Prerušením sporenia v 2. pilieri si znížite aj dôchodok

Sporiť si na penziu v 2. dôchodkovom pilieri by ste si mali pravidelne a dlhodobo, aby ste si nasporili dostatočnú penziu.  


Podobne ako v 1. dôchodkovom pilieri, aj v tom druhom si musíte sporiť desiatky rokov, aby ste mali slušnú penziu.

Z 2. súkromného piliera sa dá vystúpiť iba keď je dočasne otvorený, čo sa udeje od 15. marca tohto roka na tri mesiace. Ak sa rozhodnete pre výstup, všetky vaše nasporené a zhodnotené povinné príspevky budú prevedené na účet Sociálnej poisťovne, ktorá ich použije na výplatu aktuálnych dôchodkov. V prípade, že ste si prispievali aj dobrovoľnými príspevkami, tie vám budú vrátené.

Na druhej strane, počas otvorenia 2. piliera budú môcť noví sporitelia doň aj vstúpiť bez ohľadu na vek.

„Jedinou podmienkou pre vstup bude, že fyzickej osobe pred uzatvorením zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení vzniklo dôchodkové poistenie. Teda stačí, ak ste boli aspoň raz  pred vstupom poistení v Sociálnej poisťovni,“ vysvetľuje Rastislav Kráľovič, manažér pre správu dôchodkových fondov poisťovne AXA v našej poradni.

Zadajte otázku do novej poradne o 2. dôchodkovom pilieri


Prerušenie sporenia znamená zníženie budúceho dôchodku


Ak stratíte zamestnanie, prestane za vás firma odvádzať odvody so Sociálnej poisťovne a tým pádom vám táto poisťovňa preruší prispievanie aj do 2. piliera.

Samozrejme, nikto vám nebráni aj ako nezamestnanému si dobrovoľne prispievať do oboch pilierov. V prípade, ak je žena na materskej dovolenke, platí za ňu odvody do 2. piliera štát, ale iba malé. Svoj budúci dôchodok si môže zvýšiť tak, že si bude prispievať na penzijné sporenie dobrovoľne.

Ak má sporiteľ obdobie, kedy nepracuje - a teda nemá odvody do Sociálnej poisťovne - za toto obdobie nebude mať rovnako odvody ani na starobné dôchodkové sporenie, resp. ak počas tohto obdobia za neho odvádza odvody štát, je potrebné si uvedomiť, že tieto odvody sú v minimálnej výške,“ vysvetľuje Kraľovič.

lista Neprehliadnite

Dobrovoľné príspevky

 
Prispievať na 2. pilier si môžete okrem povinného 4% odvodu aj dobrovoľne a navyše si príspevky môžete odrátať z daní.

Výška dobrovoľného príspevku nie je zákonom ohraničená, ale väčšina ľudí si pripláca len 2% zo základu dane, pretože na nich si môžu uplatniť daňovú úľavu.

Ak by ste chceli časť alebo všetky peniaze z 2. piliera vybrať a minúť ešte pred dôchodkom, nepochodíte. Možnosť predčasného výberu nasporených peňazí z 2. piliera neexistuje. Svoje úspory si môžete vybrať, až keď dosiahnete dôchodkový vek a kvalifikujete sa na programový výber.  

Vyberáme z poistovne.sk

business-sales-meeting

Počet poistných podvodov za 1.polrok 2023 sa výrazne zvýšil

Tento rok už poisťovne stihli odhaliť poistné podvody v desiatkach miliónov euro. Pozrite si, aké sú praktiky podvodníkov a ako sa im poisťovne bránia.
04.10.2023 | redakcia
Čítať viac o Počet poistných podvodov za 1.polrok 2023 sa výrazne zvýšil
IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Vyberáme z banky.sk