Poľsko začalo masívny nábor lekárov z Ukrajiny. Slovensku chýbajú tisícky zdravotníkov, nerobí nič na ich získanie

Kým naši susedia lákajú zdravotníkov, zľahčujú im prístup na ich pracovný trh, odstraňujú byrokratické prekážky a dvíhajú im platy, Slovensko sa len nečinne prizerá. Pritom stačí spraviť niekoľko jednoduchých zmien a alarmujúci stav s nedostatkom odborníkov by sa mohol zmeniť.

surgeon-tying-head-scarf
Slovenské zdravotníctvo, ktoré je už teraz podvýživené aj čo sa týka počtu lekárov, dostáva ďalšiu ranu. Nielen v Česku, ale už aj v Poľsku sa snažia zdravotníkom uľahčiť prístup na ich pracovný trh. To môže znamenať, že o Slovensko už nebudú zahraniční lekári javiť žiaden záujem.

Poľsko sa totiž rozhodlo zrušiť počas pandémie povinnosť uznávania diplomov pre ukrajinských a bieloruských lekárov. Novelu zákona, ktorá zjednodušuje ich prístup na poľský pracovný trh, už schválil poľský senát. Čaká sa len na podpis prezidenta. Ak ich kvalifikáciu odklepne poľský konzul, stačí im len dokladovať trojročnú prax a znalosť poľštiny. Aj jej výučbu pritom majú zadarmo.

Na konci novembra vyšla Nadácia Sloboda a demokracia s iniciatívou „Bezplatný kurz poľštiny v zdravotníctve“. Online kurz ponúka aj cez svoju facebookovú stránku, na ktorej vidieť, že je o kurz veľký záujem. „Toto je pre zahraničných zdravotníkov veľká pomoc, pretože absolvovanie základného kurzu štátneho jazyka a následne nadstavbový kurz medicínskeho jazyka, stojí jednotlivca 1500 eur“ vysvetľuje Alona Kurotová z jazykovej školy iCan.

Poliaci už začali aj s náborom, po celej Ukrajine hľadajú lekárov cez pracovné agentúry. Podľa ukrajinských médií im sľubujú slušný zárobok, hodinová mzda by mala byť na úrovni 200 zlotých, čo je približne 45 eur.

Pritom napríklad aj na Slovenku okrem približne troch tisíc lekárov, chýba viac ako 10-tisíc zdravotných sestier. „Volajú mi z rôznych inštitúcií, že by potrebovali zohnať zahraničných zdravotníkov. Majú však zviazané ruky,“ vysvetľuje Alona Kurotová.

Župy nemajú peniaze

Aj Medzinárodná asociácia lekárov na Slovenku (MALnS) sa snaží dohodnúť so samosprávnymi krajmi, ktorým ponúka zvýhodnené ceny jazykových kurzov. Po ich absolvovaní by mali zahraniční lekári zvládnuť odborné skúšky potrebné pre povolenie na výkon práce lekára či zdravotníka na Slovensku.

Spravili sme si prieskum medzi župami, ktorých sme sa pýtali koľko zdravotníkov im chýba, či sa ich snažia získať aj zo zahraničia a či majú vyčlenené financie na preplatenie jazykových kurzov.

Väčšina žúp deklaruje, že majú nedostatok zdravotníkov, nemajú však prostriedky v rozpočte na získavanie zahraničných lekárov či zdravotné sestry. Okrem toho nemajú ani zákonnú kompetenciu robiť nábor lekárov a zabezpečovať ich vzdelávanie.

Podľa MALnS, ak Slovensko urýchlene nezjednoduší prístup zahraničným lekárov na svoj pracovný trh, stratíme nádej, že by sme alarmujúce stavy doplnili zo zahraničia. Okrem nákladov na jazykové kurzy sú na Slovensku niekoľkonásobne drahšie aj skúšky, ktoré musia lekári z cudziny absolvovať. „Kým v Česku stojí táto skúška 120 eur, u nás je to 665 eur,“ vysvetľuje Manuchekhr Burkhanov z MALnS.

Asociácia sa snaží získať prostriedky, aby mohli ponúknuť zvýhodnený kurz pre zahraničných lekárov, prostredníctvom eurofondovej výzvy. V súčasnosti čaká na vyjadrenie VÚC o možnostiach financovania jazykového vzdelania zahraničných zdravotníkov zo štátnych zdrojov.

Zmeny by mali prísť čo najskôr

Slovensko by malo podľa Burkhanova urýchlene prijať zmeny, ktoré by uľahčili zahraničným lekárom vstup do krajiny a etablovanie sa na trhu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí síce presadil dočasnú odbornú stáž obmedzenú na obdobie pandémie koronavírusu, žiaden zahraničný lekár ju zatiaľ neabsolvoval. A Slovensko ich ani aktívne nevyzýva, aby sa na stáž hlásili.

Okrem toho by sa mohli vyčleniť prostriedky na získanie zahraničných špecialistov aj z rozpočtu. „Samozrejme štát by si mohol stanoviť podmienky za akých by kurzy či skúšky preplácal. A to napríklad počtom povinne odpracovaných rokov v slovenskom zdravotnom systéme. To znamená, že by zahraniční zdravotníci nemohli po skúškach odísť napríklad do susednej krajiny,“ konštatuje Burkhanov.

Vyberáme z poistovne.sk

freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit
Doktor a peniaze-005

Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefy viac ako 20 mil. eur a Union necelých 12 mil. eur.
15.04.2024
Čítať viac o Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Vyberáme z banky.sk