Riziko požiarov stúpa. Nezabudnite na poistenie majetku

Na Slovensku každoročne príde k tisíckam požiarov, ktoré ohrozujú majetok a životy ľudí. V roku 2022 zasahovali hasiči dohromady až 31 974-krát.

IMG_8015-500
V porovnaní s rokom 2021 to predstavuje nárast počtu výjazdov o 1 179. Až polovica požiarov vznikla z nedbanlivosti a neopatrnosti osôb a výrazne pribudol počet požiarov vo vonkajšom prostredí.

Na požiar ako potenciálnu hrozbu myslí aj poistenie, preto je toto riziko štandardne zahrnuté v základnom balíku poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Už pri uzatváraní poistnej zmluvy treba brať do úvahy, že hodnota nehnuteľností sa rokmi zvyšuje a podľa toho treba mať nastavené vhodné poistenie

Riziko podpoistenia znásobilo aj prudké tempo rastu cien na trhu s nehnuteľnosťami s posledných rokoch. Ak je napríklad dom poistený na 150-tisíc eur, no jeho hodnota v priebehu rokov vzrástla na 200-tisíc eur, pričom poistná zmluva sa odvtedy neaktualizovala, dom je podpoistený o 25 %. O túto hodnotu bude následne krátené aj poistné plnenie. V prípade škody vo výške 10-tisíc eur tak poisťovňa klientovi vyplatí len 7 500 eur.

Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne upozorňuje, že problém s podpoistením môže vzniknúť už pri uzatváraní poistenia: „Podceňujeme hroziace riziká, rozsah poistenia, limity krytia a hodnotu nášho majetku. Aj dnes máme klientov, ktorí majú domácnosť poistenú na 5-tisíc eur. Naše byty a domy sú pritom stále modernejšie, materiály kvalitnejšie a cena práce za opravu poškodených domov a bytov neustále rastie. Spolu s nimi sa zvyšuje aj cena materiálov potrebných na opravu.“

Podpoisteniu sa môžete vyhnúť indexáciou poistnej sumy, alebo pravidelným prehodnocovaním poistnej zmluvy, resp. jej aktualizáciou v prípade rekonštrukcie alebo väčších úprav nehnuteľnosti.

Vyberáme z poistovne.sk

17444

Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe

Šoféri POZOR! Nastáva veľká zmena v preukazovaní PZP od 1.1.2025. Bližšie informácie o pripravovanej zmene redakcii Poistovne.sk poskytla Slovenská kancelária poisťovateľov.
28.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe
IMG_2905-R

Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Poisťovňa Kooperativa dosiahla v minulom roku predpísané poistné 680 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa vyjadrení spoločnosti nárast o viac ako šesť percent.
27.02.2024
Čítať viac o Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch
burst-partners-doctor

Nové benefity Dôvery pre rok 2024

Zdravotná poisťovňa Dôvera prináša svojim poistencom nové benefity, zamerané najmä na lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Sú praktické, využiť ich môžu všetci poistenci Dôvery. Pozrite si stručný prehľad tých najzaujímavejších noviniek.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Nové benefity Dôvery pre rok 2024

Vyberáme z banky.sk