Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnancom
Nepozornosť pri práci môže vyjsť zamestnanca poriadne draho. Ak totiž spôsobí svojmu zamestnávateľovi škodu, je podľa Zákonníka práce povinný vzniknutú škodu nahradiť, a to až do výšky štvornásobku svojho priemerného mesačného zárobku. Poradíme vám, ako ušetriť 4 výplaty.

Havária na firemnom vozidle, obliaty notebook, prasknutý displej na služobnom mobile či poškodenie stroja pri plnení pracovných povinností. Aj takéto situácie sa môžu stať zamestnancovi v práci a vzhľadom na ceny techniky, či náhradných dielov, môže aj malá chyba pri výkone práce spôsobiť zamestnancovi značné výdavky. Napríklad poisťovňa Generali v roku 2024 evidovala stovky škôd spôsobených zamestnávateľovi v celkovej výške 640 tisíc euro.
Čo kryje poistenie zodpovednosti za škody, ktoré spôsobí zamestnanec
Spravidla sa poistenie zodpovednosti zamestnanca vzťahuje na škody, ktoré vzniknú z nepozornosti, porušením pracovných povinností, chybným výrobkom alebo chybne vykonancou prácou. Napríklad:- škody na zverenom služobnom motorovom vozidle
- škody na zverenom pracovnom náradí (vrátane počítača)
- škody na tovare spôsobené pri manipulácií
- škody spôsobené vysokozdvižným vozíkom na tovare alebo regáloch
- škody spôsobené na zdraví
Kde platí poistenie zodpovednosti za škody, ktoré spôsobí zamestnanec
Poistenie platí na Slovensku, ale aj na služobných cestách do zahraničia. Každá poisťovňa má nastavenú územnú platnosť inak. V niektorých poisťovniach v základnom balíku je zahrnuté iba územie Slovenska, v iných je to celá Európa. Za príplatok sa dá poistné krytie rozšíriť na celý svet.Kto sa môže poistiť
Poistený môže byť zamestnanec, ktorý pracuje na základe pracovnej zmluvy, dohody o vykonaní práce, študentský brigádnik, zamestnanec pracujúci cez agentúru. Pri zamestnancoch - živnostníkoch si vopred overte, či vaša poisťovňa poistí aj ich. Poistení môžu byť aj štátni zamestnanci, hasiči, policajti a pracovníci v služobnom pomere.Na poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi by mali myslieť najmä ľudia pracujúci vo výrobe, s drahými tovarmi či technológiami, no zíde sa aj tým, ktorí prevzali služobné autá.
Výška poistného krytia
Strop pre náhradu škody, ktorú môže zamestnávateľ požadovať, stanovuje Zákonník práce až do výšky 4 mesačných platov.Netreba zabúdať, že poisťovňa celú škodu neuhradí, od zamestnanca sa vyžaduje spoluúčasť zvyčajne vo výške 10% z každej škody.