Poistenie zásahu horskej služby sa zíde pri lyžovaní mimo bežných svahov

Na horách pri lyžovaní môžete potrebovať aj pripoistenie zásahu horskej služby, ale nie vždy.


Poisťovne v zime ponúkajú rôzne pripoistenia k cestovnému poisteniu. Jedným z nich je poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby (HZS). Poisťovne.sk zisťovali, kedy ho lyžiar naozaj potrebuje.

Na Slovensku platí, že prevádzkovateľ svahu na vlastné náklady zabezpečí ošetrenie a stiahnutie lyžiara zo svahu k najbližšej sanitke. Ak dodržujete pokyny na trati a nelyžujete mimo nej, prípadne v časoch, keď je svah už zatvorený, extra poistenie by ste teda nemali potrebovať. Prevádzkovateľ lyžiarskej trate zodpovedá za poskytnutie pomoci len v čase prevádzky vlekov či lanoviek. Ak sa na svahu zdržíte dlhšie, prípadné náklady na vašu záchranu idú na váš účet.

Poistenie nákladov na záchrannú činnosť HZS odporúčajú poisťovne hlavne v prípade, ak plánujete aktivity mimo vyznačeného lyžiarskeho areálu - teda napríklad bežkovanie či skialpinizmus.

Náklady na záchranu v horách sa môžu vyšplhať do niekoľko tisíc eur, ak zasahuje helikoptéra či veľký tím záchranárov.

Poistenie nákladov na zásah však HZS zvyčajne zahŕňa:
  • vyhľadávanie osoby v horskej oblasti (pátranie)
  • vyslobodzovanie osoby
  • prepravu zachraňovanej osoby (vrátane leteckej prepravy),
  • v najtragickejšom prípade prepravu telesných pozostatkov.

Toto pripoistenie tiež nie je veľmi drahé. Zvyčajne stojí niekoľko desiatok centov na deň. Pri týždennej lyžovačke vás vyjde do 10 eur. Napríklad v Union poisťovni vás týždeň na horách pripoistenie HZS vyjde na 3,50 eur. Výška poistnej sumy sa zvyčajne pohybuje v desiatkach tisíc eur.

Pozor si dávajte na územné obmedzenia tohto poistenia. V Union poisťovni vám poistenie HZS bude platiť len pre Belianske Tatry, Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry, Veľká Fatra, Malá Fatra, Stredné Beskydy, Slovenský raj a Pieniny.

Do cudziny sa radšej poistite

V prípade, že idete lyžovať do zahraničia, zíde sa vám cestovné poistenie, kde je krytý úraz či liečebné náklady, ale aj zásah HZS. V zahraničí totiž prevádzkovateľ trate neuhrádza žiadne náklady na ošetrenie cudzinca.

V cudzine na svahoch bežne funguje už aj lyžiarska polícia, ktorá rieši nehody. Dokonca vás môžu rovno na svahu podrobiť dychovej skúške.

Napokon v zahraničí sa nemôžete spoľahnúť ani na to, že vám náklady na ošetrenie zabezpečí európsky zdravotný preukaz. Tento preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach. V turistických centrách sa zväčša nachádzajú iba súkromné kliniky, kde so zdravotným preukazom nepochodíte. A keď ste zranení, nikto sa vás pýtať nebude, kde vás má previezť. Proste vás privezú na najbližšiu kliniku. Vtedy sa vám zíde komerčné cestovné poistenie, inak by ste museli účet platiť z vlastného vrecka. A účty v zahraničných nemocniciach bývajú drahé. Môžu sa vyšplhať aj do desiatok tisíc eur podľa závažnosti úrazu.
 

Vyberáme z poistovne.sk

daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky
young-man-texting

Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Rodičia stratia prístup k zdravotnej karte svojho dospelého potomka a už nebudú môcť využívať výhody určené deťom. Alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poisťovne?
26.01.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?
Brand Finance 2023

Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

Allianz medziročne poskočil až o 6 miest a obsadil 24. priečku v prestížnom rebríčku najsilnejších značiek Brand Finance Global 500. V svetovej top 25 sa Allianz umiestnil ako jediný poisťovateľ.
24.01.2023
Čítať viac o Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

Vyberáme z banky.sk