Ministerstvo štartuje skríning rakoviny krčka maternice

Zdravotné poisťovne pozvú ženy na preventívnu gynekologickú prehliadku, v rámci ktorej sa skríning rakoviny krčka maternice zrealizuje.


Ministerstvo zdravotníctva štartuje skríning rakoviny krčka maternice. Rezort o tom informoval vo štvrtok na tlačovej konferencii s tým, že v rámci aktuálne prebiehajúceho Roku prevencie začína tretiu etapu štátom riadeného skríningového programu. Cieľovou skupinou tohto skríningu budú ženy vo veku 23 až 64 rokov. Zdravotné poisťovne pozvú ženy na preventívnu gynekologickú prehliadku, v rámci ktorej sa skríning rakoviny krčka maternice zrealizuje. "Ide o veľmi dôležitú vec, každá z oslovených by mala využiť túto možnosť. Onkologické ochorenie treba podchytiť čo najskôr, len tak môžeme zvýšiť úspešnosť liečby a šancu na uzdravenie," povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako uviedol rezort, ide o jednoduché a rýchle vyšetrenie, následne ster z krčka maternice gynekológ odošle do cytologického laboratória na analýzu. Prvé dva odbery sa uskutočnia raz ročne. "V prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov skríning pokračuje v intervale každé 3 roky až do veku 64 rokov. Ak budú posledné tri nálezy v tomto veku negatívne, skríning sa ukončí," povedal Oliver Sádovský z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Ako dodal, približne 50 % prípadov rakoviny krčka maternice je diagnostikovaných v druhom až štvrtom štádiu. Na druhej strane ide podľa jeho slov o preventabilné ochorenie, ktoré sa vyvíja roky.

"Ako klinický onkológ sa stretávam s pokročilými štádiami rakoviny krčka maternice. Sú to často mladé ženy, prvý vrchol výskytu je okolo 45-teho roku života, ale sú prípady aj oveľa mladších," povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik. Ako uviedol, ak by chodili ženy na preventívne prehliadky, mnoho úmrtí by sa dalo odvrátiť. "Dúfam, že všetky ženy, ktoré si v schránke nájdu pozvánku na skríning, pôjdu za svojím gynekológom," dodal Stanislav Špánik.

Na Slovensku umiera na rakovinu krčka maternice 200 žien ročne, pričom za rovnaké obdobie sa u nás vyskytne až 600 nových prípadov tohto ochorenia. Cieľom ministerstva zdravotníctva je prostredníctvom národného pozývacieho skríningu úmrtnosť znížiť. Krajiny s úspešnými skríningovými programami, ako napríklad Fínsko alebo Austrália dosiahli redukciu mortality až o 80 %.

Vyberáme z poistovne.sk

grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne
burst-partners-donut-float-fun

Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Výhody zdravotnej poisťovne viete využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pozrite si, ako so zdravotnou poisťovňou môžete ušetriť desiatky eur a v ktorých prípadoch jej pomoc naozaj oceníte.
19.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Vyberáme z banky.sk