Poistenie na lyžovačku
Tak ako každú sezónu, aj tento rok poisťovne očakávajú množstvo hlásení o škodových udalostiach, ktoré budú súvisieť s lyžovačkami.
Kde a kedy si dávajte najväčší pozor
Podľa údajov Union poisťovne sa smola na päty lepí našim lyžiarom najmä v Rakúsku. V predchádzajúcej lyžiarskej sezóne sa na rakúskych svahoch stalo až 42% všetkých úrazov. Ďalšími rizikovými krajinami z pohľadu úrazov na zjazdovkách sú Francúzsko a Taliansko. V každej z nich sa stalo zhodne po 19% všetkých lyžiarskych úrazov. Najčiernejším dňom na zjazdovkách je nedeľa.
Ak nie ste dobrý lyžiar a spadnete na svahu, pričom nikoho iného nezraníte, situáciu môžete riešiť cez úrazové poistenie v rámci cestovného poistenia. Prvé, čo pri nehode napadne asi každému, je volať na tiesňovú linku. Tí vám pošlú pomoc, ošetria vás a zabezpečia prevoz z miesta nehody do bezpečia. „V prípade, že ošetrovaná osoba nemá cestovné poistenie, je povinná uhradiť všetky náklady spojené so záchrannou činnosťou z vlastného vrecka,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová.
- Aby vás nehoda na lyžiach finančne nezruinovala. Kedy platíte záchranárov z vlastného?
- Zimné poistné riziká. Čomu sa vyhnúť, aby ste si nespôsobili problémy?
- Ako vám v zahraničí pomôže európsky preukaz poistenca
Čo so škodami, ktoré spôsobíte inému lyžiarovi
Horšie je to v prípade, ak ste zozadu narazili do stojaceho lyžiara - vtedy vina padá na vás a nie vždy vyviaznete z nehody len s ospravedlnením. Najmä v zahraničí si ľudia vedia vymáhať svoje bolestné aj na súdoch. V takom prípade vám pomôže poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré si môžete priplatiť v rámci cestovného poistenia. Toto poistenie vás vie ochrániť pre tisícovými účtami za poškodenú lyžiarsku výstroj, platby za úrazy či za právnika. V zahraničí totiž ľudia nemajú problém domáhať sa odškodného aj súdnou cestou. Náhrada škody vás môže vyjsť aj na desaťtisíce eur.
TIP: Pred lyžovačkou v zahraničí si uzatvorte cestovné poistenie |
Náklady na úraz pri lyžovačke v zahraničí sa totiž môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur. Keby ste sa spoliehali len na zdravotné poistenie, doplatkom sa zrejme nevyhnete. Európsky zdravotný preukaz totiž nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby. Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie.
Podstatné je aj to, že k cestovnému poisteniu získavate automaticky asistenčné služby. Môžete ich kontaktovať kedykoľvek v prípade núdze – 24 hodín denne 7 dní v týždni.
Nehôd na lyžiach pribúda aj na Slovensku
Podľa štatistík úrazovosti Horskej záchrannej služby nehôd na lyžiach stále pribúda. Kým pred dvomi rokmi zaevidovali 1620 úrazov na lyžiach, o rok neskôr to bolo o takmer 300 viac a v uplynulej sezóne to bolo až 2035 nehôd. „Počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Najlepšou prevenciou je dodržiavanie pravidiel uvedených v Bielom kódexe a používanie zdravého rozumu. Najväčší deficit bezpečnosti je v rýchlej a bezohľadnej jazde lyžiarov. Už tradične sú v najväčšom počte zastúpené úrazy horných a dolných končatín, či už ide o zlomeniny alebo vykĺbenia. Pribúdajú však aj ťažké úrazy,“ povedal Jozef Richnavský z Horskej záchrannej služby.
Ak sa chcete vyhnúť neočakávaným nákladom na lyžovačke, odporúčame, aby ste si pred cestou do zahraničia uzatvorili v rámci cestovného poistenia nielen poistenie liečebných nákladov v zahraničí a úrazové poistenie, ale aj poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu. „Ak vám zmiznú lyže za niekoľko stoviek eur, určite vás to nepoteší, a okrem finančnej straty vám to môže pokaziť celú lyžovačku. Lyže v aute vám môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia,“ doplnila Marcela Kukučková vedúca oddelenia vývoja produktov cestovného poistenia Union poisťovne.
Alkohol na svah nepatrí
Na svahoch by ste sa mali tiež vyhýbať konzumácii alkoholu. Ak totiž pod jeho vplyvom zraníte seba alebo niekoho iného, môže to byť dôvodom na krátenie poistného plnenia. Požitie alkoholu je totiž medzi bežnými výlukami v poistných zmluvách. Vo výlukách poistenia sú aj prípady, ak ste lyžovali mimo vyznačených tratí alebo vykonávali rizikový šport (napríklad skialpinizmus), ktorý ste nemali pripoistený.
Nezabudnite ani na prilbu. Pokiaľ je v danej krajine používanie prilby predpísané zákonom, a vy ju nemáte, pri úraze vám poisťovňa môže krátiť poistné plnenie.