Šesťstotisíc Slovákov má vážny problém s alkoholom

„Alkohol patrí k rizikovým faktorom, ktorý sa v našom regióne často podpisuje pod choroby ako infarkt či mŕtvica, ktoré je možné zdravším životným štýlom eliminovať.“

pouring-alcohol-with-jigger
Každý deň či niekoľkokrát do týždňa konzumuje alkohol až 14 % dospelých Slovákov nad 18 rokov. Na hranici problémového pitia sa tak v prepočte nachádza viac ako pol milióna ľudí.

Týka sa to trikrát viac mužov ako žien, väčšinou ide o zosobášených ľudí, žijúcich vo väčšom meste, v strednom veku, s dlhým pracovným časom a nedostatkom spánku. Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu lekárenskej skupiny Pilulka a výskumnej agentúry Behavio, ktorý bol realizovaný na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku na reprezentatívnej vzorke 1 000 ľudí z každej krajiny.

Detailnejší pohľad na Slovákov odhalil, že každý deň po alkohole siahajú 2 % opýtaných, 12 % tak robí niekoľkokrát do týždňa a 26 % niekoľkokrát do mesiaca, občas siahne po poháriku 37 % Slovákov. Čísla sú alarmujúce,“ opisuje výsledky Ján Šaulič, country manager Pilulka.sk.

Po alkohole siahame aj kvôli stresu

S problémovým pitím alkoholu má problém trikrát viac mužov (17 %) ako žien (6 %), niekoľkokrát do mesiaca si ho priemerne dopraje pätina Slovákov naprieč všetkými vekovými kategóriami, najčastejšie ľudia v strednom veku vo veku od 45 do 54 rokov (29 %), čo adiktológovia pripisujú rizikovej skupine obyvateľstva, ktorá prechádza mužským prechodom, resp. ženským klimaktériom. Žijeme rýchly a uponáhľaný život, hľadáme skratky, a hlavne rýchle riešenia a okamžitý relax. Či už je to materiálne zabezpečenie, alebo uspokojenie potrieb toho druhého. A to vytvára napätie a tlak. Problémom je, že alkohol, tým, že ponúka okamžité uspokojenie až euforizujúci pocit a pokoj, vie napätie rýchlo eliminovať,“ odôvodnil problémy ľudí s alkoholom adiktológ Rastislav Žemlička. Jeho slová demonštrujú aj výsledky prieskumu – až 3 % opýtaných, ktorí sú v manželskom zväzku, siahajú po alkohole každý deň, kým medzi slobodnými je to len 1 % respondentov. Zároveň po ňom častejšie pritom siahajú obyvatelia väčších miest, kde denne pijú alkohol 3 % ľudí a niekoľkokrát do týždňa je to 13 % ľudí.

Naši susedia pijú viac ako my

„Osoba, ktorá nemá vytvorený a naplnený hodnotový rebríček a záujmovú sféru, často hľadá to, čo jej ponúkne odmenu či zážitok. Preto je alkohol problémom aj u veľkej skupiny mladých ľudí,“ približuje adiktológ R. Žemlička. Z prieskumu totiž vyplýva, že tretina mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov siaha po alkohole niekoľkokrát do mesiaca a až 5 % viackrát do týždňa.

Prieskum zároveň odhalil dôležitý fakt – alkohol si „aspoň občas“ dopraje až 77 % našincov, t. j. 3,4 milióna dospelých. „Ide o najnižší počet zo všetkých sledovaných krajín. Podľa výsledkov občas alkohol konzumuje 82 % Čechov, 81 % Maďarov a 80 % Rakúšanov. Zvyšok obyvateľstva v jednotlivých krajinách tvoria abstinenti,“ uzatvára J. Šaulič.

Vyberáme z poistovne.sk

business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc
holiday-suitcase

Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Cena by nemala byť rozhodujúcim kritériom. Všímajte si poistné riziká i výšku krytia. Poradíme vám aj, na čo netreba zabudnúť pred vycestovaním.
20.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Vyberáme z banky.sk