PZP 2021: Aké zmeny prinesie koronakríza?

Obmedzenia počas koronakrízy sa odrazili aj v počte najazdených kilometrov. Ovplyvní tento fakt cenu povinného zmluvného poistenia? Pripravuje sa v tejto oblasti niečo nové?

hands-grasping-a-steering-wheel

Zmeny vo vývoji škodovosti z času na čas nastanú

Katarína Kukurová, hovorkyňa poisťovne Generali, hodnotí marec a apríl 2020 tak, že zaznamenali mierny pokles škodovosti v rámci poistenia motorových vozidiel – predovšetkým v produkte PZP, pri havarijnom poistení podľa nej nemožno hovoriť o zásadnej zmene. „Pokles však nie je možné pripísať len „koronovému“ obdobiu, ale aj cieleným aktivitám poisťovne, vykonávaných napríklad v rámci cenotvorby, portfólio manažmentu či v iných oblastiach,“ hovorí ďalej s tým, že škody v motorovom segmente sú značne volatilné, čiže na základe výsledkov za 2 mesiace nie je možné meniť cenotvorbu či pristúpiť k vráteniu zaplateného poistného. „Podobné zmeny vo vývoji škodovosti, ako aktuálne pod vplyvom koronavírusu, nastávajú v pravidelných intervaloch, napríklad pod vplyvom počasia (silná/slabá zima, silné krupobitie či prietrž mračien). Je teda možné, že celkové čísla sa počas roka budú ešte výrazne meniť,“ dodáva s tým, že stačí, ak sa zopakuje krupobitie, aké sme zažili minulý rok v Košiciach. Zároveň sa vozidlá na cesty opätovne vrátili a je možné predpokladať, že vozidiel bude na cestách ešte viac, ako pred obdobím pandémie, vzhľadom na to, že ľudia pri súčasnej situácii viac preferujú svoje vlastné vozidlo pred hromadnou dopravou.

Rozhodujú rôzne parametre

Dalibor Mihalkin za Komunálnu poisťovňu uvádza, že výšku poistného v PZP stanovujú na základe skupiny motorového vozidla, účelu využívania, výkonu motora, regiónu trvalého bydliska držiteľa motorového vozidla a jeho veku. „Výsledkom kombinácie týchto parametrov je individuálna výška poistného, pričom výsledná cena poistného je výhodnejšia pre skúsených vodičov s predchádzajúcim bezškodovým priebehom,“ vysvetľuje s tým, že nastavený model výpočtu ceny poistného v súčasnosti rozšíriť o faktor počtu najazdených kilometrov neplánujú.

Ani podľa Anny Jamborovej, hovorkyne ČSOB poisťovne, v blízkej budúcnosti o takejto zmene neuvažujú. „Naše povinné zmluvné poistenie nedávno prešlo rozsiahlou zmenou, vzhľadom na snahu o zjednodušenie procesu uzatvárania poistných zmlúv naše ceny zohľadňujú rizikové správanie sa klienta bez nutnosti požadovať a dokladovať dodatočné údaje o množstve najazdených kilometrov.“

V Allianz – Slovenskej poisťovni sa podľa Heleny Kanderkovej, špecialistky externej komunikácie, riadia a postupujú v súlade s jednotnou stratégiou skupiny Allianz. „Bez ohľadu na škodovosť, ktorá sa v jednotlivých oblastiach poistenia vyvíja a mení v čase, teda raz je vyššia, inokedy nižšia, ako poisťovňa dbáme na dodržiavanie zmluvných záväzkov, ktoré máme voči našim klientom, a plníme všetko, čo máme dohodnuté v poistnej zmluve a v poistných podmienkach,“ vysvetľuje a dodáva, že výška poistného v PZP a havarijného poistenia sa odvíja od viacerých faktorov, pričom jedným z nich je práve škodovosť v danej oblasti poistenia. „Počet najazdených kilometrov do výpočtu poistného nevstupuje, avšak do budúcnosti nad tým uvažujeme,“ dodáva.

Jazdíte menej, zaplatíte menej

V poisťovni Union sa nižší počet najazdených kilometrov rozhodli zohľadniť. Vo svojej tlačovej správe uvádzajú, že počas korony zaregistrovali vyšší počet málo vyťažovaných vozidiel; zavádzajú teda zmenu, na základe ktorej môže byť povinné zmluvné poistenie lacnejšie pre rôzne typy vodičov až o 30 %. Postup kontroly prejazdených kilometrov bude vyzerať takto: potom, ako si vodič vypočíta cenu PZP na webe, uzatvorí zmluvu, odfotí aktuálny stav kilometrov na svojom odometri a cez aplikáciu túto fotografiu odošle poisťovni. Tri dni pred výročím poisťovňa vodiča vyzve, aby cez aplikáciu odoslal aktuálny stav najazdených kilometrov. Ak bude tento nájazd nižší ako 5000 kilometrov, pre vodiča sa nič nemení. V prípade, ak vodič najazdí viac ako 5000 km, doplatí poistné vo výške poskytnutej zľavy.

Vyberáme z poistovne.sk

UNIZA_SF_1080x1080

Kam na výšku? Najžiadanejší vysokoškolský odbor na trhu práce môžeš študovať aj na Slovensku!

Až 3x vyšší dopyt po absolventoch a 100%-ná zamestnanosť. Strojnícka fakulta UNIZA je miestom, kde sa formuje nasledujúca generácia moderných inžinierov, ktorí menia svet. Ak hľadáš životnú istotu, prelomové študijné odbory a technologických lídrov na slovenskom trhu - je to tvoja jasná voľba.
28.03.2024
Čítať viac o Kam na výšku? Najžiadanejší vysokoškolský odbor na trhu práce môžeš študovať aj na Slovensku!
918_nemocnicabory3-redakcia

Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2023

Tieto nemocnice hodnotia pacienti ako najlepšie.
27.03.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2023
man-with-glasses-driving

10 najlepších autoservisov za rok 2023

Toto sú najlepšie autoservisy na Slovensku. Poznáte ich?
25.03.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o 10 najlepších autoservisov za rok 2023

Vyberáme z banky.sk