Prispievanie štátu iba na poistencov štátnej VšZP hraničí podľa Cigánikovej s ústavou

Robiť takéto kroky "z večera do rána" podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru nie je v poriadku.

zdravotnictvo-IvanS

Prispievanie štátu iba na poistencov štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) hraničí podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej s ústavou. Reaguje tým na zámer ministerstva zdravotníctva dofinancovať štátnu poisťovňu ďalšími 98 mil. eur. Ako uviedla na tlačovom brífingu, robiť takéto kroky "z večera do rána", nie je v poriadku.

Zámer dofinancovať štátnu VšZP priniesol podľa Bittó Cigánikovej minister zdravotníctva Marek Krajčí narýchlo, bez analýz, dopadov či konkrétnych merateľných cieľov, ktoré má investícia priniesť. "Štát by sa mal starať o poistencov štátu bez ohľadu na to, kde sú poistení," zdôraznila. Apeluje na to, že opakovaná dotácia do štátnej VšZP je neefektívna, pretože aj samotná poisťovňa je dokázateľne najmenej efektívna. Šéfka zdravotníckeho výboru poukázala na to, že podľa inštitútu INESS za posledných 10 rokov prešlo zo štátnej poisťovne do súkromných 400-tisíc poistencov.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje konanie ministra Krajčího a vlády za neuvážené a nebezpečné hazardovanie so zdravím občanov. Návrh ministra zdravotníctva na opakované nesystémové dofinancovanie len štátnej VšZP v priebehu mesiaca ju podľa zväzu neprimerane zvýhodňuje ."Pýtame sa preto, či sú a budú poistenci ostatných zdravotných poisťovní od roku 2021 poistencami druhej kategórie a či si budú za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách a nemocniciach platiť," uviedla prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Minister zdravotníctva si podľa zväzu neuvedomuje, čo tieto kroky znamenajú a aké budú mať následky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. ZAP upozorňuje, že na toto konanie doplatia opäť len pacienti, zdravotníci a slovenské kolabujúce zdravotníctvo. "ZAP odmieta a nesúhlasí s návrhom na opakované dofinancovanie len Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Vyzývame ministra Krajčího a vládu, aby sa rovnako zodpovedne a spravodlivo správali ku všetkým občanom tejto krajiny a neprijímali zákony, ktoré diferencujú a znevýhodňujú pacientov a zdravotníkov podľa vlastníctva," dodala Dolinková.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-does-dental-work

Počet preventívnych prehliadok u zubára klesá. Za ošetrenie zaplatíme viac.

POISTOVNE.sk sa pozreli na dáta o preventívnych prehliadkach u zubárov. Výsledky sú prekvapujúce.
06.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Počet preventívnych prehliadok u zubára klesá. Za ošetrenie zaplatíme viac.
0000486637

Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom

Nadácia Allianz aj tento rok podporila detských onkologických pacientov prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje. Okrúhlu sumu vo výške až 30-tisíc eur venovala na dobudovanie Oddelenia bunkovej terapie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH).
03.12.2021
Čítať viac o Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom
relaxing-brown-and-white-tabby

Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vedeli ste, že v súčasnosti si môžete poistiť už aj psíka a mačku? Pozrite si užitočné informácie o tom, ako toto poistenie funguje a ktoré riziká kryje.
02.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vyberáme z banky.sk