Rezort plánuje zaviesť ex-post prerozdeľovanie, obe súkromné poisťovne to kritizujú

Štátna poisťovňa sa k návrhu novely zákona z dielne rezortu zdravotníctva vyjadrí v rámci pripomienkového konania.

32813_obr
Rezort zdravotníctva plánuje zaviesť ex-post prerozdeľovanie, obe súkromné poisťovne to kritizujú. Ako pre agentúru SITA uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, zavedenie tohto spôsobu prerozdeľovania znamená rozloženie plytvania zdrojmi do ostatných zdravotných poisťovní. Nemá podľa neho nič spoločné so spravodlivejším nastavením prerozdeľovacieho systému. "Kompenzácia vysokých nákladov znižuje motiváciu poisťovne hospodáriť so zverenými finančnými zdrojmi efektívne, keďže vysoký náklad pre pacienta sa rozdelí medzi všetky poisťovne," konštatovala pre agentúru SITA hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Zuzana Štukovská z referátu komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) uviedla, že štátna poisťovňa sa k návrhu novely zákona z dielne rezortu zdravotníctva vyjadrí v rámci pripomienkového konania. To trvá do 10. augusta.

Cieľom prerozdeľovacieho systému nemá byť podľa Dôvery účelové plnenie kasy štátnej poisťovne, ale kompenzácia nákladov na chorľavejších poistencov. Zdravotná poisťovňa Union návrh zákona nevníma ako správny. "Významne znižuje efektivitu nákupu zdravotnej starostlivosti. Ak budú náklady na zdravotnú starostlivosť preplácané spätne, poisťovne majú menšiu motiváciu napríklad nakupovať lieky centrálne a teda lacnejšie. Alebo tiež investovať do preventívnych programov, vďaka ktorým sa často odhalia ochorenia skôr, čo je pozitívne ako zo zdravotného, tak i z finančného hľadiska," dodala Dupaľová.

Obe súkromné poisťovne sa zhodli na tom, že takýto mechanizmus neodporúča ani nezávislá analytická spoločnosť GuptaStrategist. "Tvrdí, že mechanizmus ex-post 'nemá dostatočný teoretický ani matematický základ'," doplnila Dupaľová. Štepianský pripomenul, že ex-post prerozdeľovanie už na Slovensku zavedené bolo, ale v roku 2018 bolo zrušené práve na základe odborných návrhov GuptaStrategist. Návrhy spoločnosti mali pomôcť upraviť prerozdeľovací mechanizmus tak, aby bol spravodlivý a aby nemotivoval k neefektivite a plytvaniu. Zároveň boli do neho doplnené ďalšie parametre. "Návrhy sme akceptovali napriek tomu, že do štátnej poisťovne sme mali odvádzať viac peňazí," dodal PR špecialista Dôvery.

Súkromné zdravotné poisťovne tiež poukazujú na to, že ex-post prerozdeľovanie nie je štandardným komponentom prerozdeľovacích mechanizmov vo vyspelých zdravotníckych systémoch. Mechanizmus rušia aj v okolitých krajinách alebo ho ani nikdy nezaviedli.

Vyberáme z poradne

33131_obr

Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške

ýka sa to tých samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré podali daňové priznanie za minulý rok v pôvodnej lehote do 31. marca tohto roka.
07.08.2020
Čítať viac o Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške
ohen

Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Pri varení či grilovaní na záhrade by sme nemali zabúdať na to, že aj malá neopatrnosť môže spôsobiť značné škody na majetku a na zdraví.
06.08.2020 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Vyberáme z banky.sk