Poistenie PN pre živnostníka je drahé a navyše limitované

Živnostník sa môže pri poistení choroby spoliehať na nízke dávky sociálnej poisťovne, alebo sa pripoistiť v rámci životného poistenia.

 
Živnostník alebo samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) si môžu (ale nemusia) platiť nemocenské poistenie v Sociálnej poisťovni, pretože je to dobrovoľná dávka. Uhradenie „PN-ky“ si môžu zabezpečiť aj cez súkromné poistenie.

Sociálna poisťovňa vám veľa za chorobu nezaplatí. Ak si platíte odvody z minimálneho vymeriavacieho základu (412 eur), tak vám prispeje 25% za prvé tri dni a 55% z tejto sumy ďalšie dni, prepočítané na dennú dávku. Pri týždňovej „maródke“ tak dostanete niečo viac ako 3 eurá za prvé 3 dni a niečo nad 7 eur za ďalšie 4 dni. Takže žiadna veľká suma, ktorá by vám vykryla výpadok príjmu.

Väčšina oslovených komerčných poisťovní neponúka poistenie PN ako samostatný produkt, ale predávajú ho ako súčasť balíka či pripoistenie v životnom poistení. "Naši klienti preferujú komplexné poistenie, požiadavku na samostatné produkt sme nezaznamenali," vysvetľuje Ružena Štiglicová, špecialistka na životné poistenie Axa. Na druhej strane Union poisťovňa má takéto poistenie v ponuke pre zamestnancov aj pre SZČO aj ako samostatný produkt.

Martina Bégerová, hovorkyňa Novis poisťovne, zase tvrdí, že poistiť si celý balík chorôb je pre väčšinu klientov výhodnejšie ako len samotná PN.


lista ucrpPozor na limity plnenia a čakacie doby


Aj keď máte uzatvorené poistenie PN v súkromnej poisťovni, nemusíte pri krátkej chorobe dostať nič. Poisťovne si totiž uplatňujú čakacie (karenčné) doby a nevyplácajú poistku od prvého dňa PN-ky.

V poisťovni Groupama je čakacia doba v prípade chorôb 90 dní, ale pre prípad úrazu sa čakacia lehota neuplatňuje. Denná dávka na každý deň pracovnej neschopnosti je v tejto poisťovni minimálne 1 euro na deň. Maximálna hodnota nie je stanovená. V poisťovni Axa je minimálna denná dávka 3,50 eur a maximálna 33 eur. Napokon poisťovňa Uniqa aj Komunálna poisťovňa majú maximálnu dennú dávku pri PN 50 eur.

Union poisťovňa si denný limit plnenia stanovuje v závislosti od príjmu poisteného. Maximálnu dennú dávku si tam môžete dojednať vo výške 70 eur. Čakacia doba je pre úraz 5 dní, pre chorobu 90 dní. „Karenčnú dobu si volí poistený pri uzavretí poistenia a čím je dlhšia, tým je poistné nižšie,“ vysvetľuje Judita Smatanová, hovorkyňa Union. V niektorých poisťovniach, ako napríklad Generali, majú aj špeciálnu čakaciu doba v dĺžke až 9 mesiacov na práceneschopnosť v súvislosti s tehotenstvom.

Poisťovne majú tiež limity, ako dlho vám budú poistné vyplácať. Zvyčajne je to rok, takže maródovať dlhšie by sa vám neoplatilo. V NN životnej poisťovni je napríklad maximálne poistné plnenie za 52 týždňov trvania pracovnej neschopnosti. Táto poisťovňa má aj dlhú, až polročnú čakaciu dobu v prípade PN a 14-dňovú v dôsledku úrazu. Novis poisťovňa prepláca PN len 180 dní. Na druhej strane Ján Ďurech, hovorca Aegon Životnej poisťovne informuje, že maximálne poistné plnenie je až 600 dní na jednu poistnú udalosť.

Lista Odporucame

Od čoho závisí cena poistky


Cena poistky pre PN závisí od dĺžky poistenej doby, od typu poistného, ktoré ste ochotný platiť, od výšky dennej dávky, od vášho veku a charakteru práce.

"Výšku poistného ovplyvňuje aj to, či je poistený zamestnancom alebo SZČO. Živnostníci platia vyššie poistné," vysvetľuje Milan Janásik, hovorca Generali.

Výška poistného sa odvíja tiež od výšky dojednanej dennej dávky. "Tu treba brať do úvahy, že súčet dennej dávky z poistenia ušlého zárobku, dennej dávky nemocenského poistenie a prípadnej ďalšej náhrady mzdy musí byť vždy nižší ako denný čistý príjem poisteného," vysvetľuje Artur Šturmankin, hovorca Allianz-Slovenskej poisťovne.

Modelový príklad:
Koľko by stálo mesačne 40-ročného živnostníka poistenie PN pri príjme 1000 eur mesačne s dennou dávkou do 10 eur a s poistnou dobou 15 rokov? Od ktorého dňa trvania PN by mal nárok na dávku?

  Čakacia doba Cena poistenia za mesiac*
Allianz slovenska sporitelna 29 dní od 7,10 €
Aegon 28 dní 11,91 €
AXA 29 dní 9,56 €
Generali nove 29 dní 13,27 €
Komunalna poistovne 21 dní 5 €
Kooperativa 22 dní 7,41 €
Novis 30 dní 4,5 €
Union poisťovňa 21 dní 8,75 €
Uniqa 30 dní 14,65 €

* Ceny sú len orientačné.Vyberáme z poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk