Na pivá a radlery minuli Slováci v ostatných dvanástich mesiacoch 290 miliónov eur

Pri prepočte na jedného obyvateľa Slovenska vychádza priemerná týždenná spotreba piva a radlerov zakúpených v maloobchode na takmer jeden liter.


Slováci minuli v maloobchodných predajniach za ostatných dvanásť mesiacov za pivo a radlery 290 miliónov eur. Podľa údajov maloobchodného auditu výskumnej a analytickej spoločnosti Nielsen nakúpili Slováci v predajniach od začiatku júna minulého roka do konca mája tohto roku 265 miliónov litrov piva a radlerov. Z toho piva nakúpili 230 miliónov litrov a radlerov 35 miliónov litrov.

Pri prepočte na jedného obyvateľa Slovenska vychádza priemerná týždenná spotreba piva a radlerov zakúpených v maloobchode na takmer jeden liter. „Pre porovnanie, v Českej republike, ktorá je považovaná za 'pivnú' krajinu, a kde je spotreba piva na obyvateľa najvyššia na svete, je to až 1,45 litra. S predajmi čapovaného piva a radlerov, ktoré nie sú započítané v maloobchodných dátach, by to bolo výrazne viac,“ doplnili analytici zo spoločnosti Nielsen.

Z medziročného porovnania dát vyplýva, že slovenskí spotrebitelia síce nakúpili v posledných dvanástich mesiacoch viac piva, ale len o necelé percento, tržby maloobchodníci navýšili o 3 %. Vývoj spotreby piva najviac ovplyvňuje počasie. Kľúčovú úlohu pri celkových číslach mal tento aj minulý rok máj. Kým tento rok boli teploty v máji výrazne nízke, naopak, minuloročný máj bol extrémne teplý. „Spotreba piva práve v máji tohto roka klesla o takmer 20 % v porovnaní s minuloročným májom,“ dodala spoločnosť Nielsen.

Radlerom sa darilo v poslednom roku viac ako pivu. Ich spotreba podľa spoločnosti Nielsen v maloobchode narástla o takmer 4 %, rovnako rýchlo rástli aj tržby. „Tento pozitívny trend nezmenil ani veľmi slabý máj, aj keď radlery zaznamenali v piatom mesiaci tohto roka ešte väčší pokles objemu ako pivo, a to až o 30 % v porovnaní s májom 2018,“ dodali analytici.

Z pohľadu typu piva Slováci najčastejšie nakupujú takzvané desiatky, keď ich podiel tvoril vyše 70 %. Takzvané dvanástky dosiahli 20-percentný podiel. Tretiu priečku zastávajú v rámci piva nealkoholické varianty s piatimi percentami. Mimoriadne obľúbené na slovenskom trhu sú radlery. „Za posledné roky prejavujú slovenskí spotrebitelia rastúci záujem hlavne o nealkoholické radlery,“ konštatovala spoločnosť Nielsen.

Ciderom sa u nás v poslednom roku nedarilo a ich spotreba výrazne klesla. Kým v Česku ročná maloobchodná spotreba dosahuje viac ako 12,5 milióna litrov ročne a z roka na rok rastie, na Slovensku sme nakúpili za posledných 12 mesiacov necelé tri milióny litrov. „Celkovo sme za cidre v maloobchode minuli ročne 3,9 milióna eur,“ uzavreli analytici zo spoločnosti Nielsen.

Nielsen je globálna výskumná a analytická spoločnosť, ktorá poskytuje pohľad na trhy a spotrebiteľov celého sveta už viac ako 90 rokov. Spoločnosť Nielsen pôsobí vo viac ako sto krajinách, čím pokrýva viac než 90 % svetovej populácie.
 

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-kindelmedia-7054510

Dokedy môžem stornovať/späťvziať prihlášku do zdravotnej poisťovne v roku 2026?

POZOR! Oproti minulému roku sa lehota skrátila. Pozrite si, aký postup a termíny je potrebné dodržať.
24.07.2026 | redakcia
Čítať viac o Dokedy môžem stornovať/späťvziať prihlášku do zdravotnej poisťovne v roku 2026?
Allianz_Allianz

Povodne sú podľa Allianzu najničivejším živlom v Európe, Slovensko môžu pripraviť o 2,2 mld. eur

Povodne spôsobujú v Európe väčšie škody než akýkoľvek iný prírodný živel, za posledné štvrťstoročie spôsobili straty 226 mld. eur Najnovšia analýza Allianzu ukazuje, že ďalšia veľká povodeň by mohla znížiť slovenský HDP o 0,5 percenta a príjmy domácností až o 3,9 percenta. Obmedzenie výstavby v záplavových oblastiach a investície do odolnej infraštruktúry môžu priniesť návratnosť štyroch eur za každé investované euro.
23.07.2026
Čítať viac o Povodne sú podľa Allianzu najničivejším živlom v Európe, Slovensko môžu pripraviť o 2,2 mld. eur
pexels-craytive-1456733

Cestovné poistenie: Ktoré športy musíte mať poistené osobitne? Toto sú rizikové športy z pohľadu poisťovne

O športové atrakcie pre dovolenkárov nie je núdza. Ktoré z nich poisťovne považujú za bežné športy a ktoré sú už rizikové a treba si ich pripoistiť zvlášť? Vedeli ste, že niektoré športy sú dokonca nepoistiteľné?
22.07.2026 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie: Ktoré športy musíte mať poistené osobitne? Toto sú rizikové športy z pohľadu poisťovne

Vyberáme z banky.sk