Pri škodách spôsobených pod vplyvom alkoholu vám nepomôže ani najlepšie poistenie

Alkohol v žiadnom prípade tolerovať nebudeme, odkazujú poisťovne.

friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar
„Alkohol za volantom zabíja, o tolerancii či krytí následkov, ktoré spôsobí vodič pod vplyvom alkoholu, nemôže prebiehať žiadna diskusia,“ uvádza za Union poisťovňu člen predstavenstva Tomáš Kalivoda.

Pri škodách zavinených alkoholom za volantom nedochádza ku krytiu z havarijného poistenia. Ak vodič spôsobí dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, poškodenému je náhrada plnená z povinného zmluvného poistenia. Náklady však poisťovňa spätne vymáha, neraz sa jedná aj o desiatky tisíc eur.

„V minulom roku sme zaznamenali prípad, kedy dopravnú nehodu spôsobil vodič pod vplyvom alkoholu, pričom mu bolo namerané 2,67 promile a spôsobil škodu na majetku vo výške takmer 11 tisíc eur. Škodu takmer 25 tisíc na zdraví a ďalších viac než 2 tisíc eur na majetku spôsobil vodič, ktorému bolo namerané 1,15 promile. Finančný aspekt a samotný proces riešenia takýchto dopravných nehôd je náročný, najdôležitejšie je však uvedomiť si, že alkohol za volantom môže tragicky ovplyvniť životy nevinných ľudí,“ vysvetľuje hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová. Alkohol v krvi je totiž hrubé porušenie poistných podmienok a v prípade úrazu či spôsobenej škody vám poisťovňa môže poistné plnenie znížiť či zamietnuť bez ohľadu nato, či ste spôsobili škodu sebe alebo cudzej osobe.

Ak spôsobíte pod vplyvom alkoholu škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť. Navyše, podľa zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), môžete za nedisciplinované správanie na svahu dostať aj pokutu.

Požívanie alkoholu má však aj ďalekosiahlejšie následky. Odhaduje sa, že na Slovensku má problém s alkoholom až 600 tisíc ľudí. Liečba alkoholikov stojí slovenské zdravotníctvo desiatky miliónov euro ročne. Závislosť od alkoholu sa spravidla viaže s inými psychickými či somatickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú ďalšie náklady na liečbu. Najčastejšie zdravotné dôsledky sú poškodenia pečene vrátane cirhózy pečene, poškodenia pankreasu, vysoký krvný tlak, onkologické ochorenie, diabetes mellitus, epilepsia, otravy, úrazy, napadnutia, či sebapoškodzovanie.

Vyberáme z poistovne.sk

business-sales-meeting

Čo poisťovne považujú za poistný podvod?

Napriek tomu, že za poistný podvod môže hroziť aj väzenie, každý rok sa pokúša oklamať poisťovňu tisíce ľudí. Čo všetko považuje poisťovňa za poistný podvod?
23.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo poisťovne považujú za poistný podvod?
view-of-a-tidy-living-room-with-a-grey-sectional

Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie

Pozrite si, čo treba robiť ak vás vytopí sused a z ktorej poistky si treba žiadať odškodnenie od poisťovne. Pri náhrade škody z poistenia domácnosti/nehnuteľnosti a pri náhrade škody z poistneia zodpovednosti za škodu poisťovne totiž vyčíslia rôzne sumy.
21.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie
bankomat-poskodeny-GDV

Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Celoštátny zväz nemeckého poisťovníctva (GDV) zverejnil správu o tom, že v Nemecku stále pribúdajú útoky na bankomaty pomocou výbušnín. GDV prvýkrát v histórii zverejnil aj konkrétne údaje o útokoch a vzniknutých škodách.
19.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Vyberáme z banky.sk