Pri škodách spôsobených pod vplyvom alkoholu vám nepomôže ani najlepšie poistenie

Alkohol v žiadnom prípade tolerovať nebudeme, odkazujú poisťovne.

friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar
„Alkohol za volantom zabíja, o tolerancii či krytí následkov, ktoré spôsobí vodič pod vplyvom alkoholu, nemôže prebiehať žiadna diskusia,“ uvádza za Union poisťovňu člen predstavenstva Tomáš Kalivoda.

Pri škodách zavinených alkoholom za volantom nedochádza ku krytiu z havarijného poistenia. Ak vodič spôsobí dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, poškodenému je náhrada plnená z povinného zmluvného poistenia. Náklady však poisťovňa spätne vymáha, neraz sa jedná aj o desiatky tisíc eur.

„V minulom roku sme zaznamenali prípad, kedy dopravnú nehodu spôsobil vodič pod vplyvom alkoholu, pričom mu bolo namerané 2,67 promile a spôsobil škodu na majetku vo výške takmer 11 tisíc eur. Škodu takmer 25 tisíc na zdraví a ďalších viac než 2 tisíc eur na majetku spôsobil vodič, ktorému bolo namerané 1,15 promile. Finančný aspekt a samotný proces riešenia takýchto dopravných nehôd je náročný, najdôležitejšie je však uvedomiť si, že alkohol za volantom môže tragicky ovplyvniť životy nevinných ľudí,“ vysvetľuje hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová. Alkohol v krvi je totiž hrubé porušenie poistných podmienok a v prípade úrazu či spôsobenej škody vám poisťovňa môže poistné plnenie znížiť či zamietnuť bez ohľadu nato, či ste spôsobili škodu sebe alebo cudzej osobe.

Ak spôsobíte pod vplyvom alkoholu škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť. Navyše, podľa zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), môžete za nedisciplinované správanie na svahu dostať aj pokutu.

Požívanie alkoholu má však aj ďalekosiahlejšie následky. Odhaduje sa, že na Slovensku má problém s alkoholom až 600 tisíc ľudí. Liečba alkoholikov stojí slovenské zdravotníctvo desiatky miliónov euro ročne. Závislosť od alkoholu sa spravidla viaže s inými psychickými či somatickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú ďalšie náklady na liečbu. Najčastejšie zdravotné dôsledky sú poškodenia pečene vrátane cirhózy pečene, poškodenia pankreasu, vysoký krvný tlak, onkologické ochorenie, diabetes mellitus, epilepsia, otravy, úrazy, napadnutia, či sebapoškodzovanie.

Vyberáme z poistovne.sk

hands-grasping-a-steering-wheel

Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?

Ak nie ste spokojný s ponukou PZP, ktorú vám dala vaša poisťovňa, môžete zmluvu vypovedať a poistiť sa v inej poisťovni. Pozrite si, akú formu má mať výpoveď, aké lehoty musíte dodržať a aké sú najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri výpovedi PZP.
04.10.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
vszp_logo

VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti

Efektívnejšie vynakladanie prostriedkov z verejného zdravotného poistenia s maximálnym prínosom pre pacienta. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pristúpila k opatreniam, ktoré prinesú hospodárnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi a chránia poistencov pred zbytočným finančným zaťažením. Zároveň tak zodpovedne pristupuje k požiadavkám zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tiež k výzvam Ministerstva zdravotníctva SR.
03.10.2024
Čítať viac o VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti
Záplavy_Rudno_Allianz2

Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu

Dobré susedské vzťahy môže narušiť škoda, ktorú spôsobí jeden sused druhému. Ktoré škody poisťovňa uhradí a ktoré nie?
02.10.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu

Vyberáme z banky.sk