Odborári nebudú po nástupe novej vlády ticho

 


Zdravotnícki odborári nebudú po nástupe novej vlády ticho, situácia v rezorte je totiž podľa nich kritická. "Určite nebudeme ticho,“ uviedol pre agentúru SITA predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. Novú ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú budú ihneď po jej nástupe do funkcie žiadať o zvolanie odvetvovej tripartity, na ktorej chcú riešiť súčasný stav. Hlavnou požiadavkou bude navýšenie platieb za poistencov štátu.

Odborári pozorne sledujú aj situáciu v súvislosti so zákonom o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Kompetentných žiadajú o jeho dodržiavanie. Robia tak napriek tomu, že prijatie uvedenej legislatívy dlhodobo kritizujú a rast miezd vybraných zamestnancov nemocníc označujú za nesystémový a diskriminačný. "Keď politici ten zákon prijali, majú zabezpečiť aj jeho finančné krytie,“ zdôvodnil postoj odborov Szalay. Konkrétne kroky na obranu sestier však nespresnil.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Ich priemerný mzdový nárok by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %. S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Nemocnice i lekári argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť. 

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk