Prípadný zásah v horách je bez poistenia nutné zaplatiť

Náklady na zásah horskej služby môžu byť okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka pre ťažko dostupný terén, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur.

mountain-wanderlust
Výjazd horskej služby nie je lacná záležitosť a bežné zdravotné poistenie zásah horskej služby nekryje. Ak poistenie do hôr nemáte, prípadný úraz vám podľa analytičky Finančného kompasu Ivety Hudákovej hlboko siahne do vrecka. Záchranná akcia, ktorá sa navyše nezaobíde bez pomoci vrtuľníka, je finančne náročná.

Od 1. júla 2006 na Slovensku podľa platného ustanovenia zákona o horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s pátraním. Uvedené sa podľa Hudákovej netýka maloletých. Ak sa chystáte na dovolenku do slovenských hôr s deťmi, resp. s osobami mladšími ako 18 rokov, tie poistenie nepotrebujú. Od poplatkov za záchranu horskej služby sú na Slovensku oslobodené aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Poistenie na zásah záchranárov kryje klienta pri turistike na Slovensku a je potrebné si ho podľa riaditeľa pre neživotné poistenie vo FinGO.sk Štefana Fajnora uzatvoriť najneskôr deň pred plánovanou turistikou. Poistenie do hôr ponúkajú viaceré poisťovne a rozdiely v ich cenách sú minimálne. Rozdiely však môžu byť podľa Fajnora vo výške poistných súm, čiže vo výške krytia. V poisťovniach a ich produktoch sú rozdiely aj v rozsahu poistenia.

Náklady na zásah horskej služby nie sú zanedbateľné. Pri štandardnom zásahu terénnym vozidlom sa pohybujú podľa Fajnora okolo 300 eur, no ak si záchranná akcia vyžaduje aj výjazd vrtuľníka kvôli ťažko dostupnému terénu, môže klienta stáť aj niekoľko tisíc eur. "Za základné cestovné poistenie do hôr zaplatíte menej ako jedno euro za osobu a deň. Rozšírený balík o poistenie úrazu, batožiny a zodpovednosti vás bude stáť okolo 1,50 eura za osobu a deň. Víkendová turistika s deťmi tak vyjde na poistnom 4-člennú rodinu do 6 eur. Rodičia si zaplatia po 3 eurá a deti poistenie nepotrebujú," uzatvára Fajnor.

Vyberáme z poistovne.sk

Data_HR Groupama

Nielen férový partner, ale aj férový zamestnávateľ

Vysoká spokojnosť zamestnancov, nízka fluktuácia a množstvo skvelých benefitov, ktoré ocenia kolegovia všetkých generácií. Poisťovňa Groupama pravidelne pripravuje anonymné interné prieskumy na zistenie spokojnosti zamestnaneckého kolektívu. Tejto iniciatívy sa pravidelne zúčastňuje viac ako 94 % kolegov.
20.04.2021
Čítať viac o Nielen férový partner, ale aj férový zamestnávateľ
reading-in-hospital-waiting-room

Korona vs. psychiatrické diagnózy. Ako stúpol ich počet?

Súčasná pandémická situácia neprospieva psychickej rovnováhe. Oslovili sme zdravotné poisťovne s otázkou, či v tomto období zaznamenali nárast zdravotných problémov z pohľadu psychiatrických ochorení.
19.04.2021
Čítať viac o Korona vs. psychiatrické diagnózy. Ako stúpol ich počet?
write-notes-from-laptop

Ak chcete zrušiť starú životnú poistku a uzatvoriť novú, na toto myslite vopred

V minulom článku sme sa venovali téme, či je alebo nie je možné zmeniť investičné resp. kapitálové poistenie na rizikové. V tomto článku sa pozrieme na to, či budete platiť nižšie, alebo vyššie poistné a poukážeme na najčastejšie chyby, ktoré klienti robia.
15.04.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Ak chcete zrušiť starú životnú poistku a uzatvoriť novú, na toto myslite vopred

Vyberáme z banky.sk