Prispievanie štátu iba na poistencov štátnej VšZP hraničí podľa Cigánikovej s ústavou

Robiť takéto kroky "z večera do rána" podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru nie je v poriadku.

zdravotnictvo-IvanS

Prispievanie štátu iba na poistencov štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) hraničí podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej s ústavou. Reaguje tým na zámer ministerstva zdravotníctva dofinancovať štátnu poisťovňu ďalšími 98 mil. eur. Ako uviedla na tlačovom brífingu, robiť takéto kroky "z večera do rána", nie je v poriadku.

Zámer dofinancovať štátnu VšZP priniesol podľa Bittó Cigánikovej minister zdravotníctva Marek Krajčí narýchlo, bez analýz, dopadov či konkrétnych merateľných cieľov, ktoré má investícia priniesť. "Štát by sa mal starať o poistencov štátu bez ohľadu na to, kde sú poistení," zdôraznila. Apeluje na to, že opakovaná dotácia do štátnej VšZP je neefektívna, pretože aj samotná poisťovňa je dokázateľne najmenej efektívna. Šéfka zdravotníckeho výboru poukázala na to, že podľa inštitútu INESS za posledných 10 rokov prešlo zo štátnej poisťovne do súkromných 400-tisíc poistencov.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje konanie ministra Krajčího a vlády za neuvážené a nebezpečné hazardovanie so zdravím občanov. Návrh ministra zdravotníctva na opakované nesystémové dofinancovanie len štátnej VšZP v priebehu mesiaca ju podľa zväzu neprimerane zvýhodňuje ."Pýtame sa preto, či sú a budú poistenci ostatných zdravotných poisťovní od roku 2021 poistencami druhej kategórie a či si budú za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách a nemocniciach platiť," uviedla prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Minister zdravotníctva si podľa zväzu neuvedomuje, čo tieto kroky znamenajú a aké budú mať následky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. ZAP upozorňuje, že na toto konanie doplatia opäť len pacienti, zdravotníci a slovenské kolabujúce zdravotníctvo. "ZAP odmieta a nesúhlasí s návrhom na opakované dofinancovanie len Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Vyzývame ministra Krajčího a vládu, aby sa rovnako zodpovedne a spravodlivo správali ku všetkým občanom tejto krajiny a neprijímali zákony, ktoré diferencujú a znevýhodňujú pacientov a zdravotníkov podľa vlastníctva," dodala Dolinková.

Vyberáme z poistovne.sk

three-disposable-face-masks

EÚ by mala kolektívnu imunitu získať až v 3. štvrťroku 2021

Po tom, ako Veľká Británia schválila vakcínu proti Covid-19 od spoločností Pfizer/Biontech, nič jej nestojí v ceste zahájeniu očkovania už na budúci týždeň. Stane sa tak prvou krajinou v západnom svete, ktorá tak urobí a vôbec prvou, ktorá schválila vakcínu postavenú na syntetickej molekule RNA, nie na DNA.
03.12.2020
Čítať viac o EÚ by mala kolektívnu imunitu získať až v 3. štvrťroku 2021
portrait-of-a-woman-wearing-disposable-face-mask

Môžem uzatvoriť životné poistenie ak som COVID-19 pozitívny?

Niektoré poisťovne pridali do svojho zdravotného dotazníka otázky ohľadom ochorenia COVID-19. Snažia sa tak zistiť, či záujemca o poistenie nie je nakazený koronavírusom. Pozrite si, za akých podmienok vás poistia.
03.12.2020 | redakčne upravené
Čítať viac o Môžem uzatvoriť životné poistenie ak som COVID-19 pozitívny?
FEIT_DOD-UM-2020-square

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Od 4. decembra 2020 sa uskutoční tretí ročník úspešného e-športového festivalu, ktorý je plný turnajov a bohatého programu. Nadšenci počítačových a konzolových hier zabojujú o zaujímavú finančnú odmenu, zahrajú si virtuálne už prvý decembrový víkend. Zápasy budú moderované zo štúdia Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA). Jednotlivci aj tímy sa môžu registrovať na webe festivalu v sekcii Turnaje, 1. decembra 2020.
02.12.2020
Čítať viac o E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Vyberáme z banky.sk