Riziko požiarov stúpa. Nezabudnite na poistenie majetku

Na Slovensku každoročne príde k tisíckam požiarov, ktoré ohrozujú majetok a životy ľudí. V roku 2022 zasahovali hasiči dohromady až 31 974-krát.

IMG_8015-500
V porovnaní s rokom 2021 to predstavuje nárast počtu výjazdov o 1 179. Až polovica požiarov vznikla z nedbanlivosti a neopatrnosti osôb a výrazne pribudol počet požiarov vo vonkajšom prostredí.

Na požiar ako potenciálnu hrozbu myslí aj poistenie, preto je toto riziko štandardne zahrnuté v základnom balíku poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Už pri uzatváraní poistnej zmluvy treba brať do úvahy, že hodnota nehnuteľností sa rokmi zvyšuje a podľa toho treba mať nastavené vhodné poistenie

Riziko podpoistenia znásobilo aj prudké tempo rastu cien na trhu s nehnuteľnosťami s posledných rokoch. Ak je napríklad dom poistený na 150-tisíc eur, no jeho hodnota v priebehu rokov vzrástla na 200-tisíc eur, pričom poistná zmluva sa odvtedy neaktualizovala, dom je podpoistený o 25 %. O túto hodnotu bude následne krátené aj poistné plnenie. V prípade škody vo výške 10-tisíc eur tak poisťovňa klientovi vyplatí len 7 500 eur.

Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne upozorňuje, že problém s podpoistením môže vzniknúť už pri uzatváraní poistenia: „Podceňujeme hroziace riziká, rozsah poistenia, limity krytia a hodnotu nášho majetku. Aj dnes máme klientov, ktorí majú domácnosť poistenú na 5-tisíc eur. Naše byty a domy sú pritom stále modernejšie, materiály kvalitnejšie a cena práce za opravu poškodených domov a bytov neustále rastie. Spolu s nimi sa zvyšuje aj cena materiálov potrebných na opravu.“

Podpoisteniu sa môžete vyhnúť indexáciou poistnej sumy, alebo pravidelným prehodnocovaním poistnej zmluvy, resp. jej aktualizáciou v prípade rekonštrukcie alebo väčších úprav nehnuteľnosti.

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy
girl-using-sidewalk-chalk-in-schoolyard

Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?

Úrazy, zranenia, strata alebo krádež vecí sú najčastejšie škody, ktoré sa deťom stanú v škole počas vyučovania. Stále častejšie sa však školy stretávajú aj s prípadmi kyberšikany. Pozrite si, v ktorých prípadoch nesie zodpovednosť za škody škola.
20.09.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy počas prestávky, krádeže a kyberšikana - kto nesie zodpovednosť za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole?
AdobeStock-Komunalna-p-18-9-2023

Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Havarijné poistenie patrí medzi majiteľmi ojazdených áut k často diskutovaným témam. U mnohých vodičov „jazdeniek“ panuje názor, že sa neoplatí, no v skutočnosti má množstvo výhod, ktoré vám dokáže uľahčiť život na cestách. A to dokonca aj v prípadoch, že má vaše vozidlo už čosi za sebou.
18.09.2023
Čítať viac o Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

Vyberáme z banky.sk