Trendom poistného trhu je zlučovanie a transformácia na pobočky

Pobočky však podľa Národnej banky Slovenska len v obmedzenej miere podliehajú jej dohľadu.

59421
V slovenskom poistnom sektore už dlhší čas možno pozorovať dva trendy s dosahom na štruktúru trhu. Prvým je zlučovanie poisťovní, druhým transformácia domácich poisťovní na pobočky z iných členských štátov. Počas roka 2021 sa oba trendy prehĺbili. V prvom rade ide o zlúčenie dvoch slovenských poisťovní Union a Poštovej poisťovne. Riziko zvyšovania koncentrácie trhu sa však zmiernilo vznikom jednej novej životnej poisťovne Partners. V oblasti transformácie domácich poisťovní na pobočky boli v roku 2021 až dva prípady, a to Generali a Uniqa. Ako ďalej upozorňuje Národná banka Slovenska, pobočky len v obmedzenej miere podliehajú jej dohľadu.

Zisk poistného trhu v prvom polroku medziročne vzrástol o 24 %. Popri zvýšenom hospodárskom výsledku rástla aj solventnosť sektora. Najvýraznejší príspevok k hospodárskemu výsledku malo neživotné poistenie, keď poistné rástlo a náklady klesali. Predpísané poistné v neživotnom poistení k júnu 2021 vzrástlo o 2,6 %, podobne ako v prechádzajúcom období. Poistenie motorových vozidiel kopírovalo hlavný trend, poistenie majetku, naopak, akcelerovalo medziročný rast až na 5,8 %. Menšie odvetvia rástli len mierne.

Životné poistenie prispievalo k rastu zisku nielen výnosom z investícií, ale aj samotnou poistnou činnosťou. Finančný výsledok dosiahol jednu z najlepších hodnôt za uplynulé štyri roky, a to napriek prostrediu nízkych úrokových sadzieb a pandémii COVID-19. Aj bez neho by však životné poistenie skončilo podľa národnej banky v čiernych číslach zásluhou opakovane kladného technického výsledku.

Z dlhodobého pohľadu objem životného poistenia klesá. Jeho medziročný úbytok sa síce zmiernil, ale len na úroveň rokov 2018 a 2019. Najhlbší pokles zaznamenalo opäť klasické životné poistenie, ktoré tvorí takmer dve tretiny celého životného poistenia. Naopak, investičné životné poistenie obnovilo mierne kladný rast poistného. Najúspešnejšie bolo zdravotné poistenie, hoci podstatne miernejšie než v roku 2020.

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda1

Havarijné poistenie využijete nielen pri zrážke

Poistenie, ktoré je zamerané na havárie, pomôže vodičom aj v iných situáciách ako len pri zrážke dvoch áut.
17.01.2022
Čítať viac o Havarijné poistenie využijete nielen pri zrážke
toothbrush-floss

Kedy treba ísť s dieťaťom 1. krát k zubárovi?

Zvyčajne dovedie rodič dieťa k zubárovi až vo chvíli, keď musia riešiť akútny problém. Zubár sa tak v bolestivých chvíľach stáva pre deti strašiakom s vŕtačkou a kliešťami. Kedy je teda ten správny čas?
13.01.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Kedy treba ísť s dieťaťom 1. krát k zubárovi?
34552_obr

PRÍSNE PRAVIDLÁ PRE LYŽIAROV. NA SVAHOCH V TALIANSKU UŽ LEN S POISTENÍM ZODPOVEDNOSTI

Pre lyžiarov v Taliansku platia od začiatku roka 2022 nové, prísnejšie pravidlá. Obmedzené požívanie alkoholu, platné poistenie, ktoré zahŕňa aj zodpovednosť za škodu alebo ublíženie na zdraví tretím osobám a povinnosť nosiť prilbu pre maloletých lyžiarov do 18 rokov.
12.01.2022
Čítať viac o PRÍSNE PRAVIDLÁ PRE LYŽIAROV. NA SVAHOCH V TALIANSKU UŽ LEN S POISTENÍM ZODPOVEDNOSTI

Vyberáme z banky.sk