Prípadný zásah v horách je bez poistenia nutné zaplatiť

Náklady na zásah horskej služby môžu byť okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka pre ťažko dostupný terén, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur.

mountain-wanderlust
Výjazd horskej služby nie je lacná záležitosť a bežné zdravotné poistenie zásah horskej služby nekryje. Ak poistenie do hôr nemáte, prípadný úraz vám podľa analytičky Finančného kompasu Ivety Hudákovej hlboko siahne do vrecka. Záchranná akcia, ktorá sa navyše nezaobíde bez pomoci vrtuľníka, je finančne náročná.

Od 1. júla 2006 na Slovensku podľa platného ustanovenia zákona o horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s pátraním. Uvedené sa podľa Hudákovej netýka maloletých. Ak sa chystáte na dovolenku do slovenských hôr s deťmi, resp. s osobami mladšími ako 18 rokov, tie poistenie nepotrebujú. Od poplatkov za záchranu horskej služby sú na Slovensku oslobodené aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Poistenie na zásah záchranárov kryje klienta pri turistike na Slovensku a je potrebné si ho podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora uzatvoriť najneskôr deň pred plánovanou turistikou. Poistenie do hôr ponúkajú viaceré poisťovne a rozdiely v ich cenách sú minimálne. Rozdiely však môžu byť podľa Fajnora vo výške poistných súm, čiže vo výške krytia. V poisťovniach a ich produktoch sú rozdiely aj v rozsahu poistenia.

Náklady na zásah horskej služby nie sú zanedbateľné. Pri štandardnom zásahu terénnym vozidlom sa pohybujú podľa Fajnora okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka kvôli ťažko dostupnému terénu, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur. "Za základné cestovné poistenie do hôr zaplatíte menej ako jedno euro za osobu a deň. Rozšírený balík o poistenie úrazu, batožiny a zodpovednosti vás bude stáť okolo 1,50 eura za osobu a deň. Víkendová turistika s deťmi tak vyjde na poistnom 4-člennú rodinu do 6 eur. Rodičia si zaplatia po 3 eurá a deti poistenie nepotrebujú," uzatvára Fajnor.

Vyberáme z poistovne.sk

hands-grasping-a-steering-wheel

Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?

Ak nie ste spokojný s ponukou PZP, ktorú vám dala vaša poisťovňa, môžete zmluvu vypovedať a poistiť sa v inej poisťovni. Akú formu má mať výpoveď a aké lehoty musíte dodržať?
26.10.2020 | redakcia
Čítať viac o Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
Allianz_GlobalBrand

Allianz je opäť najcennejšou poisťovacou značkou na svete

Spoločnosť Allianz obhájila minuloročný úspech a opäť sa stala najcennejšou značkou v oblasti poistenia. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka najcennejších globálnych značiek Interbrand Best Global Brands Ranking.
21.10.2020
Čítať viac o Allianz je opäť najcennejšou poisťovacou značkou na svete

Vyberáme z banky.sk