Poškodenie auta prírodným živlom

Väčšina dovoleniek či výletov autom sa skončí šťastným návratom domov. Niekedy nám však návrat znepríjemní či oddiali pokazené alebo poškodené auto.


Našim zapríčinením, vinou iného človeka – alebo v tom má prsty príroda. Ako teda svoje auto a peniaze vložené do neho chrániť pred prírodnými živlami? Čo urobiť v prípade, že vám auto poškodí napríklad víchrica?

Čo je prírodný živel


Prírodným živlom by sme mohli nazvať udalosť, ktorá má pôvod v prírode a uskutoční sa bez akéhokoľvek ľudského zásahu.

Typickými prírodnými živalmi sú:
 • požiar
 • víchrica
 • záplava
 • zemetrasenie
 • výbuch
 • úder blesku
 • krupobitie
 • zosuv pôdy
 • lavína

lista na čo ste sa pýtali

 
 
Na svete existujú oblasti, kde sú zemetrasenia pomaly bežnou súčasťou života. Vplyvom klimatických zmie sa čoraz častejšie stretávame so záplavami či víchricami aj v oblastiach, v ktorých sa pred pár rokmi tieto živly vyskytovali iba sporadicky. Keďže Slovensko nepatrí medzi ohrozené oblasti, poistenie proti prírodným živlom väčšinou proaktívne neriešime. Pri cestách do zahraničia však nie vždy poznáme frekvenciu výskytu prírodných živlov v krajinách, do ktorých cestujeme.

Rozsah krytia skontrolujte pred cestou


Na to, aby ste mali auto dostatočne poistené proti prírodným živlom a to aj v zahraničí si skontrolujte:
 1. Územný rozsah vášho havarijného poistenia – resp., či je vaše havarijné poistenie platné aj v krajine, do ktorej cestujete
 2. Či máte dostatočnú kategóriu poistenia, čiže takú, ktorá vám kryje aj poškodenie auta prírodným živlom, ako napríklad aj zemetrasením

Zvyčajne v havarijnej poistke už máte zahrnuté aj krytie škôd spôsobených prírodným živlom. Nezabudnite si pred cestou overiť, čo všetko máte v havarijnej poistke zahrnuté, do akej výšky poskytuje poisťovňa náhradu škody (limity poistného plnenia) a informujte sa na výluky, na ktoré sa vaša poistka nevzťahuje.

Lista Odporucame
„V rámci havarijného poistenia ponúkame klientovi na výber zo 4 balíkov krytia, a to od maximálnej ochrany proti všetkým typom rizík až po základný stupeň pre skúsených vodičov. Všetky balíky však zahŕňajú aj ochranu proti živlu, teda aj zemetrasením.“
povedala Daniela Šulcová, PR špecialistka Komunálnej poisťovne.

Poisťovne poskytujú taktiež rozsiahle asistenčné služby, ktoré platia nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí (samozrejme, ak územný rozsah poistenia zahŕňa aj krajinu, v ktorej sa nachádzate).

Pri poistnej udalosti odporúčajú poisťovne ihneď kontaktovať kontaktné centrum alebo asistenčné služby. Operátori týchto centier vás v prípade škody informujú o následnom postupe z vašej, ale aj z ich strany.

„Pri každej poistnej udalosti odporúčame klientom kontaktovať poisťovňu prostredníctvom kontakt centra alebo asistenčnej spoločnosti. Klient tu dostane konkrétne informácie, ako postupovať, teda napríklad či má nárok na odtiahnutie nepojazdného vozidla, kam je potrebné s vozidlom ísť na obhliadku poškodenia a podobne.“ informoval nás Milan Janásik, hovorca poisťovne Generali.

Pri ceste do zahraničia netreba podceňovať riziká spojené s prírodnými živlami. Cestovné poistenie nám síce pokryje liečebné náklady, no opravu auta poškodeného záplavou by sme "zacvakali" z vlastného vrecka.

Vyberáme z poistovne.sk

female-executive-looks-out-modern-office-window

Poistenie pohľadávok: Pribúdajú krádeže identity firiem

Postcovidová doba prináša vo svete opäť rastúci trend vo firemných podvodoch s ukradnotou identitou. Vysvetlíme vám, ako tento podvodný model funguje a či vám pomôže poistenie.
23.03.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pohľadávok: Pribúdajú krádeže identity firiem
hands-typing-on-laptop

Za každým úspešným podnikateľom stojí spoľahlivý účtovník

Hľadáte profesionálnu a spoľahlivú firmu na vedenie účtovníctva? Máte záujem o outsourcing ekonomických aktivít? Alebo ste nováčikom v oblasti podnikania a potrebujete pomoc nie len v oblasti účtovníctva, ale aj daní?
22.03.2023
Čítať viac o Za každým úspešným podnikateľom stojí spoľahlivý účtovník
fireplace-close-up-flames

Budovy na Slovensku sú vo väčšine prípadov nedostatočne poistené

Požiar, ktorý v historickom centre Banskej Štiavnice zničil až sedem budov, poukázal na zásadný problém. A to, že máme veľa nehnuteľností, vrátane kultúrnych pamiatok, podpoistených.
21.03.2023
Čítať viac o Budovy na Slovensku sú vo väčšine prípadov nedostatočne poistené

Vyberáme z banky.sk