Union doručil list poslancom i prezidentke. Upozorňuje na nezmyselné kroky v zdravotníctve

Union zdravotná poisťovňa dnes poslala otvorený list všetkým poslancom, prezidentke i ministerstvám. Vyzýva v ňom k zmenám neférových zákonov, ktoré znemožňujú efektívne vykonávanie zdravotného poistenia a hospodárenie zdravotných poisťovní.

UZP_logo_zakladne_farebne_0821
Ministerstvo zdravotníctva vydalo dňa 30. 3. 2023 vyhlášku (č. 100/2023 Z. z.), ktorá fixne stanovuje financovanie jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti a ktorú úplne odmietame. Štát diktuje, ako „chorí“ majú byť naši poistenci – majú byť viac hospitalizovaní a menej navštevovať ambulancie. Takýto prístup je nelogický, nezohľadňuje totiž to, o akých poistencov a poistenky sa v Unione staráme, keďže naši poistenci viac navštevujú ambulancie. Bez vyhlášky boli zdravotné poisťovne schopné uhrádzať zdravotnú starostlivosť v zhode s potrebami svojich klientov, takže pridaná hodnota tejto zmeny nie je reálne žiadna, práve naopak. Samotný výpočet, teda rozdelenie výdavkov medzi jednotlivé segmenty zdravotnej starostlivosti, je urobený veľmi účelovo a technicky nesprávne,“ vysvetľuje Jozef Koma, riaditeľ sekcie poistenia Union zdravotnej poisťovne. „Je nemožné v krátkej dobe zmeniť platné zmluvy v ambulantnom sektore, či očakávať úspory na liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktoré sa v minulosti nikdy nedosiahli. Vidíme za tým opäť snahu štátu za každú cenu pomôcť dlhodobo stratovej štátnej zdravotnej poisťovni.“

Zdravotná poisťovňa Union tvrdí, že súkromné zdravotné poisťovne sú zjavne vytláčané z trhu, pričom súčasná situácia spôsobuje aj zneistenie u jej holandských investorov. Akcionárom Unionu je holandská finančná skupina Achmea, na Slovensku podniká viac ako 16 rokov a zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre necelých 650-tisíc poistencov.

Union tiež upriamuje pozornosť na novelu zákona č. 581/2004 Z. z. z decembra 2022, kedy bolo zavedené obmedzenie zisku zdravotných poisťovní. „Naša zdravotná poisťovňa sa nikdy nebránila férovej regulácii zisku. Je však smutné, že na jednej strane je zisk značne obmedzený, no na strane druhej štát nijakým spôsobom nereguluje riziko mnohonásobne vyššej straty zdravotných poisťovní, ktoré je veľmi reálne, najmä pre neadekvátne stanovené poistné za poistencov štátu,“ uvádza ďalej Koma. „Je zrejmé, že ak nedôjde k adekvátnemu dofinancovaniu systému verejného zdravotného poistenia, v ktorom chýba viac ako 250 až 300 miliónov EUR, a to v prospech poistencov všetkých zdravotných poisťovní, systém verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike skolabuje.“

„Dúfame, že adresáti listu neostanú ľahostajní. Vyzývame ich k zmene neférovej legislatívy, k rovnakému a korektnému prístupu ku všetkým zdravotným poisťovniam a k rozhodnutiu nedopustiť jednostranné financovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s. Neistota a chaos v zdravotníctve je to posledné, čo v našej spoločnosti teraz potrebujeme,“ uzatvára hovorkyňa Union ZP Kristína Baluchová.

Úplné znenie otvoreného listu Union zdravotnej poisťovne nájdete na webstránke Unionu: Otvorený list Union zdravotnej poisťovne: Vyjadrenie nesúhlasu s vývojom regulácie zdravotníctva | Union.sk

Prečítajte si tiež:

Vyberáme z poistovne.sk

business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc
holiday-suitcase

Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Cena by nemala byť rozhodujúcim kritériom. Všímajte si poistné riziká i výšku krytia. Poradíme vám aj, na čo netreba zabudnúť pred vycestovaním.
20.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Vyberáme z banky.sk