PCR test hradený z verejného zdravotného poistenia neslúži na plošné testovanie

Poisťovne upozorňujú na vysoké a narastajúce náklady, ktoré sú nútené v súvislosti s testovaním vynakladať.

53665
Zdravotné poisťovne v súčasnosti preplácajú len dva PCR testy mesačne. A aj preto sa viacerí rozhodujú, či tento typ testu absolvovať. V rôznych mestách na Slovensku ho laboratória robia za poplatok v rozmedzí od 50 do 90 eur. Súkromné poisťovne sa pre portál vZdravotnictve.sk vyjadrili, že PCR test hradený z verejného zdravotného poistenia neslúži na plošné testovanie, ani na skríning, ani na testovanie na žiadosť poistenca.

„Od 1. februára platí, že občan má hradený PCR test zo zdravotného poistenia dvakrát do mesiaca (kumulatívne). V prípade potreby vyššej frekvencie testovania v mesiaci, je odporučené testovanie antigénovým testom,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Na otázku, či by nebolo v aktuálnej kritickej situácii jednoduchšie a bezpečnejšie, ak by mohli ísť záujemcovia na PCR testy vždy, keď budú mať podozrenie na ochorenie, najmä tí, ktorí pracujú vo veľkých fabrikách, ministerstvo nereagovalo.

Hradenie len dvoch PCR testov do mesiaca poisťovňami sa týka tých pacientov, ktorí majú v jednom mesiaci dva negatívne testy po sebe. Podľa poisťovne Dôvera sa tým má zamedziť zneužívaniu PCR testovania. „PCR testovanie hradíme zo zdravotných dôvodov toľkokrát, koľko je potrebné. Zároveň však bude platiť, že ak je výsledok PCR testu v danom mesiaci dvakrát po sebe negatívny, tak ďalšie PCR vyšetrenie nebude hradené z verejného zdravotného poistenia,“ vysvetľuje hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepianský.
 

Vyberáme z poistovne.sk

BUDDY_dvojica pri rozhovore

Muži, pomôžte zmeniť budúcnosť detí

Kúsok z vášho času, ktorý venujete dieťaťu z Centra pre deti a rodiny (bývalé detské domovy), môže natrvalo zmeniť jeho budúcnosť a po opustení brán centra ho pripraviť na plnohodnotný život. Už dnes tak robia dobrovoľníci v štyroch slovenských krajoch na západe Slovenska, kde sa BUDDY stará približne o 90 detí a 90 dobrovoľníkov.
04.03.2021
Čítať viac o Muži, pomôžte zmeniť budúcnosť detí
Businessman studuje-001

Čo je poistenie právnej ochrany a kedy sa vám zíde? Časť 1.

Prečítajte si, v ktorých situáciách sa dá využiť poistenie právnej ochrany a pred akými rizikami vás chráni.
04.03.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Čo je poistenie právnej ochrany a kedy sa vám zíde? Časť 1.
31403_obr

Životné poistenie nemá nahradiť dočasnú stratu príjmu pri pandémii

Životné poistenie má chrániť pri závažných zdravotných komplikáciách poistenca a jeho rodinu. V žiadnom prípade nemá slúžiť na vykrytie dočasnej straty príjmu, napríklad kvôli pandémii. Na to slúži vytvorená finančná rezerva.
02.03.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Životné poistenie nemá nahradiť dočasnú stratu príjmu pri pandémii

Vyberáme z banky.sk