Poistenky VšZP a Unionu nemusia pri asistovanej reprodukcii čakať na súhlas poisťovne
V Dôvere je potrebné spolu so žiadosťou predložiť aj návrh na úhradu asistovanej reprodukcie. Revízni lekári následne žiadosť posúdia a ak spĺňa podmienky, schvália ju.
Poistenky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a Union zdravotnej poisťovne nemusia pri asistovanej reprodukcii čakať na súhlas poisťovne. Ako pre agentúru SITA uviedla Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP, pokiaľ ide o liečbu na Slovensku, od 1. apríla 2016 VšZP neudeľuje vopred súhlas s úhradou asistovanej reprodukcie (IVF) z verejného zdravotného poistenia. Ani Union v rámci urýchlenia celého procesu nevyžaduje predchádzajúci súhlas poisťovne s úhradou umelého oplodnenia. V zdravotnej poisťovni Dôvera je potrebné spolu so žiadosťou predložiť aj návrh na úhradu asistovanej reprodukcie metódou IVF. Návrh vypisuje centrum asistovanej reprodukcie, v ktorom sa bude navrhnutá liečba realizovať. Revízni lekári následne žiadosť posúdia a ak spĺňa podmienky, schvália ju. Podľa platnej legislatívy sa na základe verejného zdravotného poistenia uhrádzajú najviac tri cykly výkonov asistovanej reprodukcie ženám do dovŕšenia 39 rokov.
Od 1. augusta 2017 štátna poisťovňa vopred nevyžaduje ani súhlas pri liekoch, ktoré sú súčasťou liečby IVF. Podrobné informácie týkajúce sa nároku na úhradu výkonu asistovanej reprodukcie z verejného zdravotného poistenia na Slovensku, prípadne o doplatkoch, poskytnú aj centrá asistovanej reprodukcie. Pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte Európskej únie musí byť výkon IVF schválený zdravotnou poisťovňou vopred, to znamená ešte pred začiatkom cyklu a začatím podávania liekov súvisiacich s IVF. Súhlas vopred sa vzťahuje aj na úhradu liekov súvisiacich s cyklom IVF, ktoré poistenka uhradila v členskom štáte Európskej únie.
Poistenky Dôvery majú preplácaný kompletný cyklus umelého oplodnenia s prenosom embryí spolu s čiastočnou úhradou za lieky potrebné k umelému oplodneniu. Vyšetrenia, ktoré sú potrebné pred samotným zákrokom, sú v niektorých centrách asistovanej reprodukcie zadarmo, čiže sú pokryté platbou od zdravotnej poisťovne. Inde si za ne musia pacientky zaplatiť. Predtým, ako sa poistenka dostane do niektorého z centier asistovanej reprodukcie, ošetrujúci lekár ju vyšetrí a doručí poisťovni žiadosť o úhradu výkonov asistovanej reprodukcie zo zdravotných dôvodov. O úhradu každého cyklu je potrebné požiadať osobitne.
"Netreba vypisovať žiadosť a následne čakať na schválenie od zdravotnej poisťovne a nedochádza tak k časovým stratám kvôli zdĺhavej administratíve," uviedla členka predstavenstva Unionu Elena Májeková. Ako ďalej dodala, predpísanie liečby, jej priebeh, výsledky vyšetrení, čestné prehlásenie poistenky a iné náležitosti, ktoré boli vyžadované k predchádzajúcemu súhlasu, sa zaznačí do zdravotnej dokumentácie. Súhlas zdravotnej poisťovne sa vopred nevyžaduje ani pri liekoch, ktoré sú súčasťou umelého oplodnenia. Tieto podmienky sa týkajú výhradne liečby na Slovensku. Cezhraničná zdravotná starostlivosť v inom členskom štáte Európskej únie si naďalej vyžaduje predchádzajúci súhlas poisťovne. Podrobné informácie týkajúce sa nároku na úhradu výkonu asistovanej reprodukcie z verejného zdravotného poistenia na Slovensku, prípadne o doplatkoch, poskytnú poistenkám aj jednotlivé centrá asistovanej reprodukcie.