Nehoda na snehu na letných gumách vás môže stáť veľa

Blíži sa zimná sezóna a s ňou aj poistné udalosti spojené so snehom a ľadom. POISTOVNE.sk sa pozreli na niektoré najbežnejšie situácie, ktoré sa môžu prihodiť. 


V prvom rade by ste sa mali začať obzerať po zimných gumách, ak ich nemáte, alebo auto čo najrýchlejšie prezuť. Ak zimné gumy na aute nemáte a havarujete, môže vám to v poisťovni priťažiť a ona vám môže znížiť plnenie. Nebude to mať však jednoduché.

„V prípade nehody pri súvislej vrstve snehu na vozovke, by muselo byť jednoznačne preukázané, teda uvedené v policajnom zázname, že k nehode došlo v dôsledku neprezutia gúm z letných za zimné. Iba vtedy by poisťovňa mohla pristúpiť k zníženiu plnenia,” tvrdí Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

Aj Miroslav Chovan, riaditeľ Genertel poisťovne tvrdí, že plnenie bude krátené podľa miery, akou sa porušenie povinností prezutia podieľalo na škode. Preto radí pozorne si preštudovať poistnú zmluvu, kde by to malo byť uvedené.

lista Neprehliadnite

Zamrznutý zámok vyrieši asistencia


Ak vám na aute zamrzol zámok, pomôže vám asistenčná služba, pretože poisťovne to chápu ako poruchu. Poisťovňa vám poruchu preplatí, ale len do istého limitu. Napríklad v Komunálnej poisťovni pri povinnom zmluvnom poistení Eurogarant sa poruchy preplácajú do 120 eur v závislosti od miesta nehody (v SR alebo v zahraničí) a od dojednaného variantu poistného krytia.

Chovan dodáva, že tato činnosť musí byť dohodnutá v asistenčných službách a pripomína, že sa stáva už zriedka, keďže veľa áut už používa systémy centrálneho zamykania. Poisťovne skôr riešia prípady v zime vybitej batérie, ktorú vám asistenčná služba pomôže namieste opraviť alebo vymeniť. 

Ako riešiť poškodené auto ohrňovačom snehu
  • Ak sa vinník prizná alebo máte záznam o jeho vine, využite PZP technických služieb
  • Ak máte havarijnú poistku, môžete škodu riešiť cez ňu a tiež cez vinníkove PZP
  • Ak sa vinník neprizná a nemáte dôkaz využite vašu havarijnú poistku
  • Pokiaľ je vinník známy, ale nemá PZP poistenie, kontaktujete Slovenskú kanceláriu poisťovateľov a políciu
  • Ak sa vinník neprizná dajte ho na súd, ak máte dôkazy o jeho vinne

Škodu od odhrňovača snehu riešte z jeho PZP


Keď vám auto poškodil odhrňovač snehu môžete si náhradu pýtať od technických služieb, ak sú poistené a dokážete im vinu, čo býva dosť ťažké pokiaľ ste ich nenafotili či nenakrútili.

„V prípade, že vinník je zrejmý, škoda sa hradí buď z PZP mestských služieb alebo zodpovednostnej poistky vodiča,“ vysvetľuje Šulcová. Ak máte uzavreté havarijné poistenie, môžete škodu riešiť aj z tejto poistky, ale budete platiť spoluúčasť, za to čo ste nespôsobili.

Chovan dodáva, že pokiaľ máte záznam o nehode (napríklad na mobile), môže škodu vyplatiť poisťovňa z vášho havarijného poistenia a prípadnú spoluúčasť alebo škody neuznané z havarijného poistenia si môžete uplatniť priamo v poisťovni vinníka z jeho PZP.

“Nemusíte pritom vôbec čakať, kým vinník škodu nahlási. Pokiaľ vinník nenahlási škodu včas, riskuje postih, ale nemá to vplyv na uznanie alebo neuznanie nároku na plnenie, iba sa predĺži čas šetrenia udalosti,” vysvetľuje riaditeľ Genertelu.

Ak vinu nedokážete, pomôže vám iba havarijná poistka a zaplatíte si spoluúčasť. Chovan odporúča pri tejto situácii zavolať políciu a spísať o veci zápisnicu.

Pokiaľ je vinník známy, ale nemá PZP poistenie, potom sa môžete obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov (SKP). „Tá vás môže ďalej odkázať na poisťovňu, ktorá je v daný týždeň poverená pre SKP vykonávať základné úkony, ako obhliadka, identifikácia účastníkov,“ dodáva Chovan.

V prípade ak sa vinník nechce priznať posledné riešenie je obrátiť sa na súd alebo podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. “Riešenie cez poisťovňu býva zväčša rýchlejšie, pohodlnejšie a mnohokrát efektívnejšie,” myslí si Chovan.
 

Vyberáme z poistovne.sk

grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne
burst-partners-donut-float-fun

Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Výhody zdravotnej poisťovne viete využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pozrite si, ako so zdravotnou poisťovňou môžete ušetriť desiatky eur a v ktorých prípadoch jej pomoc naozaj oceníte.
19.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Vyberáme z banky.sk