Na Slovensku pribúda chorých na syfilis

Vlani na Slovensku zaznamenali 445 prípadov syfilisu, 270 pacientov sa nakazilo kvapavkou.


Počet pacientov so syfilisom v minulom roku na Slovensku opäť stúpol, naopak klesol počet ochorení na kvapavku. V tlačovej správe o tom informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na základe svojich štatistík. Obidve ochorenia boli diagnostikované častejšie u mužov. Vlani na Slovensku zaznamenali 445 prípadov syfilisu. Oproti predchádzajúcemu roku ich počet vzrástol o 15 %, teda 59 prípadov. ”Za sledované obdobie rokov 2004 - 2018 to bol vôbec najvyšší výskyt tohto ochorenia,“ doplnil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Prevaha mužov s touto diagnózou bola v roku 2018 na úrovni 67,4 %.

Najvyšší výskyt syfilisu bol zaznamenaný vo vekovej skupine 15 až 24-ročných, v ktorej výskyt tohto ochorenia kontinuálne stúpa od roku 2015. Najviac liečených pacientov so syfilisom bolo v Košickom kraji, kde je výrazný nárast zrejmý najmä po roku 2015, počet prípadov ochorenia tu stúpol o 168 %. Najmenej prípadov bolo v Trenčianskom kraji.

NCZI tiež skúmal výskyt kvapavky. Vlani sa ňou nakazilo 270 pacientov, čo je o 89 prípadov, teda 23,5 % menej ako v roku 2017. “V dlhodobom vývoji 2004 - 2018 vykazuje krivka chorobnosti stúpajúci trend. Od maximálneho výskytu ochorenia v roku 2014 počet prípadov kolíše s klesajúcou tendenciou,“ spresnil Blaškovitš. Prevaha mužov je ešte výraznejšia ako pri syfilise, v roku 2018 to bolo 78,3 %. Najviac, teda tretina prípadov sa vyskytla v Bratislavskom kraji. Najmenší počet prípadov evidovali v Prešovskom kraji. Najvyšší výskyt bol zaznamenaný vo vekovej skupine 25 až 34-ročných.

Hlásených bolo aj 749 prípadov iných, prevažne sexuálne prenosných chorôb. Oproti roku 2017 je to o 10,5 % menej. Z uvedenej skupiny chorôb boli najčastejšie diagnostikované iné sexuálne prenášané chlamýdiové choroby.
 

Vyberáme z poistovne.sk

hands-grasping-a-steering-wheel

Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?

Ak nie ste spokojný s ponukou PZP, ktorú vám dala vaša poisťovňa, môžete zmluvu vypovedať a poistiť sa v inej poisťovni. Akú formu má mať výpoveď a aké lehoty musíte dodržať?
26.10.2020 | redakcia
Čítať viac o Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
Allianz_GlobalBrand

Allianz je opäť najcennejšou poisťovacou značkou na svete

Spoločnosť Allianz obhájila minuloročný úspech a opäť sa stala najcennejšou značkou v oblasti poistenia. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka najcennejších globálnych značiek Interbrand Best Global Brands Ranking.
21.10.2020
Čítať viac o Allianz je opäť najcennejšou poisťovacou značkou na svete

Vyberáme z banky.sk