Rezort zdravotníctva chce zamedziť podvodom pri zmene zdravotnej poisťovne

Podnet pre nekalé prepoistenie vlani podalo 10-tisíc ľudí.

Doktor a peniaze-001
Ministerstvo zdravotníctva SR predstavilo súbor opatrení na zamedzenie podvodom pri zmene zdravotnej poisťovne. Novou legislatívou rezort reaguje na množstvo podaní, ktoré poistenci zasielajú na Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Len v roku 2021 sa podania týkali až 10-tisíc obyvateľov Slovenska. V tlačovej správe to uviedol komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Stransparentnenie systému prepoisťovania je podľa rezortu jednou zo zásadných zmien novely zákona o zdravotných poisťovniach. Súčasné nastavenie sa v praxi ukázalo ako nevyhovujúce. „Poistenci v podaniach často uvádzajú, že sa ich zdravotná poisťovňa zmenila bez ich vedomia, namietajú, že prihlášku nepodpísali, že podpis na prihláške bol sfalšovaný a podobne. Prípadne, že osoby, ktoré s nimi prihlášku spísali, im poskytli zavádzajúce až nepravdivé informácie. Neraz boli poistenci presvedčení, že ide o prieskum verejnej mienky alebo anketu,“ hovorí predsedníčka ÚDZS Renáta Bláhová.

Nová legislatíva určí jasné pravidlá podávania prihlášok osobne, poštou alebo elektronicky. Po novom nebude možné podpisovať prihlášky do zdravotných poisťovní napríklad na železničných staniciach či v nákupných centrách. Prepoistenie sa bude môcť uzatvoriť priamo na pracovisku poisťovne. Pri podávaní prihlášok poštou či elektronicky sa jasne určia potrebné náležitosti vrátane overeného podpisu, aby sa minimalizoval priestor pre podozrenia z podvodného prepoistenia. Navrhuje sa aj inštitút akceptačného listu z predchádzajúcej zdravotnej poisťovne. "Prostredníctvom listu poistenec doterajšej poisťovni oznámi záujem zmeniť poisťovňu. Práve tento krok minimalizuje riziko, že zmena sa uskutoční bez vedomia poistenca," ozrejmilo ministerstvo zdravotníctva.

Vyberáme z poistovne.sk

redakcia-nehoda1

Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii

Stret so zverou býva častejší, než si myslíme. V roku 2021 evidovala Allianz poisťovňa  2487 zrážok vozidiel so zverou, škody dosiahli výšku  6,63 milióna eur. V UNIQE tvoria škody následkom stretu so zvieraťom asi 10% z celkových škôd na motorových vozidlách.
29.09.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii
8466

Slováci by si mali podľa odborníkov dávať pozor na podpoistenie nehnuteľnosti

Na Slovensku je drvivá väčšina bytových domov podpoistená. Konštatuje to Združenie pre lepšiu správu bytových domov.
26.09.2022
Čítať viac o Slováci by si mali podľa odborníkov dávať pozor na podpoistenie nehnuteľnosti

Vyberáme z banky.sk