Nová vláda opäť chystá zákaz zisku poisťovní

 Ministerka zdravotníctva má pripraviť taký návrh zákona, ktorý by zakázal zisk zdravotných poisťovní a zároveň vyhovoval slovenskému i medzinárodnému právu.


Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská má hľadať ústavné cesty a pripraviť taký návrh zákona, ktorý by zakázal zisk zdravotných poisťovní a zároveň vyhovoval slovenskému i medzinárodnému právu. Šéfku rezortu zdravotníctva o to v piatok požiadal premiér Robert Fico.

Obaja diskutovali aj o problematickej situácii súvisiacej s platmi zdravotných sestier. "Ak by bol stredovek, pána Uhliarika by som hodil zdravotným sestrám,“ konštatoval Fico. Zdôraznil, že exminister pri schvaľovaní novely zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek všetkých oklamal, lebo vtedy hovoril, že na vyššie platy sestier peniaze sú.

Zvolenská prostredníctvom poslanca Smeru-SD Richarda Rašiho predloží do budúceho utorka do parlamentu dva návrhy zákonov, ktorými chce riešiť nedostatok peňazí v systéme. Zmení sa vykazovanie platobnej schopnosti zdravotných poisťovní tak, aby nemuseli viazať na účte taký veľký balík peňazí ako dnes. Zákon podľa Zvolenskej určí vykazovanie platobnej schopnosti podľa štandardných pravidiel pre akciové spoločnosti. Uvoľnia sa tak milióny eur zo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Druhým návrhom má byť zmena prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami, kde pribudne aj parameter chorobnosti. Oba návrhy by parlament mal prerokovať na schôdzi 2. mája, kedy sa bude schvaľovať i programové vyhlásenie vlády. Na rozdiel od zmeny vykazovania platobnej schopnosti zdravotných poisťovní druhé opatrenie prinesie efekt až v roku 2013, lebo do októbra a novembra bude trvať zber dát a údajov o chorobnosti pacientov.

"Zdravotníctvo, ktoré som v roku 2010 prebral od Smeru Roberta Fica, vyzeralo ako za socializmu, nešťastní lekári a sestry a neskutočné dlhy. VšZP mala astronomický dlh 120 miliónov eur. Za necelé dva roky sme dostali poisťovňu do 21. storočia, za prvé dve mesiace tohto roku má zisk 31,5 milióna eur. Tých 31,5 milióna eur môže brať Robert Fico ako darček," reagoval exminister Ivan Uhliarik.

Verí, že keď bude kabinet o štyri roky končiť, odovzdá novej vláde aspoň podobný darček. "Peniaze na platy sestier v zdravotníctve sú, presne to som tvrdil poslancom a tvrdím to aj teraz. Priznáva to aj súčasná vláda, žiadne nové peniaze do zdravotníctva neposiela. Peniaze na platy pôjdu z vnútorných zdrojov, z liekovej reformy a z poisťovní," hovorí Uhliarik.

Zvolenská podľa neho objavila riešenia situácie v jeho šuplíku. Na zákone o prerozdeľovaní peňazí medzi poisťovne na základe objektívnych kritérií sa pracuje od minulého roka a nebyť pádu vládu a predčasných volieb, bol by predložený, argumentuje Uhliarik. Rovnako zákon o kapitálovej primeranosti poisťovní je niekoľko mesiacov pripravený na ministerstve zdravotníctva. "Stačí ich predložiť," uzavrel.

Ministerka bude podľa všetkého pracovať aj s rezervou vo výške 50 miliónov eur, podľa premiéra spolu s ďalšími zdrojmi treba nastaviť finančné toky tak, aby smerovali tam, kam rezort potrebuje.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Poslanci ho schválili ešte vo februári. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %. S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Proti sa postavili ambulantní lekári i nemocnice. Argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Zákon sa snažia obchádzať, sestry preraďujú na iné pozície, skracujú im úväzky, vyhrážajú sa prepúšťaním. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.

Podľa zákona má nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej rastie v trojročných intervaloch tak, že po 33 rokoch praxe má sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac. Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243 tis. občanov. Vláda vzala petíciu začiatkom júna 2011 na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry v petícii okrem vyšších miezd žiadali napríklad skorší odchod do dôchodku, podporu mimonemocničnej starostlivosti, ale aj legislatívnu a finančnú úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.
 

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Životné poistenie nemá nahradiť dočasnú stratu príjmu pri pandémii

Životné poistenie má chrániť pri závažných zdravotných komplikáciách poistenca a jeho rodinu. V žiadnom prípade nemá slúžiť na vykrytie dočasnej straty príjmu, napríklad kvôli pandémii. Na to slúži vytvorená finančná rezerva.
02.03.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Životné poistenie nemá nahradiť dočasnú stratu príjmu pri pandémii
nemocnica2

Zdravotná poradňa: Dostupnosť CT vyšetrenia

Môj ošetrujúci lekár ma poslal na CT vyšetrenie. Fungujú v dnešnej situácii vôbec pracoviská CT? Aké sú čakacie doby?
01.03.2021 | redakcia
Čítať viac o Zdravotná poradňa: Dostupnosť CT vyšetrenia
womens-watch-on-wrist

Koronakríza posilnila záujem o životné poistenie

Ľudia uzatvárali nové zmluvy, alebo si navyšovali doterajšie krytia rôznych rizík spojených so zdravím či úmrtím.
26.02.2021 | redakcia
Čítať viac o Koronakríza posilnila záujem o životné poistenie

Vyberáme z banky.sk