Rastúca inflácia sa podľa KPMG prejaví v cenách niektorých druhov poistenia

Vplyvom prudko rastúcej inflácie sa dá na našom trhu očakávať nárast cien povinného zmluvného poistenia aj havarijného poistenia motorových vozidiel.

auto
Poisťovne na Slovensku čelia všetkým globálnym výzvam. Okrem toho tento a budúci rok musia implementovať nový účtovný štandard IFRS17, čo im podľa KPMG odoberá veľa personálnych, časových a IT vývojových kapacít. Ďalším špecifikom odvetvia na Slovensku je, že mnohé poisťovne sa premieňajú na pobočky, čo by však podľa KPMG nemalo mať dopad na klientov. Čo však bude mať podľa nich na klientov dopad, je rastúca inflácia, ktorá sa prejaví v cenách niektorých druhov poistenia, najmä poistenia motorových vozidiel.

„Vplyvom prudko rastúcej inflácie, a teda rastu cien náhradných dielov, ale aj ich nedostatku v automobilovom priemysle, môžeme na našom trhu očakávať nárast cien povinného zmluvného poistenia aj havarijného poistenia motorových vozidiel,“ hovorí riaditeľka v KPMG na Slovensku Jelica Kľúčovská. Konkurenčnú výhodu vidia niektoré poisťovne na Slovensku aj v správnom uchopení ESG legislatívy.

Dopyt po životnom poistení sa počas pandémie vo svete zvýšil. Viacero ľudí si preverilo svoje poistky a zvažovalo väčšie a nové typy krytia. Počet žiadostí vzrástol v roku 2020 celosvetovo o 4 %, čo predstavuje najväčší skok od roku 2001. Dopyt pochádzal väčšinou od ľudí mladších ako 45 rokov. Viac ako 40 miliónov dospelých na americkom kontinente tvrdí, že potrebujú životné poistenie, no nemajú ho. Tieto informácie vyplývajú z globálnych štúdií KPMG, Future of Personal Insurance a Frontiers in Finance.

„V posledných rokoch nastáva v životnom poistení odklon od typicky sporivých produktov ku krytiu konkrétnych poistných rizík. Nakoľko však aktuálne úrokové sadzby neustále narastajú, je možné, že sa záujem o sporiace produkty vráti späť aj do poisťovní, podobne asi aj záujem o indexáciu,“ uvádza Kľúčovská.

Geopolitické dianie vo svete zasahuje do všetkých odvetví. „Pokiaľ ide o aktuálnu vojnu na Ukrajine, konflikt nemal priamy dopad na chod poisťovní alebo poistné zmluvy. Mal však dopad na investície poisťovní, pretože vo vlastných portfóliách alebo v portfóliách na krytie investičného poistenia, mohli byť a aj boli cenné papiere s väzbami na Rusko alebo Ukrajinu, pritom celkovo finančné trhy sú aktuálne turbulentné,“ približuje Kľúčovská.

Vplyv na budúcnosť odvetvia poisťovníctva majú aj klimatické zmeny a životné prostredie. Počet prírodných katastrof súvisiacich s klímou za prvé dve desaťročia tohto tisícročia vzrástol o 83 % v porovnaní s dvomi poslednými dekádami predošlého storočia. Len v roku 2020 spôsobili prírodné živly globálne poistné škody vo výške 76 miliárd eur, čo predstavuje nárast o 40 % oproti roku 2019. Extrémne prírodné javy sú teda čoraz častejšie a závažnejšie.

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-adrien-gambet-537682496-31627609

Nový zákon o PZP má pomôcť poctivým vodičom a nastaviť férovejšiu cenu PZP

Nepoistené vozidlá už nebudú môcť jazdiť po našich cestách. Zabezpečiť to má novela zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP), podľa ktorej bude pokutovaný vodič vozidla bez platného PZP a jeho vozidlo môže byť vyradené z evidencie vozidiel. Novela bude platiť od 1. augusta tohto roka.
23.04.2026
Čítať viac o Nový zákon o PZP má pomôcť poctivým vodičom a nastaviť férovejšiu cenu PZP
pexels-simofi-istvan-362151492-14799886

Jazda bez PZP sa nevyplatí, nové pravidlá zasiahnu tisíce vodičov

Slovensko sa dlhodobo borí s vysokým podielom nepoistených vozidiel a štát sa to rozhodol riešiť sprísnením pravidiel. Parlament schválil legislatívu, ktorá má zásadne zmeniť fungovanie systému povinného zmluvného poistenia (PZP) a obmedziť počet vodičov jazdiacich bez krytia.
22.04.2026
Čítať viac o Jazda bez PZP sa nevyplatí, nové pravidlá zasiahnu tisíce vodičov
pexels-daniel-flores-2150208368-31150021

Tieto 3 značky áut majú najviac záznamov o poškodení!

Niektoré modely sú doslova „magnety na nehody“. Kúpa ojazdeného vozidla je vždy rizikovou investíciou a najnovšie dáta ukazujú, že pri určitých značkách je pravdepodobnosť predchádzajúceho poškodenia takmer hraničiaca s istotou.
22.04.2026 | redakčne upravené
Čítať viac o Tieto 3 značky áut majú najviac záznamov o poškodení!

Vyberáme z banky.sk