Poisťovne vlani preplatili klientom škody za stovky miliónov eur

V rámci životného poistenia to boli najmä poistné udalosti súvisiace s ochorením COVID-19.

53526

Svet už druhý rok trápi pandémia, s ktorou sa spája aj obmedzenie pohybu a cestovania. No aj napriek tomu komerčné poisťovne na Slovensku v minulom roku riešili početné škodové udalosti. Kým niekde dominovali plnenia za poistenie áut, či zo životných poistiek, inde to boli škody na majetku. Slováci sa vlani potýkali aj so záplavami či víchricami a zo svojich poistení nahlasovali viacero škôd.

Za celý rok 2021 nahlásili klienti Allianzu viac ako 189-tisíc škôd za vyše 213 mil. eur, pričom takmer dve tretiny tvorili plnenia za poistné udalosti z havarijného a povinného zmluvného poistenia (PZP). Poisťovňa Kooperativa vlani evidovala pokles počtu aj plnení poistných udalostí v oblasti poistenia automobilov, výraznejší v PZP. „Dôvodom poklesu v prvej polovici roka bolo zníženie mobility predovšetkým z dôvodu zavedenia opatrení v dôsledku pandémie. Počet škodových udalostí však začal narastať v druhej polovici uplynulého roka následkom uvoľnenia opatrení COVID-19,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

Opačný vývoj v oblasti áut zaznamenala poisťovňa Generali. V segmente motorových vozidiel spoločnosť evidovala 43 544 poistných udalostí pri medziročnom raste o 9 %. „Tento nárast škodovosti bol zapríčinený pravdepodobne vplyvom uvoľnenia opatrení v súvislosti s pandémiou a postupného návratu vodičov na cesty,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Generali Katarína Ondra. Celkovo evidovala spolu približne 103-tisíc poistných udalostí v hodnote viac ako 112,5 mil. eur.

Celkový počet nahlásených škôd za rok 2021 bol v poisťovni Uniqa 79 870 pri miernom medziročnom poklese. Vlani preplatila škody celkovo vo výške takmer 110 mil. eur. V neživotnom poistení dominovali škody z poistenia vozidiel. „V tejto oblasti sme zaznamenali dva opačné trendy - jednak to bola rastúca inflácia, ktorá ovplyvňuje cenu náhradných dielov a cena práce, ktorá je zasa čiastočne spomalená vplyvom nižšej intenzity dopravy v dôsledku pandémie,“ skonštatovala hovorkyňa Uniqa Beata Lipšicová.

V poistení majetku a zodpovednosti zaznamenala poisťovňa Kooperativa nárast škôd, pričom medzi najvýznamnejšie skutočnosti, ktoré ovplyvnili tento vývoj, boli aj prírodné katastrofy, ako napríklad povodeň a záplavy v máji, silný vietor a krupobitie v júni, krupobitie v júli a silný vietor, krupobitie a povodeň v auguste 2021. Za rok 2021 nahlásili klienti Allianzu viac ako 33-tisíc škôd na svojich domoch, bytoch a ďalšom privátnom majetku v celkovej výške 13,3 mil. eur, z toho 6 635 škôd za viac ako dva milióny eur spôsobili prírodné živly. Poisťovňa Generali evidovala škody spôsobené živlami za zhruba 14 mil. eur.

Spoločnosť Generali evidovala najviac poistných udalostí, a to 40 %, zo životného poistenia. Kooperativa v životnom poistení mala medziročne hlásených viac poistných udalostí, avšak mierne poklesla suma plnení poistných udalostí. „Dominovali poistné udalosti v dôsledku úmrtia, čo kopíruje aktuálnu pandemickú situáciu,“ doplnila Silvia Nosková Illášová. Škody za úrazy a choroby boli v Allianzi v celkovej hodnote 28,6 mil. eur, z toho viac ako 3,3 mil. eur vyplatili za poistné udalosti súvisiace s ochorením COVID-19, pričom viac ako 90 % z tejto sumy tvorili úmrtia.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Na čo si dať pozor pri poistení domova

Poistenie nehnuteľnosti je dobrá vec, musí však byť nastavené správne. Kedy je poistenie nehnuteľnosti len vyhadzovanie peňazí?
16.05.2022 | redakcia
Čítať viac o Na čo si dať pozor pri poistení domova

Ako poistiť bicykel

V peknom počasí sadá na bicykel čoraz viac cyklistov. Cyklistika nie je už len víkendovou záležitosťou, ale mnohí ľudia siahajú po bicykli aj pri ceste do práce. Ako si zabezpečiť bicykel pred krádežou a kto uhradí škody, ktoré spôsobíte ako cyklista? 
13.05.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť bicykel
person-sits-on-a-couch-typing-away-on-laptop

Čaká nás v piatok trinásteho šťastie či smola?

Tento rok sa s piatkom trinásteho stretneme len raz. Podľa štatistík Allianz piatok nie je škodovejší ako bežné piatky, všeobecne v piatok sa však stáva viac škôd ako v ostatné dni. V piatok zvýšte opatrnosť pri presúvaní sa vozidlom.
12.05.2022
Čítať viac o Čaká nás v piatok trinásteho šťastie či smola?

Vyberáme z banky.sk