Tri až štyri z desiatich poistných udalostí vozidiel javia známky podvodu

Vyplýva to zo štatistík poisťovne Union.

Tri až štyri z desiatich poistných udalostí motorových vozidiel nie sú „čisté“ a javia známky podvodu. Vyplýva to zo štatistík poisťovne Union. Pokusy o podvod sa zhodne vyskytujú ako v povinnom zmluvnom poistení, tak aj v havarijnom poistení. Ako ďalej uviedla poisťovňa, kritická býva letná sezóna a obdobie okolo väčších sviatkov. „Tento rok sme preverovali udalosti s nárokovanými škodami 836 tisíc eur. Zatiaľ sme zachránili 147 tisíc eur ako preukázané úmyselné podvody a ešte 200 udalostí máme na stole,“ informoval detektív poisťovne Jozef Šulaj.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Podľa Šulaja sú v posledných rokoch ľudia vynaliezavejší a sofistikovanejší a poistní detektívi sa častejšie ako v minulosti stretávajú s fingovanými dopravnými kolíziami. „Poškodené vozidlá špekulanti dopravia na miesto fiktívnej nehody, postavia ich do nehodového deja a sú takí drzí, že ešte privolajú aj políciu,“ podotkol Jozef Šulaj. Dodal, že polícia následne skutok kvalifikuje iba ako škodovú udalosť, keďže škoda je nižšia ako 3 999 eur, neprišlo k poškodeniu zdravia a podvodníci už len požiadajú poisťovňu o náhradu „škody“.

V povinnom zmluvnom poistení sa podvod dokazuje podľa detektívov jednoduchšie, lebo je v ňom zapojených vždy viac ľudí či subjektov. K dispozícii je teda aj viac informácií a skôr sa ukážu nejasnosti, ako keď človek klame sám. Na oklamanie poisťovne v otázke poistnej udalosti pamätá aj trestný zákon - hovorí o trestoch od jedného po 15 rokov, podľa závažnosti, výšky škody a spôsobu vykonania. Podvodník má navyše pokazenú povesť a keďže poisťovne si medzi sebou informácie vymieňajú, ďalšiu poistku už len tak nedostane. „Máme medzi sebou vynikajúcu spoluprácu, navzájom sa tak chránime, a to aj s českým trhom. Veľkou pomocou sú nám aj znalci z odboru dopravy,“ doplnil Jozef Šulaj.

Poisťovňa Union vznikla v roku 1992. Ponúka širokú škálu produktov životného, neživotného a individuálneho zdravotného poistenia pre individuálnych, ako aj firemných klientov. V roku 1997 sa jej majoritným akcionárom stala poisťovacia skupina Eureko, ktorá od roku 2012 pôsobí pod značkou Achmea. Jej 100-percentnou dcérskou spoločnosťou je aj Union zdravotná poisťovňa, ktorá na Slovensku vznikla v roku 2006.

Vyberáme z poradne

33131_obr

Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške

ýka sa to tých samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré podali daňové priznanie za minulý rok v pôvodnej lehote do 31. marca tohto roka.
07.08.2020
Čítať viac o Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške
ohen

Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Pri varení či grilovaní na záhrade by sme nemali zabúdať na to, že aj malá neopatrnosť môže spôsobiť značné škody na majetku a na zdraví.
06.08.2020 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Vyberáme z banky.sk