Poistenie úveru má mnoho výluk

Pri poistení úveru si dávajte pozor na ochranné lehoty, limity na dĺžku vyplácania poistného a na výluky z poistenia.


Ak si poistíte úver, a o mesiac vás prepustia z práce, poistné plnenie od poisťovne nemusíte dostať. Poisťovne totiž majú ochranné lehoty, ktoré ich chránia pred prípadnými poistnými podvodmi zo strany klientov.

Poisťovne sa boja najmä takých klientov, ktorí napríklad majú informáciu, že budú prepustení z práce, ale predtým si účelovo poistia úver. Aj preto vám plnenie v takom prípade poisťovne nevyplatia vôbec alebo vám začnú splácať úver až po nejakom čase.

Väčšina poisťovní má pri poistení k spotrebnému úveru čakaciu lehotu v dĺžke 60 dní, ktorá sa týka rizika straty zamestnania. Ak stratíte prácu v priebehu dvoch či troch mesiacov poisťovňa, s ktorou banka spolupracuje to nebude považovať za poistnú udalosť a úver vám splácať nezačne.

S poistným krytím pre prípad úmrtia majú poistné domy ochrannú lehotu pol roka medzi uzatvorením úverovej zmluvy a začiatkom poistenia. Ak zomriete skôr, poistné vaši pozostalí nedostanú.

Trojmesačnú čakaciu alebo karenčnú dobu majú poisťovne pri vyplácaní poistného k hypotekárnym úverom.

Ak váš nárok na poistné plnenie poisťovňa uzná, vyplatí vám ho zvyčajne do dvoch týždňov. Tak je to napríklad vo Wüstenrot poisťovni.


lista na čo ste sa pýtali
 
 

Limity plnenia


Poisťovňa vám nebude splácať úver donekonečna a teda vás neochráni, ak by ste boli dlhodobo nezamestnaný. Zvyčajne poisťovne platia úverové splátky jeden rok. Rovnaká ročná lehota vyplácania poistného platí aj pri poistnej udalosti z dôvodu pracovnej neschopnosti či choroby.

Ak ste dlhodobo chorý bude za vás tiež poisťovňa splácať úver len rok. Výnimku urobia vtedy, ak by ste požiadali o invalidný dôchodok. Vtedy vám úver splatia celý kvôli trvalej invalidite, ak ste ju mali poistenú.


Lista Odporucame
Ak máte podlomené zdravie, môže vás prekvapiť to, že poisťovne si uplatňujú aj výluky z poistenia. Bránia sa napríklad chorým klientom, u ktorých je riziko poistnej udalosti vyššie.

Poisťovni musíte pred poistením podpísať vyhlásenie o zdravotnom stave, v ktorom by ste nemali klamať. Pri vyšších úveroch musíte v niektorých finančných domoch vypĺňať aj zdravotný dotazník.

Poisťovne často za poistnú udalosť nepovažujú stratu zamestnania, ak dáte v práci sami výpoveď. Štandardnými výlukami sú smrť z dôvodu samovraždy. Vylúčená je aj smrť v dôsledku epidémie či z dôvodu úmyselného trestného činu poisteného.

Vyberáme z poistovne.sk

hands-typing

Poistná doba a poistné obdobie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Poistná doba môže ale nemusí byť zhodná s poistným obdobím.
06.10.2022 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistná doba a poistné obdobie. Aký je medzi nimi rozdiel?
byvanie1-redakcia

Ako montáž tepelného čerpadla či zateplenie menia poistné podmienky rodinného domu

Ak zatepľujete dom alebo inštalujete tepelné čerpadlo, nezabudnite to oznámiť svojej poisťovni. Poradia vám, či stačí upraviť poistnú sumu, alebo treba zmeniť aj zmluvu.
03.10.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako montáž tepelného čerpadla či zateplenie menia poistné podmienky rodinného domu
redakcia-nehoda1

Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii

Stret so zverou býva častejší, než si myslíme. V roku 2021 evidovala Allianz poisťovňa  2487 zrážok vozidiel so zverou, škody dosiahli výšku  6,63 milióna eur. V UNIQE tvoria škody následkom stretu so zvieraťom asi 10% z celkových škôd na motorových vozidlách.
29.09.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii

Vyberáme z banky.sk