„Dúfame, že adresáti listu neostanú ľahostajní. Vyzývame ich k zmene neférovej legislatívy, k rovnakému a korektnému prístupu ku všetkým zdravotným poisťovniam a k rozhodnutiu nedopustiť jednostranné financovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s. Neistota a chaos v zdravotníctve je to posledné, čo v našej spoločnosti teraz potrebujeme,“ uzatvára hovorkyňa Union ZP Kristína Baluchová.

Úplné znenie otvoreného listu Union zdravotnej poisťovne nájdete na webstránke Unionu: Otvorený list Union zdravotnej poisťovne: Vyjadrenie nesúhlasu s vývojom regulácie zdravotníctva | Union.sk

Prečítajte si tiež:

Vyberáme z poistovne.sk

53665

Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný

Koniec poisťovne Novis neznamená podľa analytikov to, že v jej krokoch pôjdu aj ďalšie komerčné poisťovne. Národná banka Slovenska v pondelok informovala, že vzala poisťovni Novis licenciu.
06.06.2023
Čítať viac o Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný
Narodna Banka Slovenska -001

NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis Poisťovňa a.s.
06.06.2023
Čítať viac o NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
05.06.2023 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Vyberáme z banky.sk