Pri predaji nehnuteľnosti nezabudnite zrušiť poistnú zmluvu

Pozrite si, aké doklady treba k žiadosti priložiť a koľko peňazí dostanete späť.

8466
Ak predáte nehnuteľnosť, vaša poistná zmluva automaticky zaniká. Avšak, je potrebné, aby ste po predaji poisťovňu informovali. Na to, aby poisťovňa mohla zrušiť poistnú zmluvu, potrebuje vidieť doklady potvrdzujúce zmenu vlastníka. Preto k písomnej žiadosti o zrušenie poistnej zmluvy nezabudnite priložiť list vlastníctva alebo rozhodnutie katastra nehnuteľností. „Ak bola nehnuteľnosť predaná, zaniká aj poistenie. Pôvodný majiteľ nehnuteľnosti a poistnej zmluvy oznámi predaj, resp. zmenu vlastníka poisťovni a poisťovňa mu k dátumu zmeny vlastníctva na katastri zruší poistnú zmluvu a vráti nespotrebované poistné, hovorí Helena Kanderková, PR špecialistka poisťovne Allianz. Zmenu vo vlastníckych vzťahoch treba oznámiť poisťovni aj v prípade, keď ste nehnuteľnosť zdedili: „V prípade, že nehnuteľnosť prešla na inú osobu v rámci dedičstva, poistná zmluva takisto prechádza na dediča. Dedič je povinný túto skutočnosť oznámiť poisťovni buď novým listom vlastníctva alebo notárskou zápisnicou,” vysvetľuje Helena Kanderková.

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk