Slováci by si mali podľa odborníkov dávať pozor na podpoistenie nehnuteľnosti

Na Slovensku je drvivá väčšina bytových domov podpoistená. Konštatuje to Združenie pre lepšiu správu bytových domov.

8466
Najlepším riešením by mala byť podľa nich poistná zmluva bytového domu poisteného na aktuálnu hodnotu. To znamená, že v prípade totálnej škody by sa za danú poistnú sumu mal dať bytový dom postaviť odznova.

Žiadny zákon však neukladá povinnosť mať poistený bytový dom. No vlastniť byt v bytovom dome, ktorý nie je nijako chránený, je podľa združenia značné riziko. Preto väčšina bytových domov je poistená, ale na druhú stranu nie každá poistná zmluva kryje hroziace riziká a väčšina bytových domov je podpoistená, teda poistená na neadekvátnu sumu.

Podľa združenia sa nedá sa povedať, ktoré poistné riziká sú dôležité a ktoré, naopak, menej dôležité. Optimálne je podľa nich poistiť bytový dom komplexne, aby bol chránený v prípade živelnej udalosti, či požiaru, ale aj v prípade poškodenia strojov a zariadení v bytovom dome, ako sú napríklad výťahy, kotolňa, či spoločné antény.

Aj podľa spoločnosti FinGO.sk Slováci poistenie majetku často podceňujú. Množstvo nehnuteľností je nepoistených a stretávajú sa aj s tým, že klienti hľadajú len najlacnejšie poistenie na trhu, ktoré však ich nehnuteľnosť dostatočne nechráni. Tak ako v iných finančných oblastiach, aj pri poistení majetku chcú klienti podľa vyjadrení firmy často ušetriť.

Stretávajú sa s tým aj samotné poisťovne. Napríklad poisťovňa Uniqa sa nie raz pri likvidácii škodových udalostí stretáva s problémom starých poistiek, ktoré sú stanovené na nižšie sumy, ako je aktuálna hodnota nehnuteľnosti. Treba si uvedomiť, že ak mala nehnuteľnosť pred tridsiatimi rokmi hodnotu 15-tisíc eur, dnes to môže byť 150-tisíc eur. Najmä v čase živelných udalostí sú staré poistky s nízkymi sumami podľa poisťovne Uniqa veľkým problémom, napriek značným škodám sa potom poistné plnenie kráti pomerom, akým je nehnuteľnosť podpoistená.

Vyberáme z poistovne.sk

60878

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa a poistných zmlúv slovenskej pobočky medzinárodnej poisťovne Groupama do poisťovne Union je dokončený.
02.12.2022
Čítať viac o Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union
blue-white-striped-dress-on-girl

Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu

Okrúhlou sumou 30-tisíc eur Nadácia Allianz tento rok opäť podporí detských onkologických pacientov. Finančný dar poputuje prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje na vybudovanie Detského stacionára Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP v Banskej Bystrici.
01.12.2022
Čítať viac o Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu
hands-grasping-a-steering-wheel

Poistenie elektromobilov

Počet elektrických áut na cestách nepretržite rastie. Tomuto trendu prispôsobujú poisťovne svoje produkty týkajúce sa poistenia automobilov. Poistovne.sk zisťovali, v čom je poistenie elektromobilov špecifické a aké extra služby môžu motoristi očakávať.
28.11.2022 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie elektromobilov

Vyberáme z banky.sk