Pri škodách spôsobených pod vplyvom alkoholu vám nepomôže ani najlepšie poistenie

Alkohol v žiadnom prípade tolerovať nebudeme, odkazujú poisťovne.

friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar
„Alkohol za volantom zabíja, o tolerancii či krytí následkov, ktoré spôsobí vodič pod vplyvom alkoholu, nemôže prebiehať žiadna diskusia,“ uvádza za Union poisťovňu člen predstavenstva Tomáš Kalivoda.

Pri škodách zavinených alkoholom za volantom nedochádza ku krytiu z havarijného poistenia. Ak vodič spôsobí dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, poškodenému je náhrada plnená z povinného zmluvného poistenia. Náklady však poisťovňa spätne vymáha, neraz sa jedná aj o desiatky tisíc eur.

„V minulom roku sme zaznamenali prípad, kedy dopravnú nehodu spôsobil vodič pod vplyvom alkoholu, pričom mu bolo namerané 2,67 promile a spôsobil škodu na majetku vo výške takmer 11 tisíc eur. Škodu takmer 25 tisíc na zdraví a ďalších viac než 2 tisíc eur na majetku spôsobil vodič, ktorému bolo namerané 1,15 promile. Finančný aspekt a samotný proces riešenia takýchto dopravných nehôd je náročný, najdôležitejšie je však uvedomiť si, že alkohol za volantom môže tragicky ovplyvniť životy nevinných ľudí,“ vysvetľuje hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová. Alkohol v krvi je totiž hrubé porušenie poistných podmienok a v prípade úrazu či spôsobenej škody vám poisťovňa môže poistné plnenie znížiť či zamietnuť bez ohľadu nato, či ste spôsobili škodu sebe alebo cudzej osobe.

Ak spôsobíte pod vplyvom alkoholu škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť. Navyše, podľa zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), môžete za nedisciplinované správanie na svahu dostať aj pokutu.

Požívanie alkoholu má však aj ďalekosiahlejšie následky. Odhaduje sa, že na Slovensku má problém s alkoholom až 600 tisíc ľudí. Liečba alkoholikov stojí slovenské zdravotníctvo desiatky miliónov euro ročne. Závislosť od alkoholu sa spravidla viaže s inými psychickými či somatickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú ďalšie náklady na liečbu. Najčastejšie zdravotné dôsledky sú poškodenia pečene vrátane cirhózy pečene, poškodenia pankreasu, vysoký krvný tlak, onkologické ochorenie, diabetes mellitus, epilepsia, otravy, úrazy, napadnutia, či sebapoškodzovanie.

Vyberáme z poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice dokážu spôsobiť obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
26.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
olympic-amphitheatre-in-berlin

Vplyv olympijských hier na ekonomiku hosťujúcej krajiny

Olympijské hry v Paríži majú potenciál podnietiť k pravidelnému pohybu a zlepšeniu zdravia populácie. Umelá inteligencia prispeje k presnejším a spravodlivejším hodnoteniam športovcov aj väčšej bezpečnosti účastníkov hier. Hry podľa Allianz zvýšia HDP Francúzska o 10 miliárd eur, Paríž očakáva rekordný prílev turistov.
25.07.2024
Čítať viac o Vplyv olympijských hier na ekonomiku hosťujúcej krajiny
beachside-relaxing

Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Prvé letné týždne priniesli zvýšený počet poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. Pozrite si, aké ťažkosti riešili Slováci najčastejšie.
25.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Vyberáme z banky.sk