Požiadavka ANS na navýšenie platieb je podľa všetkých troch poisťovní oprávnená

Požiadavku na navýšenie platieb vo výške 56 mil. eur asociácia riešila v súčinnosti s Inštitútom zdravotnej politiky.

 
Požiadavka Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) na navýšenie platieb je podľa všetkých troch zdravotných poisťovní oprávnená. Pre agentúru SITA to uviedol prezident asociácie Marián Petko. Požiadavku na navýšenie platieb z dôvodu osobných nákladov, rekreačných poukazov a sociálnych balíčkov vo výške 56 mil. eur asociácia riešila v súčinnosti s Inštitútom zdravotnej politiky. "Tým môžeme potvrdiť, že bude pokračovať sociálny zmier v nemocniciach a bude zabezpečená zdravotná starostlivosť tak, ako doposiaľ," povedal prezident asociácie. Zároveň však skonštatoval, že táto suma nie je dostatočná na rozvoj nemocníc.

ANS o tejto požiadavke minulý týždeň rokovala s Unionom a tento týždeň v utorok s Dôverou a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Spoločne riešili mechanizmy, ako dosiahnuť navýšenie od 1. apríla 2020. V asociácii sú aj naďalej presvedčení, že tento rok bude v rozpočte chýbať zhruba 150 mil. eur.

Dôvera zdravotná poisťovňa sa s ANS zhodla na potrebe zvýšenia úhrad pre nemocnice združené v asociácii o 56 mil. eur. Agentúru SITA o tom informoval PR špecialista Dôvery Matej Štepianský po utorňajšom rokovaní so zástupcami ANS. Tieto prostriedky sú podľa neho potrebné na krytie legislatívnych požiadaviek pre rok 2020. Dôvera sa tiež s ANS dohodla na úprave cenových podmienok platných od 1. januára 2020 s tým, že finálne úpravy cenových podmienok pre tento rok prebehnú k 1. aprílu 2020. To znamená, že o nich ešte budú rokovať. Súčasne platí, že na zvýšenie úhrad pre nemocnice na rok 2020 je potrebné dofinancovanie rezortu.

Ako pre agentúru SITA uviedla Slávka Gáborová z referátu komunikácie VšZP, zmluva medzi štátnou poisťovňou a ANS je uzatvorená do 31. decembra 2020. Cenové dojednania platia do 29. februára 2020 s platnosťou dohodnutých cenových podmienok aj počas ďalšieho obdobia, tzv. dohodovacieho konania, ktoré trvá jeden mesiac, teda do 31. marca 2020. Na utorňajšom stretnutí zástupcov VšZP a ANS sa začali rokovania o podmienkach, ktoré budú platiť pre nasledujúce obdobie.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne
18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení
Záplavy_Rudno_Allianz1

Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Od januára do konca októbra spôsobili živly klientom Allianzu škody za 10,8 milióna eur, za celý minulý rok to bola menej ako polovica. Prírodné živly sú nevyspytateľné, každý rok vyčíňa iný. V rámci prevencie podpoistenia Allianz pracuje s indexáciou, aj aktualizáciou poistnej sumy.
23.11.2023
Čítať viac o Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Vyberáme z banky.sk