Poistenie právnej ochrany: treba rátať s limitmi a ochrannou dobou. Časť 2.

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na situácie, kedy využijete poistenie právnej ochrany a na formu tohto poistenia. Dnes sa zameráme na limity, ochrannú dobu a uvedieme zopár prípadov z praxe.

young-woman-taking-stock-of-her-surroundings
Susedské spory, konflikt pri prenájme vecí, nevyplatenie mzdy... sú rôzne situácie, kedy vám pomôže práve poistenie právnej ochrany. Ako sme spomínali v predchádzajúcom článku, toto poistenie môže byť ako samostatný produkt, alebo ako súčasť iného poistenia (pripoistenie), alebo dokonca môže byť súčasťou asistenčných služieb.

Aj služby právnika majú svoje limity

Sú služby právnika nejako limitované, teda peniazmi, časom, respektíve úkonmi? „Áno, sú limitované podmienkami dojednanými v poistnej zmluve, najmä výškou dohodnutej poistnej sumy,“ vysvetľuje Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz, ktorá poistenie právnej ochrany ponúka ako samostatný produkt aj ako súčasť havarijného poistenia.

Poisťovňa Wüstenrot takisto ponúka poistenie právnej ochrany ako samostatný produkt a okrem toho je dostupné aj ako pripoistenie k vybraným poisteniam. Hovorkyňa Zuzana Zúbeková uvádza, že ich non-stop linka je klientom k dispozícii nepretržite; klienti ju môžu využiť vždy, keď sa potrebujú poradiť alebo zorientovať sa v právnom probléme.

V poisťovni Kooperativa, ktorá ponúka poistenie právnej ochrany ako súčasť zahraničného cestovného poistenia, je limit poistného plnenia (maximálna čiastka, ktorú poisťovňa vyplatí pri jednej škodovej udalosti) v súvislosti s právnou ochranou 12 000 eur, z toho limit pre kauciu má maximálnu výšku 5 000 eur.

Ochranná doba

Je potrebné rátať s nejakou ochrannou dobou? „Pri zmluvných, nájomných, poistných alebo pracovných sporoch je poistná udalosť krytá, ak nastala najskôr po troch mesiacoch od začiatku poistenia. Výnimkou je právne poradenstvo, kde takzvaná čakacia doba neplatí,“ vysvetľuje Helena Kanderková z Allianz poisťovne.

Trojmesačnú čakaciu dobu od začatia poistenia uplatňuje aj poisťovňa Wüstenrot .Nevzťahuje sa na poistné udalosti vo veci náhrady škody, trestného, priestupkového a správneho práva a na poskytnutie právneho poradenstva poistenej osobe, či už telefonicky alebo písomne.“

V poisťovni Kooperativa právna ochrana k cestovnému poisteniu platí odo dňa uzavretia poistnej zmluvy, ak si klient zmluvu uzatvorí na území SR; ak mimo neho, poistenie začína platiť od 5. dňa po dni uzatvorenia zmluvy (= ochranná doba 5 dní).

Prípady z praxe

Na čo klienti najviac toto poistenie využívajú? „Na riešenie pracovných sporov, ale aj sporov týkajúcich sa škôd na majetku, dopravných nehôd a nárokov zo spotrebiteľských zmlúv,“ hovorí Helena Kanderková s tým, že mali prípad z oblasti pracovného práva, keď sa klient zranil počas výcviku, avšak udalosť nahlásil zamestnávateľovi až s určitým časovým oneskorením. „Zamestnávateľ odmietal uznať úraz ako pracovný. Allianz po nahlásení udalosti poveril zastupovaním klienta advokáta, ktorý podal námietky voči postupu zamestnávateľa a inštruoval klienta k vypracovaniu znaleckého posudku ku škode na zdraví. Výsledkom bolo, že zamestnávateľ nakoniec prehodnotil svoje stanovisko, vec zaregistroval ako pracovný úraz a nároky klienta boli vyrovnané zo sociálneho zabezpečenia.“

V inom prípade pracovného sporu pri umývaní jazdnej súpravy klienta v umývacej linke došlo k poškodeniu ťahača; spoločnosť prevádzkujúca umyváreň odmietala uhradiť škodu a rovnako aj poisťovňa, v ktorej mala táto spoločnosť uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu. „Naši právnici intenzívne komunikovali s protistranou a jej poisťovňou, avšak protistrana namietala nároky klienta. Následne vo veci poveril advokáta, ktorý predložil nárok na súde,“ vysvetľuje Helena Kanderková s tým, že súd vydal platobný rozkaz a protistrana podala voči platobnému rozkazu odpor. „Nakoniec bol spor pred prvým pojednávaním ukončený uzavretím dohody, na základe ktorej protistrana klientovi uhradila vzniknutú škodu v plnom rozsahu, a tiež znášala polovicu nákladov na právne zastúpenie.“

Zuzana Zúbeková uvádza, že klienti najčastejšie poistenie právnej ochrany využívajú pri susedských sporoch a pri sporoch so zamestnávateľom. „Klientka ukončila pracovný pomer. Podľa pracovnej zmluvy jej po odpracovaní troch rokov vznikol nárok na vyplatenie bonusu. Zamestnávateľ jej však odmietol bonus vyplatiť, a preto bola podaná žaloba prostredníctvom advokáta, ktorého si klientka zvolila,“ vysvetľuje reálny prípad s tým, že súdne konanie dopadlo v prospech klientky, avšak zamestnávateľ sa voči rozhodnutiu súdu odvolal. „Krajský súd následne potvrdil rozhodnutie okresného súdu. Zamestnávateľ bol povinný zaplatiť klientke bonus v plnej výške, aj vrátane úrokov z omeškania,“ hovorí ďalej Zúbeková s tým, že advokátskej kancelárii ich poisťovňa za právne zastupovanie klientky uhradila trovy vo výške 4 230 eur. „Poistenie právnej ochrany teda pokrylo klientke všetky náklady na právne zastupovanie v súdnom konaní, čiže sumu vo výške 4 230 eur.“

Vyberáme z poistovne.sk

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
18.06.2025 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu
burst-partners-doctor-reaches-towards-shelf

Prečo sú štátne nemocnice stále v strate, aj keď dostávajú viac peňazí?

Údaje, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) ukazujú zaujímavý paradox v slovenskom zdravotníctve: štátne nemocnice dostávajú z našich zdravotných odvodov podstatne viac peňazí ako súkromné, no napriek tomu každoročne končia v mínuse. Za stratou stojí nízka efektivita.
17.06.2025 | redakčne upravené
Čítať viac o Prečo sú štátne nemocnice stále v strate, aj keď dostávajú viac peňazí?
cestovne-poistenie-uniqa

Cestovné poistenie do Izraela nie je účinné, vzhľadom na eskaláciu napätia na Blízkom východe odporúčame klientom, aby do tohto regiónu necestovali

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZV a EZ SR) vzhľadom na aktuálny vojenský konflikt medzi Izraelom a Iránom upozorňuje, že situácia je vysoko nepredvídateľná a kedykoľvek sa môže prudko zhoršiť. Cestovať do Izraela neodporúča.
16.06.2025
Čítať viac o Cestovné poistenie do Izraela nie je účinné, vzhľadom na eskaláciu napätia na Blízkom východe odporúčame klientom, aby do tohto regiónu necestovali

Vyberáme z banky.sk