Sporitelia dostávajú výpisy, zistia z nich aj prognózu svojho dôchodku

Po novom sporiteľ z výpisu zistí, aká bude približne výška jeho dôchodku. O výške svojho dôchodku rozhoduje vo veľkej miere sporiteľ. Korona zamávala aj fondami. Akciové najprv klesli, potom sa zotavili.

34148_obr
V týchto dňoch dostávajú všetci sporitelia v 2. pilieri do svojich poštových alebo mailových schránok výpis zo svojho osobného dôchodkového účtu. Ten obsahuje prehľad o výške úspor, príspevkoch zamestnávateľa, ich zhodnotení aj poplatkoch za správu. Po novom sa sporiteľ z výpisu navyše dozvie aj prognózu svojho dôchodku. „Ide o novú, pre sporiteľa užitočnú informáciu o tom, aká bude pravdepodobne jeho celková nasporená suma na dôchodkovom účte pri jeho odchode do dôchodku, aj orientačná výška dôchodku. A to za predpokladu normálneho, dobrého, ale aj zlého vývoja na finančných trhoch. Aktuálny výpis tak obsahuje prognózu dôchodku v pesimistickom, základnom aj optimistickom scenári pri zohľadnení inflácie,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Allianz - SDSS Miroslav Kotov.

O tom, aká bude v skutočnosti výška dôchodku, závisí vo veľkej miere od sporiteľa a jeho zvolenej investičnej stratégie. „Stále platí, že ak má sporiteľ menej ako 40 rokov, časť úspor by mal mať uložených v akciových fondoch, ktoré majú v dlhšom časovom horizonte väčší potenciál zhodnotenia ako v garantovaných fondoch,“ upozorňuje M. Kotov. Aktuálne si vo fondoch najväčšej dôchodkovej správcovskej spoločnosti Allianz - SDSS sporí viac ako 470-tisíc sporiteľov. Približne 20 % z nich si sporí iba v akciovom fonde PROGRES, 65% má svoje úspory uložené iba v garantovanom fonde GARANT a 15% sporiteľov využíva možnosť mať svoje úspory rozložené v oboch dôchodkových fondoch.

Celosvetová pandemická kríza ovplyvnila vývoj aj na finančných trhoch a fondy zažili turbulentný vývoj. Ihneď po vypuknutí korona krízy akciové fondy poklesli, avšak veľmi rýchlo sa opäť zotavili. Aj tu sa potvrdilo, že robiť unáhlené rozhodnutia sa pri dôchodkovom sporení neopláca. „Kto v strese presunul úspory z akciového negarantovaného fondu, pripravil sa o šancu participovať na opätovnom náraste akciových trhov,“ uzatvára M. Kotov.

Viac informácií nájdete na stránke www.asdss.sk.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

business-sales-meeting

Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?

Zle nastavenú poistku má zhruba 70 % ľudí. A pritom životné poistenie vie pomôcť vo vážnych situáciách, keď človek nečakane príde o príjem. Pozrite si, ako životné poistenie správne nastaviť a koľko peňazí naň mesačne vyčleniť.
01.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?
woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne
18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení

Vyberáme z banky.sk